Dolina Mięguszowiecka – szlaki turystyczne, jak dojechać?

Dolina Mięguszowiecka to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Tatrach Wysokich. Położona po słowackiej stronie gór, przyciąga turystów swoim surowym pięknem i dzikością przyrody. Poznaj szlaki turystyczne prowadzące w głąb doliny.
Dolina Mięguszowiecka

Gdzie znajduje się Dolina Mięguszowiecka?

Dolina Mięguszowiecka położona jest w słowackiej części Tatr Wysokich, na południe od Morskiego Oka. Rozciąga się pomiędzy dwoma potężnymi masywami górskimi – Tatrami Wysokimi na zachodzie oraz Tatrami Bielskimi na wschodzie. Dolina ma około 8 kilometrów długości i jest jedną z najbardziej imponujących dolin polodowcowych w Tatrach.

Dolina Mięguszowiecka otoczona jest ze wszystkich stron stromymi zboczami gór. Od zachodu wznoszą się potężne szczyty Tatr Wysokich, m.in. Rysy (2503 m n.p.m.), Wysoka (2547 m n.p.m.) czy Ganek (2462 m n.p.m.). Graniczy z innymi znanymi dolinami, do których należą między innymi: 

Jak dojechać do Doliny Mięguszowieckiej?

Do Doliny Mięguszowieckiej najłatwiej dostać się od strony słowackiej. Punktem wyjścia dla większości turystów jest parking Popradské pleso, znajdujący się przy drodze krajowej nr 537 z Popradu do Starego Smokowca. Można tam dojechać samochodem lub skorzystać z regularnych połączeń autobusowych kursujących z Popradu.

Alternatywnie, do Doliny Mięguszowieckiej można też dotrzeć szlakami turystycznymi od polskiej strony. Najpopularniejsza trasa prowadzi znad Morskiego Oka przez Rysy. Jest to jednak wymagająca wycieczka całodniowa, przeznaczona dla wprawnych turystów górskich.

Charakterystyka Doliny Mięguszowieckiej

Dolina Mięguszowiecka popradzki staw
Fot.: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Dolina Mięguszowiecka ma typowy polodowcowy charakter, o czym świadczy jej kształt, liczne kotły polodowcowe i moreny. Dno doliny pokrywają rozległe piargi i głazowiska, a zbocza porasta kosodrzewina i górska roślinność. Krajobraz urozmaicają malownicze stawy polodowcowe, m.in. Popradzki Staw (największy) oraz Wielki Hińczowy Staw (najgłębszy). Wypływa z niego Mięguszowiecki Potok, który przecina dno doliny.

Zobacz też:  Dolina Żarska – szlaki turystyczne, atrakcje i ciekawostki

Szlaki turystyczne do Doliny Mięguszowieckiej

Przez Dolinę Mięguszowiecką przebiega kilka znakowanych szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności:

  • najpopularniejsza niebieska trasa prowadzi z parkingu Popradské pleso nad Popradzki Staw, a następnie dnem doliny aż do Wielkiego Hińczowego Stawu. To łatwy szlak o długości ok. 6 km, pokonywany zwykle w 2-3 godziny;
  • bardziej wymagające szlaki wiodą na okoliczne szczyty i przełęcze. Jednym z nich jest czerwony szlak na Rysy, najwyższy szczyt Tatr. Trasa rozpoczyna się przy Rozdrożu nad Żabim Potokiem (odchodzi od niebieskiego szlaku) i prowadzi przez Dolinę Żabich Stawów Mięguszowieckich oraz Wagę. Wejście na Rysy wymaga dobrej kondycji oraz odpowiedniego sprzętu;
  • czerwony szlak Magistrali Tatrzańskiej od Szczyrbskiego Jeziora na Przełęcz pod Osterwą;
  • żółty szlak znak Popradzkiego Stawu do Tatrzańskiego Symbolicznego Cmentarza i do Doliny Mięguszowieckiej.

Tragedie w okolicy Doliny Mięguszowieckiej

Turyści planujący eksplorację Doliny Mięguszowieckiej powinni pamiętać o ludziach, którzy stracili tu życie. W pobliżu Popradzkiego Stawu mieści się Tatrzański Cmentarz Symboliczny – zobaczysz tam tabliczki, które upamiętniają ludzi zmarłych tragicznie gór różnej narodowości. 

Warto wspomnieć też o jednej z zimowych tragedii w Tatrach, która wydarzyła się w Dolinie Mięguszowieckiej. 20 stycznia 1974 roku zeszła lawina o sile, pozwalającej wedrzeć się na położony 140 metrów dalej stok. Trenowali tam uczniowie słowackiej szkoły średniej – zwały śniegu przysypały 24 osoby (według doniesień aż 12 nie udało się uratować, ciała dwóch uczniów wydobyto dopiero na wiosnę, kiedy śnieg stopniał).

Przygotuj się do trekkingu

Wybierając się na trekking w Dolinie Mięguszowieckiej, należy odpowiednio się do tego przygotować. Przede wszystkim trzeba zadbać o wygodne i wytrzymałe obuwie trekkingowe oraz ciepłe i nieprzemakalnie ubrania. W wyższych partiach gór nawet latem mogą wystąpić opady śniegu i niskie temperatury. Niezbędny jest też plecak z prowiantem i zapasem wody. W schronisku nad Popradzkim Stawem można co prawda zjeść ciepły posiłek, ale ceny są dość wysokie. Warto mieć ze sobą także mapę i kompas oraz naładowany telefon komórkowy z aplikacją ratunkową.

Zobacz też:  Dolina Waksmundzka – gdzie się znajduje i jak do niej dotrzeć?

Należy pamiętać, że pogoda w górach bywa zmienna i nieprzewidywalna. Przed wyjściem na szlak trzeba sprawdzić prognozę i zrezygnować z wycieczki w razie zapowiadanego załamania pogody. W czasie burzy lub mgły łatwo zabłądzić, zwłaszcza w tak rozległej i dzikiej dolinie jak Mięguszowiecka.

Dlatego też przed wyjazdem w góry warto pójść do sklepu Decathlon i kupić:

  • odzież turystyczną i trekkingową;
  • buty trekkingowe i turystyczne;
  • plecak turystyczny;
  • kijki trekkingowe;
  • apteczkę turystyczną.

Czy warto odwiedzić Dolinę Mięguszowiecką?

Dolina Mięguszowiecka to malownicze miejsce o polodowcowym charakterze. Otoczona stromymi zboczami gór, oferuje liczne szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności. Najłatwiej dostać się tam od strony słowackiej, z parkingu Popradské pleso. Przed trekkingiem warto odpowiednio się przygotować, mając na uwadze zmienność górskiej pogody. Dolina Mięguszowiecka zachwyca surowym pięknem i dzikością tatrzańskiej przyrody.

Fot. Główne: Kristo via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts