Jaskinia Bielska to jeden z najcenniejszych pomników przyrody, jakimi może się pochwalić Słowacja. Stworzona w wapiennych skałach przez wodę i ruchy tektoniczne jest najlepszym dowodem na potęgę natury. Kto zajrzy do jej wnętrza, ten szybko doceni jej wyjątkowość. Podziemne korytarze i jeziorka wzbudzają zachwyt, a spacer po wielkich komorach robi wrażenie nawet na tych najbardziej wymagających turystach. Jakie atrakcje czekają na gości odwiedzających to podziemne królestwo?
Gdzie leży Jaskinia Bielańska?
Belianska jaskyňa leży w Tatrach Wysokich, a dokładniej we wschodniej części Tatr Bielskich. Wejście do jaskini znajduje się na północnym stoku Kobylego Wierchu w granicach administracyjnych miasta Wysokie Tatry. Jak do niej dojść?
Najlepiej z miejscowości Kotlina Tatrzańska, na terenie której czeka dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna, przystanki autobusowe oraz parkingi. Tu również zaczyna się leśna droga, którą w ciągu około 30 minut można dojść do słynnej tatrzańskiej atrakcji. Długość ścieżki oznaczonej żółtym kolorem wynosi około 1000 m, a jej pokonanie nikomu nie powinno sprawić większych problemów (choć suma podejść wynosi 122 m). Główne wejście znajduje się na wysokości 890 m n.p.m. To za nim kryją się wyjątkowe skarby, które od ponad 120 lat przyciągają gości z całego świata.
Jaskinia Bielańska i jej dzieje
Jaskinia Bielska znana była już w XVIII wieku, kiedy to jej wnętrze penetrowali poszukiwacze złota. Na ich wizyty w tym miejscu nie brak dowodów, przy czym najbardziej wymowne są daty wyryte w podziemnych korytarzach. Za jej oficjalnych odkrywców uznawani są jednak Július Husz i Johan Britz, którzy w 1881 r. weszli w głąb jaskini i zachwycili się jej bogatą szatą naciekową. Ci dwaj przewodnicy górscy, a jednocześnie mieszkańcy Białej Spiskiej, odegrali istotną rolę w dziejach jaskini. Już w 1882 roku mogli ją zwiedzić pierwsi turyści. Od 1896 roku zwiedzanie podziemnych komór i korytarzy ułatwia oświetlenie elektryczne, dzięki któremu można w pełni docenić piękno tego miejsca.
Jaskinia jeszcze w XX wieku była wielokrotnie penetrowana, dzięki czemu trasa turystyczna prowadząca po jej terenie stale się przedłużała. Dziś wiadomo, że długość jaskini wynosi 3829 m (a różnica wysokości to 168 m), przy czym turystom udostępniono fragment o długości 1370 m. Co czeka w jej wnętrzu? Piękne stalagmity, stalagnaty i 7 gatunków nietoperzy (wśród których najlepiej reprezentowany jest nocek duży).
Zwiedzanie Jaskini Bielańskiej – informacje praktyczne
Kto chce odwiedzić słynną jaskinię, ten powinien odpowiednio przygotować się do wizyty na jej terenie. O czym warto pamiętać?
Jak przygotować się do wizyty w Jaskini Bielskiej?
Choć Jaskinia Bielańska została udostępniona do zwiedzania jeszcze w XIX stuleciu i może się pochwalić bardzo dobrym zagospodarowaniem, każdy turysta powinien odpowiednio przygotować się do spaceru po jej terenie. Warto pamiętać o tym, że w podziemiach panuje duża wilgotność względna (od 90 do 97%), a temperatura powietrza w jaskini wynosi od 5 do 6,3°C. Zwiedzanie jaskini trwa ok. 70 minut, a w tym czasie goście muszą pokonać 125 m różnicy wysokości (czyli 860 schodów).
Kto chce dobrze przygotować się do wizyty w tym miejscu, ten powinien odwiedzić sklep Decathlon i wyposażyć się w:
- wygodne buty z antypoślizgową podeszwą,
- ciepłą bluzę,
- latarkę.
Przyda się też wodoodporna kurtka oraz czapka z daszkiem, dzięki której spadające na głowę krople wody nie będą aż tak uciążliwym problemem.
Cennik i godziny zwiedzania
Jaskinię Bielską można zwiedzać przez cały rok. Turyści wchodzą do jej wnętrza w towarzystwie miejscowego przewodnika, który w ciekawy sposób opowiada o zjawiskach krasowych zachodzących w Tatrach oraz o poszczególnych elementach podziemnego świata.
Jaskinię można odwiedzać od stycznia do połowy listopada (z wyjątkiem poniedziałków). Grupy wchodzą do wnętrza o wyznaczonych godzinach:
- od stycznia do maja oraz od września do listopada o godzinie: 09:30; 11:00, 12:30 i 14:00;
- od czerwca do sierpnia o godzinie: 09:00, 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00 i 16:00.
Turyści zainteresowani wizytą w podziemnym królestwie mogą też sprawdzić aktualny rozkład wejść na stronie Zarządu Jaskiń Słowackich, który sprawuje pieczę nad tym niezwykłym pomnikiem przyrody.
Opłaty za wejście do Jaskini Bielańskiej wynoszą:
- dorośli – 12 euro;
- studenci i osoby mające więcej niż 60 lat – 11 euro;
- dzieci w wieku 6-15 lat – 6 euro;
- osoby niepełnosprawne – 6 euro.
Z dodatkowymi opłatami muszą się liczyć osoby pragnące robić zdjęcia w trakcie zwiedzania jaskini. Opłata za fotografowanie wynosi 10 euro i należy ją uiścić przed wejściem na trasę zwiedzania.
Jakie atrakcje czekają w Jaskini Bielańskiej?
Trasa zwiedzania prowadzi w taki sposób, by turyści mogli zobaczyć jej najcenniejsze fragmenty. Co warto zobaczyć?
Najcenniejsze skarby podziemnego świata
Wizyta w jaskini to wyjątkowa przygoda, która na długo zapisze się w pamięci gości. Okrężna trasa turystyczna prowadzi w taki sposób, by każdy mógł nacieszyć się pięknem potężnych komór i podziemnych jeziorek. Do najważniejszych atrakcji na trasie zaliczają się:
- sintrowe wodospady w Galerii i Komorze Wielkiej;
- Sala Koncertowa (Śpiewalnia), w której organizowane są podziemne koncerty;
- Sala Palmowa, znana z ciekawych nacieków swymi kształtami nawiązującymi do pagody;
- Komora Zbójecka, w której znajduje się stalagnat swoim kształtem przypominający siedzącego Janosika;
- Czarcia Gardziel o głębokości 26 metrów.
Spacer po podziemnym królestwie jest też szansą na odkrycie piękna podziemnych jeziorek (m.in. Zielonego Jeziorka), w których żyją ciekawe skorupiaki. To reliktowe Bathynella natans, które w podziemnych zbiornikach wodnych mogą liczyć na komfortowe warunki.
Co warto zobaczyć w okolicy?
Kto zjawi się w Tatrzańskiej Kotlinie, ten będzie mógł zwiedzić jedną z najsłynniejszych jaskiń tatrzańskich, a przy okazji odkryć okoliczne atrakcje. Jedną z tych najważniejszych jest Ścieżka Koronami Drzew Bachledka, z której roztaczają się wspaniałe widoki. Kusi też Dolina Białej Wody, będąca jedną z najpiękniejszych i najdłuższych dolin w Tatrach.
W okolicy czekają też tak znane miejscowości jak Smokovce i Tatrzańska Łomnica. To urocze miasta, a jednocześnie ważne ośrodki turystyczne w słowackich Tatrach, którym warto poświęcić nieco więcej uwagi. Na uwagę zasługuje również Spiska Bela, zaliczana do najciekawszych miast Kotliny Popradzkiej. Wielu turystów wizytę w słynnej jaskini łączy z relaksem w pobliskich basenach termalnych Aquacity Poprad lub Vrbov. Dzięki temu wizyta w tej części Słowacji stanie się jeszcze ciekawszym doświadczeniem dla każdego podróżnika.
Jaskinia Bielska to wyjątkowe miejsce, z którego Słowacja może być dumna. Gdy tylko udostępniono zwiedzającym pierwsze jej fragmenty, stała się ona ważnym punktem w programie niemal każdej wycieczki w Tatry Wysokie. Do dziś cieszy się wielkim zainteresowaniem, a chętnych na wizytę w jej wnętrzu przybywa z każdym rokiem.
Fot. Główne: Rafał Kozubek via Wikipedia, CC BY-SA 3.0
Może Cię także zainteresować:
- Demianowska Jaskinia Wolności – skarb Słowacji. Ile kosztuje bilet?
- Jaskinia Ważecka: cennik. Ile kosztuje wejście do jaskini? Jak dojechać?
- Jaskinia Dziura – trasa, wejścia. Łatwy szlak z dzieckiem
- Jaskinia Wielka Śnieżna – niezbędne informacje o najgłębszej jaskini Tatr
- Jaskinia Olsztyńska, ważna atrakcja Gór Sokolich