Matterhorn leży w masywie Alp Penińskich, na granicy Szwajcarii i Włoch. Jest częstym motywem szwajcarskich widokówek i innych pamiątek. O zdobyciu wierzchołka marzą wytrawni alpiniści, ale sprawni kondycyjnie turyści również mogą na niego wejść, najlepiej z przewodnikiem. Pozostali mogą na niego popatrzeć z boku, zwłaszcza że jest kilka miejsc, z których rozlega się wspaniała panorama na Matterhorn. Świetną bazą wypadową do wyprawy na szczyt jest przeurocze szwajcarskie miasteczko Zermatt. Druga popularna droga wiedzie od strony włoskiej. Dowiedz się więcej na temat wspinaczki na Matterhorn! Poznaj ciekawostki z nim związane i atrakcje u podnóża góry. Czytaj dalej.
Matterhorn w Szwajcarii – lodowy stożek wśród skalnych grani i firnowych pól
Matterhorn wygląda majestatycznie, szczególnie na tle bezchmurnego nieba. Widoczny z daleka spiczasty, skalno-lodowy stożek opada stromymi ścianami na pola lodowca i firnu. Wierzchołek ma cztery granie: Lion, Zmütt, Hörnli i Furgen. Wysokość względna Matterhornu wynosi ogółem 3000 m n.p.m., a zachodnia ściana ma aż 1400 metrów. Niewiele niższy jest stok południowy, który wraz z granią Grandes Jorasses i północną ścianą Eigeru tworzy tzw. Tryptyk Alpejski – wyjątkowy cel alpejskich wypraw. Niestety, w ciągu roku jest wiele dni, gdy góry te zakryte są chmurami.
Kiedy po raz pierwszy zdobyto szczyt?
Matterhorn został zdobyty po raz pierwszy 14 lipca 1865 roku przez 7-osobowy zespół alpinistów pod kierownictwem Edwarda Whympera. Po kilku nieudanych próbach alpiniści osiągnęli wierzchołek od strony grani Hornli. Niestety, podczas zejścia czterech uczestników wyprawy zginęło, spadając w przepaść. Pozostałych uratował przypadek, ponieważ pękła łącząca ich lina asekuracyjna. Do końca XIX wieku zorganizowano jeszcze kilka udanych wypraw na tę górę. Polscy alpiniści pod kierownictwem Mariana Smoluchowskiego zdobyli Matternhorn w 1894 roku. Pierwsze zimowe wejście zanotowano w 1875 roku. Najszybciej szczyt zdobył Szwajcar Dani Arnold, który w 2015 roku dokonał tego w 1 godzinę i 46 minut!
Matterhorn – wypadki, tragedie i sukcesy
Droga na szczyt nie należy do najtrudniejszych pod względem technicznym. Wymaga jednak bardzo dobrej kondycji oraz orientacji w terenie. Najmniejszy błąd techniczny, pogorszenie pogody czy spadek formy mogą mieć tragiczne skutki. W ciągu roku ginie tu kilkunastu wspinaczy, głównie w czasie zejścia. Do sukcesu zalicza się zdobycie szczytu od strony północnej przez Austriaka Fritza Hermanna, który wszedł tam w 1929 roku bez liny i raków. Jak podają źródła, jedynym jego wyposażeniem był stary czekan. Kolejny sukces to zimowe wejście na wierzchołek od strony północnej w 1978 roku. Dokonał tego zespół polskich alpinistek z udziałem Wandy Rutkiewicz.
Wejście na Matterhorn od strony Zermattu
Najłatwiejszy ze szlaków wspinaczkowych, ale też najbardziej zatłoczony, jest szlak od strony północnej. Rozpoczyna się w miejscowości Schwarzsee, a konkretnie od schroniska Hornlihutte i wiedzie przez grań Hornli. Stopień trudności określono w tym przypadku na III, czyli jest dość trudny. Jeśli wybierasz tę drogę, do Schwarzsee dojedziesz kolejką zębatą z Zermatt. Najbezpieczniej jest przenocować w schronisku i wejść na szlak rankiem wraz z opłaconym przewodnikiem górskim. Możesz też przeprowadzić wyprawę samodzielną, jednak trwa ona dłużej i jest o wiele bardziej niebezpieczna. Na szlaku jest dużo sztucznych ułatwień, takich jak liny, drabiny i poręcze.
Wspinaczka od strony włoskiej
Nazwa szczytu Matternhorn po włosku brzmi Monte Cervino. Droga wiedzie przez grań Lion, a bazą wypadową jest włoska miejscowość Breuil-Cervinia. Szlak od włoskiej strony jest nieco trudniejszy, bo stopień trudności określa się jako III+, a miejscami IV. Kolejny minus to mniej efektownych widoków niż od strony szwajcarskiej. Dużym atutem szlaku przez grań włoską jest brak tłoku, bo wchodzi nim o wiele mniej turystów w porównaniu do grani Hornli. Poza tym biwak we włoskim schronisku Abruzzi jest tańszy. Na wysokości 3800 m n.p.m. znajduje się schron, w którym można przenocować czy przeczekać załamanie pogody.
Jak wygląda droga na Matterhorn?
