Babica w Beskidzie Makowskim – szczyt, który warto zdobyć

W Beskidzie Makowskim, ciągnącym się od Suchej Beskidzkiej na zachodzie i Myślenic na północnym wschodzie, po Jordanów na południu, wznosi się szczyt Babica (728 m n.p.m.). Otoczony lasem na górze, widokami zachwyca w drodze. Warto go zdobyć dla samego wędrowania.
Babica

Mimo że Beskid Makowski nie jest tak znany, jak graniczące z nim pasmo Beskidu Żywieckiego, to jego krajobrazy w pełni oddają wyobrażenie o górskim wędrowaniu. Szlaki, które wiją się i krzyżują w obrębie tego niewielkiego masywu, należą do rzadziej uczęszczanych. Mimo to są dobrze oznakowane oraz niepozbawione zarówno naturalnych, jak i specjalnie zagospodarowanych punktów widokowych. Przede wszystkim jednak w sposób wygodny łączą ze sobą największe atrakcje okolicznych miejscowości – sakralne i świeckie, kulturowe i krajobrazowe. Jeżeli planujesz wycieczkę w karpackie pasma gór, Beskid Makowski i Babica to idealny początek wyprawy.

Pasmo Babica – wyjątkowe widoki i zupełnie puste szlaki

Babica szczyt
Fot.: Nalepa Jan via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Gęsto zalesiona Babica należy do Korony Beskidu Makowskiego. Jej szczyt przecina czerwony szlak turystyczny nazywany Małym Szlakiem Beskidzkim. Prowadzi on spod Bielska-Białej aż po Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim (1022 m n.p.m.) za Mszaną Dolną. Liczy niespełna 135 km, choć niektóre źródła podają wartość 137 km. Ze względu na położenie, na szczycie Babicy możesz spotkać głównie zdobywców KBMK lub pasjonatów samotnych wędrówek. Charakterystyczne dla tego regionu jest poprowadzenie szlaków grzbietami najważniejszych pasm. Dzięki temu, w czasie jednej, dobrze zaplanowanej wyprawy możesz zdobyć większość najważniejszych szczytów.

Na polanę Pod Działem – szlaki turystyczne na Babicę

Choć szczyt Babicy porasta gęsty las, w drodze czekają na turystów takie perełki krajobrazowe, jak np. otwarta polana „Pod Działem”. Z niej rozpościerają się efektowne widoki m.in. na dolinę Trzebuni. Do punktu szczytowego z tabliczką informacyjną prowadzi kilka tras:

  • z Lanckorony lub Przełęczy Sanguszki przez Krowią Górę (niebieska i czerwona);
  • z Przełęczy Sanguszki przez Harbutowice (Latoniówka) i Cisy Raciborskiego (czarna i czerwona);
  • z Bogdanówki (niebieska i czerwona);
  • z Myślenic przez Sularzówkę (czerwona).
Zobacz też:  Waligóra – jak wejść na szczyt? Poznaj najważniejsze szlaki

Większość z nich łączy się od zachodu na szczycie Babica Zachodnia (633 m n.p.m.), któremu niestety brakuje oznaczenia. Jedynie ostatnia z propozycji prowadzi od wschodniej strony przez Sularzówkę (617 m n.p.m.). Krótsze szlaki mają łagodne ukształtowanie i towarzyszą im niewielkie, równomierne przewyższenia. Nie wymagają tym samym specjalnego przygotowania kondycyjnego.

Babica i niebieski szlak z Przełęczy Sanguszki na szczyt

Startując z przełęczy Sanguszki początek drogi zaprowadzi cię do niewielkiej osady mieszkalnej Roskówka. Dalej spacerem należy udać się polną drogą i zagajnikami w stronę Krowiej Góry, dalej do Końcówki, gdzie szlak niebieski łączy się z czerwonym. Cała trasa liczy 6,7 km i należy na nią poświęcić ok. 2 godzin i 15 minut. Oczywiście nie licząc przerw, co może być trudne, ponieważ po drodze napotkać można drewnianą wiatę z tzw. punktem szachowym. Rozegrana w takich warunkach partia z pewnością niejednemu turyście sprawi wielką przyjemność. W czasie podejścia szlakiem niebieskim miej się jednak na baczności. Dobra dostępność komunikacyjna tego fragmentu sprawia, że pojawiają się tam, mimo oficjalnego zakazu, crossy, quady oraz inne silnikowe pojazdy terenowe.

Podejście na Babicę czarnym szlakiem – co warto wiedzieć?

Czarny szlak oficjalnie zaczyna się na rozdrożu w Pieronówce. Początkowo poprowadzi cię przez łąkę i kawałek lasu, aż do osady Podlesie. Niedaleko czekają pierwsze atrakcje krajobrazowe: dwa 600-letnie cisy. Tu możesz zatrzymać się, a nawet przysiąść na chwilę i w spokoju przestudiować najciekawsze informacje z ich historii. Na całej długości czarnego szlaku rośnie znacznie więcej drzew, a roślinność wkoło jest mocniej zagęszczona niż przy niebieskim. To dobra wiadomość dla tych, który wybierają się na Babicę w środku sezonu letniego. Kolejny przystanek na szlaku warto zaplanować na polanie widokowej tuż przed grzbietem. Wraz z nadejściem lata rozkwita tu bowiem mieczyk dachówkowaty. To chroniony gatunek, który występuje na mokrych łąkach coraz rzadziej, dlatego spotkanie go w drodze można zaliczyć do istotnych atrakcji przyrodniczych.

Zobacz też:  Ślęża – informacje turystyczne. Dojazd, parking, najlepsze szlaki

Mały Szlak Beskidzki na Babicę – nie tylko dla doświadczonych turystów

Czerwony szlak, określany jako Mały Szlak Beskidzki, choć przywodzi na myśl główne, wielokilometrowe trasy górskie, w praktyce jest bardzo przyjemną drogą. Bez trudu pokonają ją zarówno młodsi, jak i starsi turyści niezależnie od doświadczenia. Nie trzeba jednak przemierzać długiego dystansu aż z Myślenic przez Sularzówkę. Z dziećmi możesz wybrać wariant znacznie krótszy np. z Kozówki Dolnej lub Górnej. Stamtąd na szlak należy kierować się początkowo nieoznakowaną ścieżką wzdłuż linii Lasu Gościba.

To największy rezerwat w województwie małopolskim. Tym, co uznawane jest w nim za wyjątkowe, są górskie potoki, które wartkim nurtem spływają z terenów o znacznych przewyższeniach. Stworzone w ten sposób wodne kaskady wcinają się malowniczo w las buczynowy lub iglaste drzewostany. Z kolei dla pasjonatów historii Babica skrywa ślady dawnych punktów oporu, okopów do nawet 350 m długości oraz dawnych wykopów pod schrony. Te jednak niełatwo dostrzec, co tylko zaostrza apetyt na ich odkrywanie.

Droga z Kozówki na Babicę ma długość niewiele ponad 3,5 km. Przy sprzyjających warunkach powinna zająć ok. 1 godziny i 15 minut. Szczyt Babica, umiejscowiony w samym środku leśnej gęstwiny nie powita cię jednak górskimi panoramami. Na szczęście chwilę przed grzbietem znajduje się polana, której położenie rekompensuje wyższe zarośla. Co więcej, pnąc się łagodnie w górę szlakiem czerwonym, po drodze natrafisz na Kapliczkę Św. Huberta, obok której spomiędzy drzew niespodzianie wyłaniają się Tatry, jakby trochę na zachętę, a trochę w podzięce.

fot. Ilustracji: Nalepa Jan via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:  Radziejowa – Najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego. Szlaki, atrakcje i ciekawostki.
Archiwum: lipiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts