Koprowa Dolina – informacje i szlaki turystyczne

Koprowa Dolina to imponująca dolina w słowackich Tatrach, która zachwyca swoim pięknem i dzikością. Stanowi granicę między Tatrami Zachodnimi a Wysokimi. Poznaj najważniejsze informacje o przyrodzie, historii i szlakach turystycznych Doliny Koprowej.
Dolina Koprowa

Koprowa Dolina – położenie i topografia

Koprowa Dolina jest jedną z największych dolin w słowackich Tatrach, osiągając długość około 11 km i powierzchnię 31,3 km². Jej wylot znajduje się w pobliżu Doliny Cichej Liptowskiej – przez niektórych traktowana jest jako jej odgałęzienie. Dolina Koprowa w dolnej części biegnie w kierunku północnym, następnie skręca na północny wschód, a w górnych partiach ostro zakręca na wschód.

Od północy Dolina Koprowa podchodzi pod główną grań Tatr (na odcinku od Gładkiego Wierchu po Cubrynę). Wschodnie obramowanie tworzy rozległa grań Cubryny z takimi szczytami jak Koprowy Wierch, Szczyrbski Szczyt, Hruby Wierch i Krywań. Zachodnia granica doliny przebiega grzbietem Gładkiego Wierchu, Zaworami i główną granią Liptowskich Kop.

Rzeźba terenu i ślady zlodowaceń

Koprowa Dolina zachowała liczne ślady epoki lodowcowej. Można w niej podziwiać głęboki żłób polodowcowy, kilka cyrków lodowcowych, które znajdują się w wyższych partiach, progi skalne z wodospadami oraz wały moren bocznych. Dzięki temu dolina łączy w sobie surowy charakter Tatr Wysokich z łagodnością Tatr Zachodnich.

Jako jedna z większych w Tatrach Dolina Koprowa posiada kilka bocznych odgałęzień: 

  • po lewej stronie są to m.in. doliny Niewcyrka, Krywańskie Banie, Szkaradny Żleb, Koryto Krywańskie i Dolina Hlińska;
  • prawe odgałęzienia to dolinki Kobyla, Garajowa i Turkowa. Górnym przedłużeniem Doliny Koprowej jest Dolina Ciemnosmreczyńska skręcająca na wschód, a nad nią znajduje się Dolina Piarżysta.

Potoki i wodospady w Dolinie Koprowej

Dolina Koprowa dolna część doliny
Fot.: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY 3.0

Głównym ciekiem wodnym Doliny Koprowej jest Koprowa Woda, która po połączeniu z Cichą Wodą Liptowską tworzy rzekę Białą Liptowską. Koprową Wodę zasilają liczne potoki spływające z bocznych dolin.

Zobacz też:  Dolina Rybiego Potoku – położenie, szlaki, atrakcje

W Dolinie Koprowej znajdują się również efektowne wodospady. Przy ujściu doliny Niewcyrki można podziwiać dwie Niewcyrskie Siklawy – Niżnią i Pośrednią, z których ta druga osiąga 80 metrów wysokości. Przy szlaku turystycznym na Ciemnosmreczyńskim Potoku znajduje się kolejny wodospad – jest nim Ciemnosmreczyńska Siklawa. Mimo takich uroków Koprowa Dolina nie jest oblegana przez turystów, co można uważać za duży atut.

Jeziora i stawy

W Dolinie Koprowej zlokalizowanych jest kilka jezior polodowcowych i stawów. Największym z nich jest Niżni Ciemnosmreczyński Staw położony na wysokości ok. 1674 m n.p.m., będący trzecim co do wielkości jeziorem tatrzańskim na Słowacji. Inne znaczące zbiorniki to Wyżni Ciemnosmreczyński Staw (1716 m n.p.m.), Niżni i Wyżni Teriański Staw oraz Kobyli Stawek.

Historia eksploracji i zagospodarowania Koprowej Doliny

Pierwsze udokumentowane wejścia w Dolinę Koprową miały miejsce w połowie XVIII wieku. Dokonali ich m.in. Georg Pongrátz (1750 r.) oraz Jakob Buchholtz (1751 r.). Zimą jako pierwsi dolinę odwiedzili E. Baur i Alfred Martin. Miało to miejsce w marcu 1906 r.

Dolina Koprowa była od dawna wykorzystywana przez pasterzy. Jeszcze do 1954 r. na Garajowej Polanie odbywał się wypas owiec. Lasy w dolinie były intensywnie eksploatowane, co prowadziło do ich przerzedzenia, a miejscami całkowitego wyrębu. Skutkowało to schodzeniem potężnych lawin. W historii doliny nie brakowało też pożarów. Mimo to w trudno dostępnych miejscach zachowały się duże fragmenty pierwotnych lasów i dziewiczego krajobrazu. 

Dolina Koprowa była popularnym terenem łowieckim wśród zakopiańskich górali polujących na kozice i niedźwiedzie. Często pojawiała się też w polskiej literaturze, m.in. w utworach Kazimierza Przerwy-Tetmajera czy Adama Bahdaja.

W latach 1944-45 w zakątkach Doliny Koprowej chroniły się liczne oddziały partyzanckie. Przed II wojną światową dolina cieszyła się popularnością wśród polskich turystów, którzy docierali tu szlakiem przez przełęcz Liliowe i Zawory. Funkcjonowały trzy schroniska turystyczne: Watra w Ciemnych Smreczynach (1895-1924), schronisko Mühlmanna (1924-1939) oraz schronisko Rudolfa przy ujściu Niewcyrskiego Potoku.

Zobacz też:  Dolina Białej Wody – gdzie się znajduje, jak dojechać, opis szlaku

Po II wojnie światowej szlak z Liliowego został zamknięty, a niemal cała Dolina Koprowa objęta ścisłą ochroną jako część TANAP-u. Nie ma tu schronisk turystycznych, przez co liczba osób odwiedzających to miejsce jest niewielka.

Szlaki turystyczne w Koprowej Dolinie

Mimo ograniczeń związanych z ochroną przyrody w Dolinie Koprowej wytyczono dla turystów znakowane szlaki:

  • szlak niebieski (Trzy Źródła – Rozdroże pod Gronikiem – Dolina Koprowa – Rozdroże w Hlińskiej – Dolina Hlińska – Wyżnia Koprowa Przełęcz);
  • szlak zielony (Podbańska – Rozdroże pod Gronikiem);
  • szlak czerwony (Rozdroże w Ciemnych Smreczynach – Niżni Ciemnosmreczyński Staw);

Doliną Koprową biegnie też czerwony szlak rowerowy z Podbańskiej przez Rozdroże pod Gronikiem do rozdroża przy Niewcyrskich Siklawach. Z Podbańskiej w głąb doliny prowadzi droga asfaltowa, później szutrowa. Zimą występuje na niej duże zagrożenie lawinowe.

Jak przygotować się na trekking w Tatrach?

Przygotowując się na trekking w Tatrach, należy zadbać o odpowiednią kondycję fizyczną, stopniowo zwiększając aktywność przed wyjazdem, np. poprzez regularne spacery, bieganie czy jazdę na rowerze. Kluczowy jest też dobór trasy adekwatnej do swoich możliwości i czasu – dla początkujących polecane są łatwiejsze szlaki w dolinach i na niższe szczyty. 

Niezbędny jest podstawowy ekwipunek: wygodne, sprawdzone buty trekkingowe, plecak, kurtka i spodnie przeciwdeszczowe, ciepłe ubrania, czapka, rękawiczki, zapas jedzenia i picia oraz mapa i kompas. To wszystko kupisz w sklepie Decathlon. Przed wyjściem koniecznie trzeba sprawdzić prognozę pogody i szacowany czas przejścia. Warto też poinformować bliskich o planowanej trasie

Koprowa Dolina to miejsce o niezwykłych walorach krajobrazowych i przyrodniczych. Dzięki urozmaiconej rzeźbie terenu licznym wodospadom, stawom i pierwotnym lasom oferuje niezapomniane przeżycia miłośnikom dzikiej tatrzańskiej przyrody. Choć dostępna tylko oznakowanymi szlakami, przyciąga swym pięknem i pozwala zaznać prawdziwej górskiej przygody.

Zobacz też:  Dolina Juraniowa – gdzie się znajduje, opis szlaku

Fot. Główne: Jakub Hałun via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts