Góry Pindos to miejsce idealne dla wszystkich, którzy szukają wytchnienia i ucieczki od cywilizacji. Znajdą tu malownicze wąwozy, porośnięte bujną roślinnością doliny rzek, małe wioski, klasztory. Górzyste tereny przypadną do gustu miłośnikom trekkingu, ciekawe szlaki turystyczne zapewnią piękne widoki i sporo atrakcji. Pindos zbudowane są ze skał osadowych – rogowców i łupków. Na najwyższy szczyt Smolikas prowadzą trzy szlaki turystyczne z wioski Palioseli, Samaria i Aghia Paraskevi.
Greckie Pindos – co warto zobaczyć?
Greckie Pindos to mało znane, choć rozległe góry. Zbocza porastają lasy sosnowe i świerkowe, a wyżej rosną trawy i krzewy. Pindos są miejscem, w którym można spotkać rzadkie okazy roślin, głównie dlatego, że człowiek nie ingerował zbytnio w te tereny. Góry dały schronienie wielu gatunkom zwierząt – można tu spotkać niedźwiedzie, wilki, sarny, kozice.
Wizyta w Pindos to okazja do wędrówki wąwozem Vikos, który zdobył sławę jako jeden z najgłębszych wąwozów na ziemi. Kanion leżący w prowincji Epir ma 12 km długości, 900 m wysokości i 1100 szerokości. Choć przejście przez niego jest ciekawą atrakcją, nie należy do najłatwiejszych, wymaga dobrej kondycji i pewnego doświadczenia. Najczęściej uczęszczana trasa biegnie tuż koło kościoła Ayios Athanasios w Monodendri i prowadzi do miejscowości Vakos. Przejście zajmuje około 4 godzin.
Parki Narodowe Gór Pindos
W greckiej części Gór Pindos utworzone zostały dwa parki:
- Park Narodowy Vikos-Aoos ze szczytem górskim Gamila oraz wąwozami: Vikos i Aoos powstały w 1973 roku;
- Park Narodowy Pindos, czyli Valia Kalda utworzony w roku 1966; zajmuje on obszar ok. 7 tys. hektarów; żyją tu rysie, niedźwiedzie i żbiki; teren parku porasta czarna sosna, buk, sosna bośniacka.
W Górach Pindos, w regionie Zagori mieści się monastyr Św. Paraskevi. Dziś nie pełni już swojej dawnej funkcji, stał się za to muzeum udostępnionym zwiedzającym. To jedna z ciekawszych atrakcji regionu. Klasztor wybudowany nad wąwozem Vikos był także budowlą obronną. Do monastyru można dojść wygodną drogą, a będąc już na miejscu warto podziwiać kamienną budowlę i zachowane freski. Nad wąwozem biegnie ścieżka wykuta w skałach. Odważni mogą dostać się nią do pustelni.
Malownicze wioski w Górach Pindos
W greckich Górach Pindos ukrywa się wiele pięknych i malowniczych wiosek. Jedną z nich jest Samarina położona na wschodnim zboczu najwyższej góry Smolikas. Z powodu położenia zyskała miano wioski najwyżej położonej w Grecji. Takich wiosek jest w Pindos znacznie więcej. Dość wspomnieć Zagorochoria, czyli 46 wiosek leżących w regionie Epir o łącznej powierzchni 1 tys. km. W centrum każdej maleńkiej miejscowości znajduje się plac z kościołem, a wokół niego domy. Do miejsc godnych odwiedzenia należy Aristi, Dilofo z najwyższym domem w regionie, Tsepelovo, Monodendri.
Wyprawa do Grecji nie tylko latem
Góry Pindos są piękne o każdej porze roku. Choć Grecja nie jest krajem, który słynie z trekkingowych wypraw, miłośnicy gór znajdą tu coś dla siebie. Warto jednak pamiętać, że Grecja to nie tylko ciepło, błękitne niebo, piękne plaże. To również chłód i silne wiatry wiejące z północy. Pindos mogą zaskoczyć. Jeśli chcesz zobaczyć Grecję od nieco innej strony, koniecznie wybierze się w tereny górzyste. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą ciepłe ubranie – polar i czapka mogą się przydać! Przed wyjazdem zajrzyj do sklepu Decathlon i wybierz swój górski strój!
Góry Pindos to również Narodowe Centrum Narciarskie Vassilitsa, ośrodek położony pomiędzy dwiema górami – Vassilitsa i Gomara. Miejsce to chętnie odwiedzane jest przez narciarzy i snowboardzistów, którzy mogą korzystać z aż 16 tras zjazdowych o różnym stopniu trudności (dwa tory spełniają standardy olimpijskie). Ciekawą atrakcją może być wycieczka do doliny Valia-Kalda z ogromnymi klifami, rwącymi potokami, bogactwem flory i fauny. Cechą charakterystyczną tego miejsca są spore wahania temperatur (wysokie w ciągu dnia, niskie w nocy), dlatego tak ważne, by zabrać ze sobą coś na zimne wieczory.
Pindos w Grecji to zupełnie inna odsłona tego kraju. Możesz zajrzeć tu latem lub zimą. Delektując się widokami i spędzając czas aktywnie w sposób, jaki lubisz najbardziej – wędrując, jeżdżąc na nartach, odwiedzając ukryte wśród gór tajemnicze wioski.
Może Cię także zainteresować:
- Góry w Grecji – najważniejsze szczyty
- Góry w Turcji – gdzie można udać się na wspinaczkę?
- Góry w Gruzji. Wyprawa dla miłośników wysokogórskich wycieczek
- Góry Sokole – gdzie leżą i co mają do zaoferowania?
- Trekking – Madera i Porto Santo. Co portugalskie wyspy zaoferują wspinaczom?