Monte Rosa. Najpiękniejszy widok w Szwajcarii. Wejście na szczyt

Monte Rosa jest najpotężniejszym z alpejskich masywów. Masyw Mont Blanc jest nieco wyższy, ale mniejszy powierzchniowo. Monte Rosa tworzy aż kilkanaście szczytów, przy czym wysokość większości z nich przekracza 4000 m n.p.m. Słynie z alpejskich szlaków wspinaczkowych oraz tras via ferrata. Dowiedz się więcej na temat trekkingu i wspinaczki na tym obszarze.
Monte Rosa

Wspinaczkę i trekking w masywie Monte Rosa można polecić doświadczonym turystom górskim, którym męczące podejścia i zejścia czy też zerkanie w przepaść nie sprawia żadnych problemów. Szlaki są trudne technicznie, ale panorama i obcowanie z przyrodą rekompensują trud. Jeśli masz świetną kondycję, jeśli wiesz, jak chodzić po ferratach, ten masyw z pewnością cię zachwyci. Poza tym, wędrując po Monte Rosa, możesz obcować z dziką, przepiękną naturą oraz napawać się widokiem alpejskich grani i przestrzenią dolin. To świetny sposób, aby niemal odizolować się od cywilizacji i zresetować od codziennych obowiązków. Gotów na spotkanie z przygodą? To ruszamy! 

Masyw Monte Rosa i najwyższy szczyt Szwajcarii Dufourspitze

Monte Rosa krowa na pastwisku

Monte Rosa leży w Alpach Pennińskich na obszarze włoskiego regionu Piemont i Dolina Aosty oraz w Szwajcarii, w kantonie Valais. Granicę masywu wyznacza na zachodzie przełęcz Colle del Lys, a na wschodzie przełęcz Passo di Monte Moro i dolina Valle Anzasca. Na północy graniczy z dolinami Mattertal i Saastal, a na południu z doliną Val di Gressoney. Z masywem sąsiaduje kilka miejscowości alpejskich, które są zarazem dobrą bazą wypadową na wędrówkę. Są to: Zermatt po stronie szwajcarskiej oraz Gressoney-La-Trinité, Macugnaga, Alagna Valsesia i Breuil-Cervinia po stronie włoskiej.

Gdy popatrzysz na masyw, twoją uwagę przyciągnie strzelisty imponujący wierzchołek Dufourspitze (4634 m n.p.m.). To najwyższy szczyt Szwajcarii, na który wiedzie jedna z trudniejszych ferrat. Inne wysokie szczyty w masywie Monte Rosa to m.in.:

  • Ostspitze (4632 m),
  • Grenzgipfel (4618 m),
  • Nordend (4609 m),
  • Signalkuppe (4554 m, wł. Punta Gnifetti)),
  • Zumsteinspitze (4563 m),
  • Piramide Vincent (4215 m),
  • Balmenhorn (4167 m),
  • Punta Giordani (4046 m).
Zobacz też:  Rigi: odkryj królową gór Szwajcarii. Szlaki i atrakcje, wejście na szczyt

Atrakcją podczas trekkingu, która stwarza niekiedy problemy i podnosi adrenalinę, jest sąsiedztwo lodowców Theodulgletscher, Grenzgletscher i Gornergletscher. Wokół masywu wytyczono pętlę trasy trekkingowej z odcinkami via ferrata, zwanej Tour de Monte Rosa i mającej długość 160 km.

Jak wygląda droga na Dufourspitze?

Miejscem wyjściowym na szlak od strony szwajcarskiej jest schronisko Monte Rosa Hut (2795 m). Aby się tam dostać, wsiądź w kolejkę zębatką do Gornergrat i wysiądź na stacji Rotenboden. Znakowany szlak wiedzie przez głazowisko i lodowiec ze szczelinami. Są zarówno odcinki z podejściem zabezpieczonym poręczami, jak i fragmenty wiodące w dół. Podobnie wygląda szlak od schroniska w stronę szczytu. Niebezpieczne miejsca to przeprawy przez potoki i przejścia przez wyślizgany lodowiec. W połowie drogi szlak rozgałęzia się na dwa warianty: lewy jest zdecydowanie łatwiejszy, a prawy to dłuższy odcinek przez grań, bardziej niebezpieczny i trudniejszy technicznie.

Tour de Monte Rosa – co musisz wiedzieć, zanim wyjdziesz na szlak

Monte Rosa wspinaczka

To wymagający szlak. Jest piękny, ale i niebezpieczny. Bardzo malowniczy, ale może być również kapryśny, bo zależny od aury. Są tu zarówno odcinki wiodące przez lodowiec, jak i wąskie półki skalne zawieszone nad urwiskiem. Przed podjęciem wędrówki warto rozważyć wszystkie niebezpieczeństwa, które się z nią wiążą, takie jak: zmiany pogody, błędy techniczne, męczące podejścia i niebezpieczne zejścia. We znaki dają się zmiany temperatury w ciągu dnia, zwłaszcza jeśli biwakuje się w namiocie przy szlaku. Najwyższy punkt Tour de Monte Rosa znajduje się na wysokości 3316 m n.p.m., a suma podejść wynosi ok. 13 km.

Tour de Monte Rosa. Przebieg szlaku, czas przejścia, noclegi

Monte Rosa panorama

Charakterystyczne miejsca na szlaku, dzielące go na poszczególne odcinki, to: przełęcz Colle Superiore delle Cime Bianche, miejscowość Saint Jacques, przełęcz Bettaforca (2672 m), osada Gressoney-La-Trinité, schronisko Gabiet, przełęcz Col d’Olen, wieś Macugnaga, przełęcz Monte-Moro-Pass, wieś Saas Fee, schronisko Europahütte, kurort Zermatt. 

Zobacz też:  Niżnie Rysy (2430 m n.p.m.) - opis szlaku, który prowadzi na szczyt w Tatrach Wysokich

Na przejście całego Tour de Monte Rosa zarezerwuj sobie około 11 dni, a najlepiej pełne 2 tygodnie. Będziesz mieć wówczas czas na aklimatyzację i przeczekanie okresowego załamania pogody. Noclegi możesz wynająć w pobliskich miejscowościach i tam uzupełniać żywność. Wówczas na szlak wyjdziesz z lżejszym plecakiem. Możesz również nocować w schroniskach. Biwaki pod namiotem są zabronione i kończą się niekiedy wysokim mandatem.

Wyposażenie na wyprawę w Alpy Pennińskie

Monte Rosa potrzebny sprzęt i akcesoria

Wszystko, co będzie ci potrzebne na szlaku, kupisz w sklepach Decathlon na stoisku dedykowanym turystyce górskiej. Pamiętaj, aby spakować:

  • buty trekkingowe i raki;
  • wygodną odzież, bieliznę termiczną i kurtkę typu softshell;
  • uprząż, lonżę i karabinki;
  • czekan i kask;
  • termos na herbatę i maszynkę turystyczną.

Wiesz już, gdzie leży Monte Rosa i dlaczego trekking w tym rejonie to spora dawka adrenaliny, szczęścia i poczucia jedności z przyrodą. Jeśli lubisz takie wyzwania, to z pewnością ten masyw w Alpach spełni twoje oczekiwania.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: luty 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts