Najwyższym szczytem gór Pirin jest Wichren, który ma 2914 metrów wysokości bezwzględnej. Słyną z niezwykłej różnorodności roślin i zwierząt – zamieszkuje je odpowiednio ponad 1300 i 2000 gatunków. Najsłynniejsze kurorty górskie w rejonie Pirynu to Bansko i Razłog. Są znane z rozbudowanej infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej, a także ośrodków narciarskich. Przekonaj się, co jeszcze warto wiedzieć o tych miejscach w Bułgarii.
Podstawowe wiadomości o górach Pirin
Nazwy gór pochodzą od imienia słowiańskiego boga Peruna. Polskie atlasy geograficzne zwykle zawierają zapis Piryn, ale bliższa bułgarskiej wymowie Пирин jest nazwa Pirin. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, by stosować je zamiennie. Góry Pirin mają ponad 2,5 tys. km² powierzchni. Większą jej część zajmują Park Narodowy Pirynu, liczne rezerwaty i inne ochrony formy przyrody. Do najcenniejszych zasobów naturalnych należą lasy iglaste – zwłaszcza sosnowe i jodłowe – a także siedliska niedźwiedzi brunatnych i wilków szarych.
Na obszarze Pirinu chroni się także przyrodę nieożywioną. Szczególną troską otoczono m.in. jeziora polodowcowe (np. Okoto, Sinaszko, Włachini, największe i najgłębsze Popowo) i rzadkie formacje ze skał marmurowych.
Najwyższe szczyty gór Piryn
Spośród kilkudziesięciu szczytów wyróżnia się nie tylko Wichren, ale również:
- Kuteło (2908 m);
- Banski Suchodoł (2884 m);
- Poleżan (2851 m);
- Kamenica (2822 m).
Na wycieczkę po górach Pirin w Bułgarii trzeba się dobrze przygotować
Chcesz wejść na wierzchołek Wichrenu lub dojść górskimi szlakami do najwyżej położonego jeziora na Bałkanach? Załóż porządne buty, które zapewnią odpowiednią stabilizację. Obuwie wysokiej jakości, które jest dostosowane do takich warunków, kupisz w Decathlonie. Podczas wędrówek po Pirinie przydadzą ci się jeszcze:
- kijki trekkingowe;
- uniwersalna, nieprzemakalna odzież turystyczna;
- pokrowce ochronne na plecaki;
- latarki, czołówki, lampki turystyczne;
- lornetki do podziwiania widoków.
Wejście na niektóre szczyty może być co najmniej równie trudne jak zdobycie Rysów albo przejście całej Orlej Perci w polskich Tatrach. Zanim zaatakujesz jakąkolwiek górę, zapoznaj się z warunkami i trudnością szlaków. W razie niepogody lub przedłużania się wyprawy możesz udać się do któregoś z 12 schronisk w bułgarskich górach Pirin.
Może Cię także zainteresować:
- Góry w Bułgarii – co warto zobaczyć?
- Musała, czyli najwyższy szczyt Bułgarii
- Riła – najwyższe pasmo górskie Bałkanów
- Krywań – najważniejsze informacje. Opis szlaku, dojazd, parking, czas podejścia
- Góry Skandynawskie – czy warto wybrać się na szlaki i atrakcje?