Doświadczeni alpiniści polecają wspinaczkę w parach, ze wsparciem linii asekuracyjnej. Od wysokości 3800 m n.p.m. zalega śnieg i lód. Na wszystkich szlakach na Matterhorn jest mnóstwo miejsc z ekspozycją. Poza tym zejście jest jeszcze trudniejsze niż wejście pod górę. Podstawowe wyposażenie alpinistów to raki, czekany, uprząż z karabinem oraz kaski ochraniające przed spadającymi kamieniami. Pamiętaj o dostosowaniu ubioru do pory roku i pogody. Niezbędne są buty trekkingowe i raki. Odzież turysty górskiego to bielizna termoaktywna, kurtka oraz wygodne spodnie.
Trekking alpejski. O czym warto wiedzieć?
Zanim wyruszysz na wspinaczkę alpejską, pamiętaj, aby przez kilka dni przystosować organizm do nowych warunków. Po przyjeździe do kurortu alpejskiego poświęć 2-3 dni na spacery i zwiedzanie atrakcji w mieście. Na wysokości ponad 3000 m n.p.m. powietrze jest mocno rozrzedzone, a im wyżej, tym oddycha się trudniej. Równie ważne jest solidne przygotowanie kondycyjne. Jeśli chcesz wejść na Matternhorn, już rok wcześniej zacznij się pracować nad formą. Zaleca się bieganie, ćwiczenia siłowe i wspinaczki w łatwiejszych pasmach górskich.
Najlepsze miejsca na podziwianie sylwetki Matterhornu
Jeśli ci brakuje odwagi albo po prostu nie chcesz ryzykować utraty zdrowia i życia, to nie podejmuj się wspinaczki na szczyt. Lepiej podziwiać Matterhorn z doliny niż przecenić swoje możliwości. Oto miejsca ze wspaniałym widokiem na tę magiczną górę:
- dworzec kolejowy w Zermatt;
- Riffelberg i Gornergrat – alpejskie szczyty, na które wjedziesz koleją zębatą z Zermattu, na każdym z tych szczytów są hotele i restauracje, poza tym z Gornergratu ładnie widać szczyt Monte Rosa;
- ośrodek wypoczynkowy i narciarski Schwarcsee;
- lodowiec Paradise, na którym znajduje się szczyt Klein Matterhorn (3883 m n.p.m.) oraz górna stacja kolejki gondolowej Matterorn Talstat, są tu platformy widokowe z panoramą kilkudziesięciu szczytów i przełęczy.
Atrakcje turystyczne w Zermatt
Zermatt leży w dolinie Mattertal, tuż przy granicy szwajcarsko-włoskiej, na wysokości 1620 metrów n.p.m. Widać stąd kilkadziesiąt szczytów alpejskich. Miasto słynie z malowniczych wschodów słońca, które wyłaniają się zza skalnych grani. Najciekawsze miejsca w miasteczku to:
- wysokogórska kolej zębata;
- ośrodek wypoczynkowy Schwarcsee;
- ośrodek narciarski Trockener Steg;
- szlaki turystyczne przez lodowce alpejskie Gornergletscher i Grenzgletscher;
- trasa widokowa piesza, tzw. Szlak Pięciu Jezior;
- taras widokowy przy ulicy Murini;
- nadrzeczne promenady spacerowe.
Urlop w Zermatt. Informacje praktyczne
Miasteczko jest wyłączone z ruchu samochodowego. Parkingi samochodowe znajdują się w sąsiednich miejscowościach Täsch oraz po włoskiej stronie w Breul-Servinia. Warto przesiąść się do pociągu, ponieważ podróż alpejską koleją to niezapomniane widoki i mnóstwo frajdy. W miasteczku jest rozbudowana baza noclegowa i gastronomiczna. Jednakże ceny przyprawiają niekiedy o zawrót głowy. Noclegi i rozrywka po włoskiej stronie Alp są zdecydowanie tańsze.
Wyposażenie wyprawy na Matternhorn
Zanim wyruszysz na wyprawę, skompletuj niezbędne wyposażenie. Wszystkie potrzebne akcesoria i odzież na wyjazdy w wysokie góry kupisz w sklepach sieci Decathlon. W zależności od pory roku i programu pobytu potrzebne ci będą:
- bielizna termoaktywna;
- wygodne spodnie i bluza polarowa;
- buty do trekkingu górskiego;
- kurtka typu softshell lub z goretexem;
- komplet nart zjazdowych lub biegowych;
- czapka i rękawiczki;
- okulary ochronne przed słońcem;
- plecak na wyprawę lub walizka i lekki plecak na jednodniowe wycieczki.
Wiesz, jak wygląda droga na szczyt Matternhornu oraz z jakiego miejsca widać go w pełnej okazałości. Zatem sprawdź prognozę pogody, zarezerwuj noclegi i spakuj walizkę. Kup bilety lotnicze albo winiety na przejazd autostradą. Pamiętaj również o ubezpieczeniu turystycznym.
Może Cię także zainteresować:
- Breithorn – czterotysięcznik dla początkujących. Jak wejść, aby podziwiać piękną panoramę?
- Monte Rosa. Najpiękniejszy widok w Szwajcarii. Wejście na szczyt
- Szwajcaria góry – gdzie jechać, szczyty oraz szlaki
- Dufourspitze – najwyższy szczyt Szwajcarii
- Gran Paradiso – poziom trudności, wejście, szlaki