Wołowiec – czas podejścia, szlaki, wejście z Polany Chochołowskiej

Wołowiec to góra zwornika, z której odchodzą trzy granie. Szczyt leży na polsko-słowackiej granicy, na obszarze Tatr Zachodnich. Przebiegają przez niego 4 nitki znakowanych szlaków, podchodzące pod wierzchołek z trzech kierunków. Czytaj dalej i zaplanuj swoją wycieczkę!
wołowiec

Masyw Wołowca tworzą przede wszystkim skały metamorficzne. Zakopiańscy górale czasami używają dawnej nazwy góry – Hruby Wierch. W przeszłości na stokach schodzących na Halę Chochołowską prowadzili wypas owiec. Dziś górne partie porastają je rzadkie, chronione gatunki roślin, a niżej rośnie kosodrzewina oraz lasy mieszane i iglaste. Tatrzańskie szlaki pozwalają wejść na Wołowiec zarówno od polskiej, jak i słowackiej strony granicy. Największą popularnością cieszy się niebieski szlak z Bobrowieckiej Przełęczy przez Grzesia (1653 m n.p.m.), Długi Upłaz (1632 m n.p.m.) i Rakoń (1879 m n.p.m.). To jeden z wielu wariantów, które pozwalają cieszyć się piękną panoramą Tatr Wysokich z samego wierzchołka.

Wołowiec w Tatrach Zachodnich – wysokość, pobliskie doliny, przełęcze i inne informacje

Wołowiec w Tatrach Zachodnich

To jeden z najwyższych szczytów polskiej części pasma. Wołowiec ma 2064 m n.p.m. – pierwszy w tej klasyfikacji Starorobociański Wierch ma 2176 metrów. Opisywana góra sąsiaduje z Rohaczem Ostrym (2086 m) przez Jamnicką Przełęcz na Słowacji, od szczytu Łopaty (1958 m) oddziela ją Dziurawa Przełęcz, zaś między nią a Rakoniem znajduje się przełęcz Zawracie. Zbocza Wołowca schodzą w kierunku:

Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej to najlepszy punkt wypadowy na szczyt Wołowca

Najkrótsza i najszybsza droga na szczyt zajmuje ok. 3 godzin w jedną stronę. Schodzenie trwa 30 minut krócej, ale do tego trzeba doliczyć przerwy na wypoczynek czy posiłek. Dlatego mniej obyci z Tatrami turyści powinni wcześniej zarezerwować sobie nocleg, a w góry wybrać się zdecydowanie przed południem. Podejście na Wołowiec z parkingu na Siwej Polanie – jeszcze przed terenami Tatrzańskiego Parku Narodowego – to ponad 17 km i ok. 7:40–10 h w jedną stronę. Również bardziej doświadczonym osobom, które planują dłuższe wycieczki w Tatry Zachodnie, przyda się możliwość przenocowania w górskim schronisku.

Zobacz też:  Chełmiec - krótka trasa dla niezaawansowanych

Turystyczne szlaki na Wołowiec. Wejście przez grzbiet Grześ – Rakoń i inne warianty

Bodaj najpopularniejsza trasa ze schroniska na Polanie Chochołowskiej liczy 6,5 km w jedną stronę. Zaczyna się od podejścia na Grzesia żółtym szlakiem, który pod Bobrowiecką Przełęczą – po wyjściu ponad górną granicę lasu – przechodzi w nitkę niebieską. Dalej trzeba przejść przez Długi Upłaz i Rakoń, dopiero pod samym Wołowcem robi się nieco bardziej stromo. Na szczycie będzie się po 3:30–4:30 h. Najkrótsza droga powrotna do obiektu PTTK prowadzi zielonym szlakiem przez Wyżnią Dolinę Chochołowską (5 km, 2:30–3 h).

