Góry Pirin – czy warto się tam wybrać?

Pirin to jedno z dwóch podstawowych określeń pasma w południowo-zachodniej Bułgarii. Zobacz, jakie walory przyrodnicze i atrakcje turystyczne przyciągają w to miejsce. Sprawdź też, w jaki sposób przygotować się do wyjazdu.
góry pirin

Najwyższym szczytem gór Pirin jest Wichren, który ma 2914 metrów wysokości bezwzględnej. Słyną z niezwykłej różnorodności roślin i zwierząt – zamieszkuje je odpowiednio ponad 1300 i 2000 gatunków. Najsłynniejsze kurorty górskie w rejonie Pirynu to Bansko i Razłog. Są znane z rozbudowanej infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej, a także ośrodków narciarskich. Przekonaj się, co jeszcze warto wiedzieć o tych miejscach w Bułgarii.

Podstawowe wiadomości o górach Pirin

Podstawowe wiadomości o górach Pirin

Nazwy gór pochodzą od imienia słowiańskiego boga Peruna. Polskie atlasy geograficzne zwykle zawierają zapis Piryn, ale bliższa bułgarskiej wymowie Пирин jest nazwa Pirin. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, by stosować je zamiennie. Góry Pirin mają ponad 2,5 tys. km² powierzchni. Większą jej część zajmują Park Narodowy Pirynu, liczne rezerwaty i inne ochrony formy przyrody. Do najcenniejszych zasobów naturalnych należą lasy iglaste – zwłaszcza sosnowe i jodłowe – a także siedliska niedźwiedzi brunatnych i wilków szarych.

Na obszarze Pirinu chroni się także przyrodę nieożywioną. Szczególną troską otoczono m.in. jeziora polodowcowe (np. Okoto, Sinaszko, Włachini, największe i najgłębsze Popowo) i rzadkie formacje ze skał marmurowych. 

Najwyższe szczyty gór Piryn

Najwyższe szczyty gór Piryn

Spośród kilkudziesięciu szczytów wyróżnia się nie tylko Wichren, ale również:

  • Kuteło (2908 m);
  • Banski Suchodoł (2884 m);
  • Poleżan (2851 m);
  • Kamenica (2822 m).

Na wycieczkę po górach Pirin w Bułgarii trzeba się dobrze przygotować

Na wycieczkę po górach Pirin w Bułgarii trzeba się dobrze przygotować

Chcesz wejść na wierzchołek Wichrenu lub dojść górskimi szlakami do najwyżej położonego jeziora na Bałkanach? Załóż porządne buty, które zapewnią odpowiednią stabilizację. Obuwie wysokiej jakości, które jest dostosowane do takich warunków, kupisz w Decathlonie. Podczas wędrówek po Pirinie przydadzą ci się jeszcze:

  • kijki trekkingowe;
  • uniwersalna, nieprzemakalna odzież turystyczna;
  • pokrowce ochronne na plecaki;
  • latarki, czołówki, lampki turystyczne;
  • lornetki do podziwiania widoków.
Zobacz też:  Chełmiec - krótka trasa dla niezaawansowanych

Wejście na niektóre szczyty może być co najmniej równie trudne jak zdobycie Rysów albo przejście całej Orlej Perci w polskich Tatrach. Zanim zaatakujesz jakąkolwiek górę, zapoznaj się z warunkami i trudnością szlaków. W razie niepogody lub przedłużania się wyprawy możesz udać się do któregoś z 12 schronisk w bułgarskich górach Pirin.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zobacz też