Jaskinia Bielańska: cennik, parking i pomnik przyrody w słowackich Tatrach

Jaskinia Bielańska to jedyna jaskinia w Tatrach Wysokich, którą można penetrować niemal przez cały rok. Dlaczego warto się tu wybrać? Jak przygotować się do takiej wycieczki? Podpowiadamy! 
Jaskinia Bielańska

Jaskinia Bielska to jeden z najcenniejszych pomników przyrody, jakimi może się pochwalić Słowacja. Stworzona w wapiennych skałach przez wodę i ruchy tektoniczne jest najlepszym dowodem na potęgę natury. Kto zajrzy do jej wnętrza, ten szybko doceni jej wyjątkowość. Podziemne korytarze i jeziorka wzbudzają zachwyt, a spacer po wielkich komorach robi wrażenie nawet na tych najbardziej wymagających turystach. Jakie atrakcje czekają na gości odwiedzających to podziemne królestwo? 

Gdzie leży Jaskinia Bielańska? 

Jaskinia Bielańska las

Belianska jaskyňa leży w Tatrach Wysokich, a dokładniej we wschodniej części Tatr Bielskich. Wejście do jaskini znajduje się na północnym stoku Kobylego Wierchu w granicach administracyjnych miasta Wysokie Tatry. Jak do niej dojść?

Najlepiej z miejscowości Kotlina Tatrzańska, na terenie której czeka dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna, przystanki autobusowe oraz parkingi. Tu również zaczyna się leśna droga, którą w ciągu około 30 minut można dojść do słynnej tatrzańskiej atrakcji. Długość ścieżki oznaczonej żółtym kolorem wynosi około 1000 m, a jej pokonanie nikomu nie powinno sprawić większych problemów (choć suma podejść wynosi 122 m). Główne wejście znajduje się na wysokości 890 m n.p.m. To za nim kryją się wyjątkowe skarby, które od ponad 120 lat przyciągają gości z całego świata. 

Jaskinia Bielańska i jej dzieje

Jaskinia Bielska znana była już w XVIII wieku, kiedy to jej wnętrze penetrowali poszukiwacze złota. Na ich wizyty w tym miejscu nie brak dowodów, przy czym najbardziej wymowne są daty wyryte w podziemnych korytarzach. Za jej oficjalnych odkrywców uznawani są jednak Július Husz i Johan Britz, którzy w 1881 r. weszli w głąb jaskini i zachwycili się jej bogatą szatą naciekową. Ci dwaj przewodnicy górscy, a jednocześnie mieszkańcy Białej Spiskiej, odegrali istotną rolę w dziejach jaskini. Już w 1882 roku mogli ją zwiedzić pierwsi turyści. Od 1896 roku zwiedzanie podziemnych komór i korytarzy ułatwia oświetlenie elektryczne, dzięki któremu można w pełni docenić piękno tego miejsca. 

Zobacz też:  Jaskinia Raj – informacje, ciekawostki i cennik

Jaskinia jeszcze w XX wieku była wielokrotnie penetrowana, dzięki czemu trasa turystyczna prowadząca po jej terenie stale się przedłużała. Dziś wiadomo, że długość jaskini wynosi 3829 m (a różnica wysokości to 168 m), przy czym turystom udostępniono fragment o długości 1370 m. Co czeka w jej wnętrzu? Piękne stalagmity, stalagnaty i 7 gatunków nietoperzy (wśród których najlepiej reprezentowany jest nocek duży).

Zwiedzanie Jaskini Bielańskiej – informacje praktyczne

Jaskinia Bielańska jaskinia od wewnątrz
Fot.: Rafał Kozubek via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Kto chce odwiedzić słynną jaskinię, ten powinien odpowiednio przygotować się do wizyty na jej terenie. O czym warto pamiętać? 

Jak przygotować się do wizyty w Jaskini Bielskiej?

Choć Jaskinia Bielańska została udostępniona do zwiedzania jeszcze w XIX stuleciu i może się pochwalić bardzo dobrym zagospodarowaniem, każdy turysta powinien odpowiednio przygotować się do spaceru po jej terenie. Warto pamiętać o tym, że w podziemiach panuje duża wilgotność względna (od 90 do 97%), a temperatura powietrza w jaskini wynosi od 5 do 6,3°C. Zwiedzanie jaskini trwa ok. 70 minut, a w tym czasie goście muszą pokonać 125 m różnicy wysokości (czyli 860 schodów). 

Kto chce dobrze przygotować się do wizyty w tym miejscu, ten powinien odwiedzić sklep Decathlon i wyposażyć się w:

 • wygodne buty z antypoślizgową podeszwą,
 • ciepłą bluzę,
 • latarkę.

Przyda się też wodoodporna kurtka oraz czapka z daszkiem, dzięki której spadające na głowę krople wody nie będą aż tak uciążliwym problemem. 