Inne, przykładowe opisy szlaków na Wołowiec:

  1. Wejście ze schroniska PTTK przez Wyżnią Dolinę Chochołowską i Zawracie – 5 km, 3–4 h. Nieco trudniejsza, ale za to krótsza (pod względem odległości) droga, niż przez szczyt Grzesia i Rakoń. Najpierw zieloną ścieżką, od Zawracia szlakiem niebieskim.
  2. Z Polany Chochołowskiej przez Dolinę Jarząbczą, Czubik, Jarząbczy Wierch i Łopatę – 11,2 km, 6–8 h. Na skrzyżowaniu szlaków pod schroniskiem czerwoną odnogą w kierunku Jarząbczych Szałasisk oraz Jarząbczego Potoku. Podejście na Trzydniowański Wierch przez Szeroki Żleb, dalej trasą zieloną przez Czubik na Kończysty Wierch. Stamtąd czerwonym szlakiem na zachód, przez Kopę Prawdy, pod Jarząbczym Wierchem, na Niską Przełęcz i obok wierzchołka Łopaty na szczyt Wołowca.
  3. Pętla z Bufetu Rohackiego (słow. Ťatliakova chata) – 10 km, 6–8:30 h w obu kierunkach. Ten opis zakłada wyjście ze schroniska na południe, niebieskim szlakiem przez Dolinę Smutną. Niedaleko Rohackich Stawów zaczyna się podejście na Smutną Przełęcz. Dalej prosto trasą czerwoną wzdłuż grani na Wołowiec, kolejno przez Nogawicę, Rohacza Płaczliwego (Plačlivý Roháč lub po prostu Plačlivé), wierzchołek Rohacza Ostrego i Jamnicką Przełęcz. Zejście niebieską ścieżką do Rakonia, dalej żółty szlak prowadzi na Zabratową Przełęcz. Stamtąd nitką zieloną do punktu startowego.
  4. Z miejscowości Przybylina (Pribylina) przez Dolinę Wąską i północno-wschodnie zbocza Rohaczy – 14,2 km, 6:50–9 h. Pierwsze 900 m trasą zieloną, do bram Tatrzańskiego Parku Narodowego przy Rzaczkowym Potoku. W pobliżu znajdują się 2 parkingi samochodowe. Dalej do Wołowca cały czas szlakiem niebieskim. Teren zaczyna się odczuwalnie wznosić dopiero po ok. 10 kilometach, na podejściu pod Jamnicką Przełęcz.
Zobacz też:  Breithorn – czterotysięcznik dla początkujących. Jak wejść, aby podziwiać piękną panoramę?

Przygotowania do zdobycia Wołowca. Co zabrać na szlaki turystyczne w Tatrach?

wołowiec - przygotowania do zdobycia

Na wyjście w góry koniecznie trzeba założyć odpowiednio dopasowane buty turystyczne lub trekkingowe. Zapewniają komfort i swobodę ruchów przy jednoczesnej stabilizacji, która zmniejsza ryzyko urazu na nierównym terenie. Zanim zmierzysz się z Wołowcem, zabierz też właściwą odzież wierzchnią. Kurtki, bluzy, spodnie i podkoszulki tworzone z myślą o wycieczkach w góry pozwolą ci dostosować się do zmiennych warunków pogodowych bez konieczności pakowania kilku zapasowych kompletów.

Przed wyprawą w zachodnią część Tatr odwiedź Decathlon – w sklepach sieci kupisz m.in.:

  • akcesoria i impregnaty do obuwia;
  • kijki trekkingowe;
  • latarkę, czołówkę, lampkę turystyczną;
  • stuptuty;
  • płyny i impregnaty do odzieży.

Wołowiec charakteryzuje się łagodnym, przyjemnym wejściem. Większość szlaków wiedzie przez szeroki grzbiet grani, nie ma tu poważniejszych trudności czy odcinków wspinaczkowych. Stromizny u podstawy góry nie stanowią wielkiego wyzwania dla kondycji. Mimo tego gór nigdy nie wolno lekceważyć.

Fot. ilustracji Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY 2.5


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts