Beskid Makowski – najciekawsze miejsca, szczyty, szlaki i atrakcje turystyczne

Trudno jednoznacznie stwierdzić, gdzie dokładnie zaczyna się i kończy Beskid Makowski. Nie ma za to żadnych wątpliwości, że w tej części Polski na turystów czeka mnóstwo atrakcji. Zobacz, co warto wiedzieć o górach przed wyjazdem!
beskid makowski

Beskid Makowski to część Beskidów Zachodnich w Zewnętrznych Karpatach Zachodnich. Graniczy m.in. z innymi Beskidami – Małym, Żywieckim i Wyspowym. Dokładny przebieg linii podziałów pomiędzy pasmami pozostaje kwestią sporną. W przeszłości Beskid Makowski nazywano Beskidem Średnim, a jego główną atrakcją pozostają szlaki piesze i trasy rowerowe. Do najważniejszych kurortów turystycznych i innych miejscowości w regionie należą Myślenice, Dobczyce, Maków Podhalański, Sucha Beskidzka, Jordanów, Pcim, Mszana Dona czy Rabka-Zdrój. Czekają w nich m.in. muzea, zabytki i rodzinne parki rozrywki. Przeczytaj nasz artykuł!

Beskid Makowski z Pasmem Lubomira. Najwyższe szczyty, przyroda, schroniska PTTK i inne

beskid makowski widok

Wśród geografów nie ma pełnej jednomyślności, co widać po mapach turystycznych. Na przykład w swojej regionalizacji prof. Jerzy Kondracki jako najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego wskazuje górę Mędralowa (1169 m n.p.m.). Ale już Loża Zdobywców Korony Gór Polski posługuje się innym podziałem na mezoregiony i do zdobycia odznaki wymaga wejścia na Lubomir (904 m n.p.m.). Poza tą kwestią różnice zdań wśród naukowców nie mają dla turystów większego znaczenia.

Baza noclegowa w Beskidzie Makowskim

Krótko rzecz ujmując – Beskid Makowski składa się z wielu rozczłonkowanych pasm górskich, przedzielonych malowniczymi dolinami. Sieć szlaków pieszych i rowerowych pozwala dotrzeć w niezwykle malownicze zakątki. Bazę noclegową tworzą przede wszystkim obiekty prywatne. Gdyby do obszaru Beskidu Makowskiego zaliczać Pasmo Lubomira i Łysiny (891 m) oraz Pasmo Przedbabiogórskie (traktowane czasami jako część Beskidu Żywieckiego), to turyści mogą zatrzymać się w sześciu obiektach:

  • Schronisku PTTK na Kudłaczach;
  • Stacji Turystycznej Zygmuntówka na przełęczy Klekociny;
  • Szkolnym Schronisku Młodzieżowym Pod Jałowcem;
  • Schronisku Turystycznym W Murowanej Piwnicy na przełęczy Opaczne;
  • Studenckim Schronisku Turystycznym „Lasek” pod szczytem góry Łosek;
  • Chatce Adamy (SST Pod Solniskiem).
Zobacz też:  Góry Słonne, czyli wspólne dziedzictwo przyrodnicze Polski i Ukrainy

Szlaki turystyczne w Beskidzie Makowskim. Odznaka Korony Gór Polski, wycieczka z Myślenic w Beskid Wyspowy i inne

Najkrótszym i najprostszym wejściem na szczyt Lubomira będzie zielony szlak z Wiśniowej. Ma nieco ponad 7 km długości, a jego pokonanie zajmuje 2:45–3:15 h. Ci, którzy wyjątkowo się spieszą, mogą pominąć większą część trasy – spod przystanku autobusowego Kobielnik Wirchy na górę jest tylko 2,1 km, w sam raz na godzinkę spaceru. Poniżej kilka innych planów wycieczek przez Beskid Makowski:

