Riła, najwyższe pasmo górskie Bałkanów

Góry Riła znajdują się w całości na terytorium Bułgarii. Większość naukowców uznaje je za odrębne pasmo górskie, ale niektórzy klasyfikują je jako masyw. Dla turystów nie ma to zwykle znaczenia. Co kryją te góry? Przekonaj się, dlaczego warto tu przyjechać!
rila

Pasma górskie Riła – po bułgarsku Рила планина lub po prostu Рила – zajmuje ok. 2400 km² powierzchni. Znajduje się w południowo-zachodniej części kraju. Stolicę kraju, Sofię, od obszarów podgórskich dzieli mniej niż 100 km w linii prostej. Góry Riła nie dosięgają 3000 metrów nad poziomem morza – najwyższy szczyt Musała ma wysokość 2925 m n.p.m. W alpejskim ukształtowaniu terenu wyróżniają się liczne jeziora polodowcowe oraz cieplice. Źródła termalne i ośrodki narciarskie napędzają całoroczny ruch turystyczny. Ważnym zabytkiem regionu jest Monastyr Rylski (lub Rilski). Co jeszcze można tu zobaczyć?

Góry Riła – najwyższe szczyty, przyroda i geologia, ciekawe miejsca i atrakcje

Góry Riła najwyższe szczyty, przyroda i geologia, ciekawe miejsca i atrakcje

Blisko połowę terenów pasma górskiego zajmują obszary chronione Rilskiego Parku Narodowego. Szczególnie malownicze są okolice Siedmiu Rilskich Jezior w Rile Północno-Zachodniej oraz Siedmiu Jezior Musaleńskich w rejonie Grzbietu Musały. Inne ważne szczyty to:

  • Ireczek (2852 m n.p.m.);
  • Golam Kupen (2731 m n.p.m.);
  • Rilec (2713 m n.p.m.).

Góry Riła zachwycają nie tylko walorami przyrodniczymi. Jeśli będziesz w tym rejonie, musisz odwiedzić Monastyr Rilski. To jedno z najważniejszych miejsc w historii niepodległej Bułgarii. Dziś stoi tu XIX-wieczna cerkiew pod wezwaniem Świętej Bogurodzicy. Pierwszy Monastyr Rylski zbudowano w XIV stuleciu, a w X w. swoją pustelnię miał tutaj Iwan z Riły (Jan Rilski, prawosławny święty).

Przed wyjazdem do Bułgarii. Co przyda się na szlakach Riły?

Przed wyjazdem do Bułgarii co przyda się na szlakach Riły

Podstawą do wyjścia w góry są odpowiednio dopasowane buty oraz odzież. Bez właściwego obuwia łatwo o bolesną kontuzję, a prognozy pogody dla górzystych obszarów nigdy nie będą tak precyzyjne, by zaufać im w pełni. Lepiej przygotować się na każdy scenariusz niż zmoknąć lub zmarznąć. Jednak wcale nie musisz pakować ubrań na zmianę – w sklepach Decathlon znajdziesz odzież turystyczną z odpinanymi rękawami, nogawkami czy ociepleniami. Może zainteresują cię także dostępne tam:

  • kijki trekkingowe;
  • pokrowce i akcesoria do plecaków;
  • stuptuty;
  • zegarki górskie, kompasy, mapy, GPS;
  • czapki, kapelusze, bandany turystyczne.
Zobacz też:  Gran Paradiso – poziom trudności, wejście, szlaki

Jeśli planujesz zimowe zdobycie Musały lub innego szczytu w górach Riła, możesz potrzebować sprzętu alpinistycznego. Szczególnie istotne w śnieżnej wspinaczce będą raki, kaski, liny i karabinki. Bez względu na porę roku należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa i przepisów – być może na wspinaczkę trzeba będzie uzyskać specjalne zezwolenie. Warto też poprosić bardziej doświadczonych turystów i przewodników górskich o wskazówki.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts