Szlaki w Tatrach Wysokich
Góry w Polsce oferują szereg atrakcji. Poniżej znajdziesz propozycje wycieczek w wybrane części Tatr Wysokich. Wszelkie informacje o czasie przejścia mają charakter szacunkowy. Pamiętaj, że na tempo wpływają m.in. warunki na górskich szlakach, dynamicznie zmieniająca się pogoda czy twoja kondycja i sprzęt. Ponadto niektóre odcinki bywają czasowo zamykane, np. by nie zakłócać spokoju dzikich zwierząt lub po oberwaniu skały.
- Z Zakopanego przez Kościelec na Kozi Wierch. Trasa o długości ok. 15,6 km, do przejścia w 10–14 h. Za bramą TPN-u w Kuźnicach żółtym szlakiem przez dolinę Jaworzynkę, od Karczmiska niebieską odnogą przez Murowaniec nad Czarny Staw Gąsienicowy. Czarną nitką na szczyt Kościelca, powrót tą samą drogą nad jezioro. Podejście niebieską odnogą pod Zmarzły Staw Gąsienicowy, żółtym szlakiem na Kozią Przełęcz. Orlą Percią na Kozi Wierch, ok. 200 m za szczytem zejście z czerwonej trasy w czarną ścieżkę do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Do schroniska ok. 1,2 km niebieskim szlakiem, po drodze Wielka Siklawa.
- Znad Morskiego Oka na Rysy i z powrotem. Czerwony szlak, ok. 10 km i 9–12 h w obie strony. Spod schroniska wzdłuż wschodnich brzegów jeziora. Łagodne podejście pod Czarny Staw Pod Rysami, w rejonie Długiego Piargu zaczynają się najpoważniejsze trudności i odcinki z łańcuchami.
- Wejście na Gerlach. Na najwyższy szczyt Tatr Wysokich (i całych) nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny. Konieczne jest wynajęcie certyfikowanego przewodnika tatrzańskiego. Jeden z najczęściej wybieranych wariantów zaczyna się pod Śląskim Domem i wiedzie przez:
- Dolinę Wielicką;
- Siodełko nad Kotłem;
- Żleb Darmstadtera;
- Przełęcz Tetmajera.
Wyzwania dla odważnych – szlaki w Tatrach Wysokich
Szlaki w Tatrach Wysokich często wiodą wśród urwistych skał i przepaścistych zboczy. Wiele tras oferuje dodatkowe atrakcje w postaci łańcuchów, klamer i drabinek, bez których pokonanie niektórych odcinków byłoby niemożliwe. Te sztuczne ułatwienia pozwalają na zdobywanie szczytów osobom bez specjalistycznego sprzętu, jednak wymagają one odpowiedniego przygotowania kondycyjnego i odporności na ekspozycję.
Najtrudniejszym szlakiem w polskich Tatrach Wysokich jest słynna Orla Perć. Ta biegnąca granią trasa obfituje w przepaściste i wąskie odcinki, a jej przejście zajmuje nawet wprawnym turystom kilkanaście godzin. Orla Perć przyciąga amatorów mocnych wrażeń, jednak ze względu na trudności techniczne i duże ryzyko, zalecana jest wyłącznie dla doświadczonych turystów górskich.
Doliny i jeziora Tatr Wysokich
Tatry Wysokie słyną nie tylko ze strzelistych szczytów, ale również z malowniczych dolin i jezior, zwanych tu stawami. Najbardziej znaną doliną jest Dolina Pięciu Stawów Polskich, w której znajduje się największe skupisko jezior w Tatrach. U wylotu doliny znajduje się również największy tatrzański wodospad – Wielka Siklawa, której wody opadają 70-metrową kaskadą.
Kolejną słynną doliną jest Dolina Rybiego Potoku, u której kresu znajduje się Morskie Oko – największe i najpopularniejsze jezioro w Tatrach. Nad brzegiem Morskiego Oka stoi schronisko PTTK, będące bazą wypadową na okoliczne szlaki, w tym na Rysy – najwyższy szczyt Polski.
Schroniska w Polsce i na Słowacji – bazy wypadowe w Tatrach Wysokich
Przy planowaniu dłuższych wypraw warto uwzględnić nocleg w schronisku. Dach nad głową (i kubek wrzątku) znajdziesz po obu stronach Tatr Wysokich:
polskie placówki PTTK:
- w Dolinie Pięciu Stawów Polskich;
- w Dolinie Roztoki;
- nad Morskim Okiem
- Murowaniec;
słowackie schroniska i hotele górskie:
- Bilíka;
- Encián;
- Łomnickie;
- Majlátha;
- nad Popradzkim Stawem;
- pod Rysami;
- na Solisku;
- Śląski Dom;
- Téryego;
- Zamkovskiego;
- Zbójnickie;
- nad Zielonym Stawem.
Co zabrać w Tatry Wysokie?
Zapewnij sobie komfort i bezpieczeństwo! Jeśli chcesz udać się w trudno dostępne miejsca w Tatrach Wysokich, potrzebujesz odpowiedniego sprzętu. Warto odwiedzić sklepy Decathlon, w których znajdziesz m.in.:
- buty turystyczne;
- kijki trekkingowe;
- odzież z wełny merino;
- akcesoria do wędrówki po śniegu;
- sprzęt ułatwiający nawigację.
Tatrzańskie szczyty kuszą, ale na pewnym poziomie nawet drobny błąd może mieć fatalne, wręcz tragiczne konsekwencje. Zanim rzucisz wyzwanie Tatrom Wysokim, sprawdź się na mniej wymagających szlakach. To samo dotyczy miłośników wszelkich odmian wspinaczki.
Dojazd i parkingi w Tatrach Wysokich
Głównym punktem wypadowym w Tatry Wysokie jest Zakopane. To stąd wyruszają busy dowożące turystów w okolice najpopularniejszych szlaków i atrakcji. Najłatwiej dostać się busem w okolice Morskiego Oka i Palenicy Białczańskiej, skąd startuje szlak na Rysy.
Własnym samochodem najłatwiej dotrzeć do Palenicy Białczańskiej (parking płatny) oraz parkingu na Łysej Polanie, skąd wyruszają szlaki w okolice Hali Gąsienicowej. Warto pamiętać, że w sezonie na parkingach może brakować miejsc, dlatego warto przyjeżdżać wcześnie rano. Z doświadczenia wiemy, że parkingi, nawet po słowackiej stronie, a więc mniej obleganej przez turystów części Tatr, zapełniają się w czasie weekendów bardzo szybko.
Tatry Wysokie – najważniejsze informacje
Wysokie Tatry rozciągają się na obszarze o powierzchni 340 km², z czego ok. 260 km² stanowi słowacka część. Najwyższym szczytem całego pasma jest Gerlach (2655 m n.p.m.), natomiast w Tatrach polskich górują Rysy (2499 m). Turyści wybierający się na górskie wycieczki mogą zatrzymać się w 16 schroniskach – w Polsce znajdują się 4 spośród nich. Tatry Wysokie zapewniają wspaniałe widoki, ale w najwyższych partiach stanowią spore wyzwanie. Nie bez powodu Orla Perć praktycznie co roku zbiera śmiertelne żniwo. Ogromnym walorem pasma są malownicze wielopoziomowe kaskady i wodospady. Ochroną unikalnego krajobrazu Tatr zajmują się Tatrzański Park Narodowy oraz TANAP (Tatranský národný park).
Charakterystyka
Tatry Wysokie to część Tatr odznaczająca się wyjątkowo surowym, alpejskim charakterem. W najwyższym piętrze dominują tu strzeliste turnie i strome zbocza, kontrastujące z łagodniejszymi formacjami Tatr Zachodnich. Ten dziki krajobraz przyciąga miłośników górskich wyzwań i zapierających dech w piersiach widoków. Geologiczną granicą pomiędzy Tatrami Wysokimi a Tatrami Bielskimi jest Przełęcz pod Kopą oraz 4 doliny – Jaworowa, Kieżmarska, Przednich Koperszadów i Zadnich Koperszadów. Natomiast linię oddzielającą Tatry Wysokie i Zachodnie tworzą:
- Dolina Suchej Wody Gąsienicowej;
- Dolina Cicha Liptowska lub Dolina Koprowa (niektórzy uznają masyw Liptowskich Kop za część Tatr Zachodnich);
- Przełęcz Liliowe.
Szczyty Tatr Wysokich są strome i skaliste, w miejscowym krajobrazie dominują turnie. Taka budowa jest charakterystyczna dla rzeźby alpejskiej, świadczy o wpływie lodowców na ukształtowanie powierzchni. Różnorodność widokową wzbogacają hale i polany (m.in. Hala Gąsienicowa, Palenica Białczańska, Rusinowa Polana) oraz jeziora i wodospady. Największa jest wielokaskadowa Wielka Siklawa, która przy wysokim stanie wód przekracza 70 metrów.
Tatry Wysokie to prawdziwy raj dla miłośników górskich wędrówek i zapierających dech w piersiach widoków. Strzeliste szczyty, malownicze doliny i krystalicznie czyste jeziora tworzą krajobraz, który na długo zapada w pamięć. Choć szlaki w Tatrach Wysokich należą do wymagających, satysfakcja ze zdobycia kolejnych szczytów i podziwiania panoram rekompensuje wszelkie trudy. Wybierając się w Tatry Wysokie, warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu kondycyjnym, ekwipunku i rozwadze, a niezapomniane przeżycia i widoki będą nagrodą za trud włożony w górskie wędrowanie.
Może Cię także zainteresować:
- Tatry Wschodnie – najwyższe szczyty, najlepsze szlaki i najciekawsze atrakcje
- Tatry Zachodnie – najwyższe szczyty, najlepsze szlaki i najciekawsze atrakcje
- Tatry Bielskie – najwyższe szczyty, najlepsze szlaki i najciekawsze atrakcje
- Dolina Mięguszowiecka – szlaki turystyczne, jak dojechać?
- Dolina Jaworowa w Tatrach – położenie, szlaki i najważniejsze informacje