  1. Niebieskim szlakiem z Myślenic do Kasiny Wielkiej – 34 km, do przejścia w 11:30–15 h. Forsowna, ale za to satysfakcjonująca wyprawa. Początek na parkingu przy Zarabie, w kierunku Buliny do Trzemeśni. Dalej wejścia na Trupielec i Ostrysz, potem przez Wżory i Poznachowice Górne. Podejście na Grodzisko, następne szczyty na szlaku to Księża Góra oraz Ciecień z punktem widokowym. Zejście do Przenoszy na przełęcz Wielkie Drogi pod Szklarnią, do celu przez wierzchołek Dzielca.
  2. Żółtym szlakiem z Makowa Podhalańskiego do Pcimia – 27,1 km, do pokonania w ok. 8:30–10 h. Początek trasy przy stacji kolejowej, dość strome podejście na Stańkową. Dalej przez Ostrysz i Przysłopski Wierch w okolice Koskowej Góry, gdzie znajdują się m.in. punkt widokowy i zabytkowa kapliczka. Stamtąd w kierunku Parszywki i Balinki na kolejne wierzchołki masywu Kotonia. Od Pękalówki szlak wiedze już tylko w dół.
  3. Niebieskim szlakiem z Jabconowej do dworca Kalwaria Zebrzydowska Lancokorona – 30 km, na przejście potrzeba ok. 9:30–12 h. Z wysoko położonej wsi na Magurkę i Syrkówkę, pierwszy szczyt za Bogdanówką i punktem widokowym to Koskowa Góra. Za kapliczką zejście do Bieńkówki, dalej podejście na Babicę Zachodnią. Następnie w kierunku Krowiej Góry i na przełęcz Sanguszki. Potem łagodne wejście na Końcówkę – wbrew nazwie to dopiero połowa trasy przez Beskid Makowski, ale do końca pozostało tylko jedno podejście w miejscowości Lanckorona. Potem do Brodów i Kalwarii Zebrzydowskiej idzie się tylko w dół.
Zobacz też:  Beskid Żywiecki – przewodnik turystyczny. Najciekawsze szlaki, najwyższe szczyty

Chcesz zdobywać góry Beskidu Makowskiego? Zabierz porządne wyposażenie!

beskid makowski hala trzebuńska
Fot.: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Na przykład niezawodne buty i kijki trekkingowe. Tak zapewnisz sobie większy komfort pokonywania górskich szlaków. Warto spakować również specjalną odzież turystyczną – zamiast zabierać rzeczy na zmianę, w razie potrzeby przypinasz lub odpinasz rękawki, nogawki czy ocieplacze. Przed wyjazdem w Beskid Makowski polecamy sprawdzić pełen asortyment sklepów sieci Decathlon, w tym:

  • stuptuty i pokrowce ochronne;
  • plecaki turystyczne;
  • śpiwory, materace i maty pod namiot;
  • akcesoria podróżne;
  • zegarki górskie, kompasy, mapy, urządzenia GPS.

Beskid Makowski – pozostałe atrakcje regionu

Podczas jednego wyjazdu trudno ci będzie zobaczyć wszystkie ciekawe miejsca i zabytki. Zwiedzanie, oglądanie wystaw to znakomita alternatywa dla przesiadywania w pokoju, kiedy pogoda skutecznie zniechęca do wyjścia na szlak. Podczas pobytu w Beskidzie Makowskim warto pamiętać o takich atrakcjach, jak:

  • Zamek Komorowskich (Mały Wawel) w Suchej Beskidzkiej;
  • Zamek w Dobczycach;
  • Izba Regionalna, Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin, drewniane domy i resztki huty Maurycy w Makowie Podhalańskim;
  • XVI-wieczny dwór w Wysokiej;
  • Kościół św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łętowni;
  • rynek, kościoły Narodzenia NMP i św. Jakuba Apostoła, Muzeum Niepodległości, Muzeum Regionalne w Domu Greckim, parki linowe i parki rozrywki w Myślenicach;
  • Rabkoland, Skansen Taboru Kolejowego, Muzeum Górali i Zbójników, Muzeum im. Władysława Orkana w kościele św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju;
  • Jezioro Dobczyckie;
  • tor motocrossowy Osielec.

A to z pewnością nie wszystko, czym warto się zainteresować. Może Beskid Makowski ujął akurat ciebie czymś zupełnie innym? Czekamy na wasze komentarze i rekomendacje dla innych miłośników gór w Polsce!

Fot. ilustracji Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:  Alpy Julijskie: najwyższe szczyty, największe atrakcje
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts