Dolina Furkotna – położenie i topografia
Dolina Furkotna położona jest w słowackiej części Tatr Wysokich, nieopodal znanej miejscowości Szczyrbskie Jezioro. W okolicy znajduje się także akwen o tej nazwie. Dolina jest niewielka, ma około 5,5 km długości i 3,3 km² powierzchni. Od wschodu graniczy z Doliną Młynicką, od której oddziela ją Grań Soliska z kilkoma charakterystycznymi szczytami:
- Wielkie Solisko (2412 m n.p.m.);
- Pośrednie Solisko (2400 m n.p.m.);
- Szczyrbskie Solisko (2301 m n.p.m.);
- Skrajne Solisko (2093 m n.p.m.).
Północno-zachodnią granicę Doliny Furkotnej stanowi krótki fragment grani głównej Tatr od Furkotu po Ostrą, za którym rozciąga się Dolina Niewcyrka. Z kolei od zachodu Dolinę Furkotną oddziela od Doliny Suchej Ważeckiej (części Doliny Ważeckiej) grań biegnąca od Ostrej przez Liptowskie Turnie, Ważecką Turnię, Siodełko aż po Siodełkową Kopę.
Budowa geologiczna i rzeźba terenu Doliny Furkotnej
Obszar Doliny Furkotnej tworzą skały krystaliczne. Podczas ostatniego zlodowacenia jej obecny teren pokrywał lodowiec, który pozostawił po sobie znaczne ilości materiału morenowego. Dolina ma trzy wyraźne piętra oddzielone wysokimi progami skalnymi. Najniższa część jest zalesiona, środkowa porośnięta kosodrzewiną.
Interesująca budowa geologiczna i bogata wysokogórska flora sprawiają, że Dolina Furkotna uchodzi za jedną z najbardziej malowniczych w Tatrach. Już pod koniec XIX w. węgierski przewodnik określał ją mianem „jednej z najbardziej romantycznych dolin tatrzańskich”. Czy za taką uznaje się ją również dzisiaj? O tym każdy powinien przekonać się sam.
Malownicze akweny Doliny Furkotnej
W środkowym piętrze doliny, za pierwszym wysokim progiem, znajdują się dwa stawy: Niżni Wielki Furkotny Staw (Nižné Wahlenbergovo pleso) na wysokości ok. 2053 m n.p.m. oraz mniejszy Soliskowy Stawek (Soliskové pliesko) położony na wysokości ok. 2080 m n.p.m. Jeszcze wyżej, za drugim progiem skalnym, leży Wyżni Wielki Furkotny Staw (Vyšné Wahlenbergovo pleso) na wysokości ok. 2167 m n.p.m. Ma on 5,2 ha powierzchni, a jego głębokość dochodzi do 21 m!
Środkowa część doliny kryje dwa mniejsze stawki: Niżni i Wyżni Mały Furkotny Stawek (Nižné i Vyšné Furkotské pliesko). Poniżej, już u wylotu doliny, leżą jeszcze Rakitowe i Smrekowickie Stawki. Dnem Doliny Furkotnej płynie potok Furkotny (Furkotský potok) zasilany wodami z Furkotnych Stawów.
Szlaki turystyczne w Dolinie Furkotnej
Przez Dolinę Furkotną przebiegają trzy znakowane szlaki turystyczne, które pozwalają dotrzeć do najciekawszych miejsc w różnych jej częściach. Mogą być niedostępne pomiędzy 1 listopada a 31 maja – jest to więc typowa propozycja na letnie i wczesnojesienne wędrówki.
Szlak żółty z Doliny Młynickiej przez Bystrą Ławkę
Górną i środkową częścią Doliny Furkotnej biegnie znakowany żółto szlak z Doliny Młynickiej przez Bystrą Ławkę. Przejście tym szlakiem jest dozwolone w obu kierunkach, choć ze względów bezpieczeństwa zaleca się kierunek z Doliny Młynickiej do Furkotnej, aby uniknąć zatorów na łańcuchach.
Szlak prowadzi z przełęczy obok Furkotnych Stawów i wzdłuż Potoku Furkotnego aż do Magistrali Tatrzańskiej. Różnica wzniesień na tym odcinku to aż 970 m. Czas przejścia z Bystrej Ławki do Rozdroża pod Soliskiem to ok. 1,5 h (w przeciwnym kierunku 2 h), a dalej od rozdroża do Magistrali należy liczyć jeszcze 1 h (pod górę 1 h 15 min).
Magistrala Tatrzańska (szlak czerwony)
Przez dolne partie Doliny Furkotnej przebiega fragment znakowanej czerwono Magistrali Tatrzańskiej, łączącej Dolinę Ważecką i Furkotną ze Szczyrbskim Jeziorem. Czas przejścia tym szlakiem od Rozdroża przy Jamskim Stawie do Rozdroża w Dolinie Furkotnej to ok. 40 min (w obie strony). Dalej do Szczyrbskiego Jeziora idzie się ok. 35 min.
Szlak niebieski na Solisko
W środkowej części Doliny Furkotnej, na tzw. Rozdrożu pod Soliskiem, zaczyna się niebieski szlak prowadzący na wschód do Schroniska na Solisku i dalej do Szczyrbskiego Jeziora. Podejście od rozdroża do schroniska zajmuje ok. 25 min.
Ciekawostki i historia turystyki w dolinie
Dolina Furkotna od dawna była odwiedzana przez mieszkańców pobliskich miejscowości – Ważca i Szczyrby, jednak oierwsi turyści dotarli tu 5 sierpnia 1879 r. Byli to Emerich Kövi, Martin Róth i towarzyszący im gajowy Peter. Zimą jako pierwsi pojawili się w dolinie Gyula Hefty i Lajos Rokfalusy. Ich wyprawa miała miejsce 25 marca 1913 r.
Przy wylocie Doliny Furkotnej, nad brzegiem potoku, stało kiedyś schronisko nazywane Loneková chata lub Furkotská chata. W 1951 r. przemianowano je na Schronisko im. kpt. Jána Rášo, słowackiego partyzanta. Niestety, obiekt spłonął w lutym 1956 r. Obecnie nie ma tu możliwości wypoczynku w zadaszonym miejscu czy tym bardziej noclegu.
Pochodzenie nazwy doliny i górującego nad nią szczytu Furkot nie jest do końca jasne. Według niektórych ma ona źródło w języku celtyckim i wiąże się z określeniem ostrych szczytów. Inni uważają, że wywodzi się od słowa „furkotać”, opisującego szum potoku płynącego po kamieniach.
Przygotuj się na wędrówkę Doliną Furkotną
Planując wędrówkę Doliną Furkotną, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie. Warto zaopatrzyć się w wygodne, nieprzemakalne buty trekkingowe, które zapewnią przyczepność na górskich szlakach. Przyda się też kurtka przeciwdeszczowa i ciepłe ubrania na wypadek zmiennej pogody. W plecaku powinny znaleźć się prowiant i zapas wody, mapa, kompas oraz apteczka pierwszej pomocy. Wszystkie potrzebne rzeczy i akcesoria turystyczne znajdziesz w sklepie Decathlon.
Przed wyruszeniem koniecznie trzeba sprawdzić aktualną prognozę pogody i warunki na szlaku. Dobrym pomysłem jest poinformowanie bliskich o planowanej trasie i przewidywanej godzinie powrotu. Przestrzegając tych zasad, wędrówka Doliną Furkotną będzie bezpieczna i dostarczy niezapomnianych wrażeń.
Czy warto odwiedzić Dolinę Furkotną?
Dolina Furkotna to niezwykle urokliwe miejsce w słowackich Tatrach Wysokich. Dzięki kilku szlakom turystycznym można tu zaznać piękna dzikiej górskiej przyrody, podziwiać malownicze krajobrazy i odkrywać ciekawe zakątki. To idealna destynacja na jednodniowe wycieczki dla miłośników górskich wędrówek.
Fot. Główne: Kristo via Wikipedia, CC BY-SA 3.0
Może Cię także zainteresować:
- Koprowa Dolina – informacje i szlaki turystyczne
- Dolina Białki. Szlak, atrakcje
- Dolina Małej Zimnej Wody – perełka słowackich Tatr Wysokich
- Dolina Jamnicka – co warto wiedzieć o tym malowniczym zakątku Tatr?
- Dolina Mięguszowiecka – szlaki turystyczne, jak dojechać?