Cennik i godziny zwiedzania 

Jaskinię Bielską można zwiedzać przez cały rok. Turyści wchodzą do jej wnętrza w towarzystwie miejscowego przewodnika, który w ciekawy sposób opowiada o zjawiskach krasowych zachodzących w Tatrach oraz o poszczególnych elementach podziemnego świata. 

Jaskinię można odwiedzać od stycznia do połowy listopada (z wyjątkiem poniedziałków). Grupy wchodzą do wnętrza o wyznaczonych godzinach:

 • od stycznia do maja oraz od września do listopada o godzinie: 09:30; 11:00, 12:30 i 14:00;
 • od czerwca do sierpnia o godzinie: 09:00, 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00 i 16:00.
Zobacz też:  Jaskinia Miętusia – zwiedzanie. Czy potrzebny bilet?

Turyści zainteresowani wizytą w podziemnym królestwie mogą też sprawdzić aktualny rozkład wejść na stronie Zarządu Jaskiń Słowackich, który sprawuje pieczę nad tym niezwykłym pomnikiem przyrody. 

Opłaty za wejście do Jaskini Bielańskiej wynoszą: 

 • dorośli – 12 euro;
 • studenci i osoby mające więcej niż 60 lat – 11 euro;
 • dzieci w wieku 6-15 lat – 6 euro;
 • osoby niepełnosprawne – 6 euro. 

Z dodatkowymi opłatami muszą się liczyć osoby pragnące robić zdjęcia w trakcie zwiedzania jaskini. Opłata za fotografowanie wynosi 10 euro i należy ją uiścić przed wejściem na trasę zwiedzania. 

Jakie atrakcje czekają w Jaskini Bielańskiej? 

Trasa zwiedzania prowadzi w taki sposób, by turyści mogli zobaczyć jej najcenniejsze fragmenty. Co warto zobaczyć? 

Najcenniejsze skarby podziemnego świata

Wizyta w jaskini to wyjątkowa przygoda, która na długo zapisze się w pamięci gości. Okrężna trasa turystyczna prowadzi w taki sposób, by każdy mógł nacieszyć się pięknem potężnych komór i podziemnych jeziorek. Do najważniejszych atrakcji na trasie zaliczają się: 

 • sintrowe wodospady w Galerii i Komorze Wielkiej;
 • Sala Koncertowa (Śpiewalnia), w której organizowane są podziemne koncerty; 
 • Sala Palmowa, znana z ciekawych nacieków swymi kształtami nawiązującymi do pagody; 
 • Komora Zbójecka, w której znajduje się stalagnat swoim kształtem przypominający siedzącego Janosika;
 • Czarcia Gardziel o głębokości 26 metrów. 

Spacer po podziemnym królestwie jest też szansą na odkrycie piękna podziemnych jeziorek (m.in. Zielonego Jeziorka), w których żyją ciekawe skorupiaki. To reliktowe Bathynella natans, które w podziemnych zbiornikach wodnych mogą liczyć na komfortowe warunki. 

Co warto zobaczyć w okolicy?

Kto zjawi się w Tatrzańskiej Kotlinie, ten będzie mógł zwiedzić jedną z najsłynniejszych jaskiń tatrzańskich, a przy okazji odkryć okoliczne atrakcje. Jedną z tych najważniejszych jest Ścieżka Koronami Drzew Bachledka, z której roztaczają się wspaniałe widoki. Kusi też Dolina Białej Wody, będąca jedną z najpiękniejszych i najdłuższych dolin w Tatrach. 

Zobacz też:  Jaskinia Czarna. Jedna z największych jaskiń w Tatrach. Informacje

W okolicy czekają też tak znane miejscowości jak Smokovce i Tatrzańska Łomnica. To urocze miasta, a jednocześnie ważne ośrodki turystyczne w słowackich Tatrach, którym warto poświęcić nieco więcej uwagi. Na uwagę zasługuje również Spiska Bela, zaliczana do najciekawszych miast Kotliny Popradzkiej. Wielu turystów wizytę w słynnej jaskini łączy z relaksem w pobliskich basenach termalnych Aquacity Poprad lub Vrbov. Dzięki temu wizyta w tej części Słowacji stanie się jeszcze ciekawszym doświadczeniem dla każdego podróżnika.

Jaskinia Bielska to wyjątkowe miejsce, z którego Słowacja może być dumna. Gdy tylko udostępniono zwiedzającym pierwsze jej fragmenty, stała się ona ważnym punktem w programie niemal każdej wycieczki w Tatry Wysokie. Do dziś cieszy się wielkim zainteresowaniem, a chętnych na wizytę w jej wnętrzu przybywa z każdym rokiem. 

Fot. Główne: Rafał Kozubek via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts