Dolina Białej Wody – gdzie się znajduje, jak dojechać, opis szlaku

Dolina Białej Wody to malownicza dolina położona w słowackiej części Tatr Wysokich. Szlak prowadzący jej dnem pozwala podziwiać niezapomniane widoki i daje możliwość obcowania z dziką przyrodą. Warto poznać najważniejsze informacje przed wyruszeniem na wędrówkę.
dolina białej wody

Lokalizacja i dojazd do Doliny Białej Wody

Dolina Białej Wody (słow. Bielovodská dolina) to jedna z największych i najpiękniejszych dolin w Tatrach Słowackich. Znajduje się w zachodniej części Tatr Wysokich, granicząc z Doliną Litworową i Doliną Staroleśną. Przez dolinę przepływa potok Biała Woda (Biela voda), od którego wzięła swoją nazwę.

dolina białej wody widok na wysoką
Fot.: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Dolina Białej Wody położona jest na terenie słowackiego odpowiednika Tatrzańskiego Parku Narodowego. Najłatwiej dostać się do niej od strony Łysej Polany, gdzie znajduje się duży parking. Dojazd możliwy jest samochodem lub autobusem na przykład z Zakopanego. Pojazdy komunikacji publicznej zazwyczaj są oznaczone tabliczkami Morskie Oko.

Alternatywnie do doliny można dotrzeć szlakiem turystycznym z Polany pod Wysoką, położonej po słowackiej stronie Tatr. Trasa wiedzie przez Dolinę Rybiego Potoku i Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem, zapewniając po drodze wspaniałe widoki na Tatry.

Dolina rozgałęzia się na liczne dolinki, które ułożone są piętrowo:

  • Dolina Żabich Stawów Białczańskich;
  • Dolina Ciężka;
  • Dolina Kacza;
  • Dolina Litworowa;
  • Kocioł pod Polskim Grzebieniem;
  • Dolina Świstowa;
  • Dolina Rówienki;
  • Litworowy Żleb;
  • Dolina Spismichałowa.

Parking i początek szlaku

Przy parkingu na Łysej Polanie znajduje się wiata turystyczna, kasy biletowe TPN oraz tablice informacyjne. To tutaj rozpoczyna się niebieski szlak prowadzący dnem Doliny Białej Wody. Pierwsze kilkaset metrów trasy prowadzi asfaltową drogą wzdłuż potoku. Po około 30 minutach marszu szlak skręca w lewo, wchodząc do lasu. Dalej ścieżka stopniowo nabiera wysokości. Po drodze mijamy kilka polan, z których roztaczają się malownicze widoki na otaczające szczyty.

Zobacz też:  Dolina Zimnej Wody – szlaki turystyczne i ciekawostki

Przebieg szlaku przez Dolinę Białej Wody

Szlak niebieski przez Dolinę Białej Wody liczy około 10 km długości. Trasa jest dość łatwa technicznie, choć miejscami stroma i wymagająca dobrej kondycji. Różnica wzniesień na całej długości szlaku wynosi ponad 800 m. Pamiętaj, że szlak prowadzący Doliną Białej Wody jest zamknięty od 1 listopada do 15 czerwca.

Polana Biała Woda

Po około 1,5 godziny marszu od Łysej Polany docieramy do rozległej polany Biała Woda. To dobry punkt na odpoczynek przed dalszą wędrówką, ponieważ znajduje się tu wiata oraz ławeczki. Nie ma za to schroniska, w którym można spędzić noc. Dla wielu turystów to atut, ponieważ na szlaku nie napotykasz tłumów.

Rozdroże w Dolinie Litworowej

Następnie docieramy do rozdroża szlaków w górnej części Doliny Białej Wody, zwanej Doliną Litworową. Stąd niebieski szlak prowadzi dalej na Rohatkę (2288 m), natomiast zielony szlak skręca w prawo, wiodąc na przełęcz Zawory (2198 m) pod Żabim Szczytem Wyżnim.

Idąc dalej niebieskim szlakiem, wchodzimy w skalny cyrk lodowcowy z Litworowym Stawem. To najwyżej położony staw w całych Tatrach, otoczony stromymi ścianami Rysów, Żabiego Szczytu Wyżniego i Małej Wysokiej.

Panoramy i widoki z Doliny Białej Wody

Wędrując szlakiem przez Dolinę Białej Wody, możemy podziwiać wspaniałe krajobrazy Tatr Słowackich. Szczególnie malownicze widoki roztaczają się z polan, m.in. z Polany Biała Woda czy Polany pod Wysoką.

Warto zwrócić uwagę na potężne masywy górskie otaczające dolinę – Rysy, Młynarza, Żabi Szczyt, Małą Wysoką, Batyżowiecki Szczyt. Przy dobrej pogodzie zobaczymy stąd także odległe szczyty po polskiej stronie Tatr (Kasprowy Wierch, Świnicę, Kozi Wierch). Nie ma tutaj turystycznych tłumów, chociaż ciekawostką jest obozowisko namiotowe dla taterników (jedyne w słowackich Tatrach Wysokich).

Wodospady i siklawy

Jedną z największych atrakcji na szlaku są wodospady na potoku Biała Woda. Największy z nich to Ciężka Siklawa o wysokości około 100 m, znajdująca się w środkowej części doliny. Jej wody z hukiem spadają po stromych progach skalnych, tworząc niezapomniany widok. Warto zatrzymać się także przy mniejszych wodospadach na dopływach potoku, np. Kacza Siklawa. Szumiąca woda i zieleń mchów porastających skały tworzą bajkowy klimat.

Zobacz też:  Dolina Małej Zimnej Wody – perełka słowackich Tatr Wysokich

Przygotuj się na trekking w Dolinie Białej Wody

Planując wędrówkę po Dolinie Białej Wody, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie. Warto zaopatrzyć się w wygodne, nieprzemakalne buty trekkingowe, ciepłe i przeciwdeszczowe ubrania oraz plecak z prowiantem i wodą. Istotne jest także sprawdzenie aktualnych warunków pogodowych i dostosowanie planu wycieczki do swoich możliwości. Przed wyruszeniem na szlak dobrze jest zaopatrzyć się w mapę i zapoznać z przebiegiem trasy. Wszystkie rzeczy potrzebne na taką wyprawę znajdziesz w sklepie Decathlon.

Dolina Białej Wody – idealna dla początkujących turystów

Dolina Białej Wody na terenie Słowacji to jedna z obowiązkowych tras dla każdego miłośnika Tatr Wysokich. Łatwy dojazd, umiarkowana trudność szlaku i piękne widoki sprawiają, że jest to idealne miejsce na  wędrówkę z dziećmi, jak również dłuższą wyprawę.

Warto pamiętać, że szlak przez dolinę jest dostępny tylko w miesiącach letnich. Poza tym okresem obowiązuje zakaz wstępu związany z ochroną przyrody. Planując wędrówkę, należy także sprawdzić aktualną pogodę i warunki na szlaku. Dolina Białej Wody zachwyca bogactwem tatrzańskiej przyrody i zapierającymi dech w piersiach panoramami. To miejsce, do którego chce się wracać o każdej porze roku, by na nowo odkrywać jego piękno. Warto samemu przekonać się o wyjątkowości tego zakątka słowackich Tatr.

Fot. Główne: Kristo via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts