Góry Pindos – gdzie leżą i czym się charakteryzują?

Góry Pindos leżą w południowo-wschodniej części Europy, biegną przez obszar Grecji oraz Albanii. Pasmo górskie ciągnie się przez około 200 km. Najwyższym szczytem jest Smolikas, od którego wyższy jest tylko Olimp. Dlaczego warto odwiedzić Pindos? Przeczytaj!
góry pindos

Góry Pindos to miejsce idealne dla wszystkich, którzy szukają wytchnienia i ucieczki od cywilizacji. Znajdą tu malownicze wąwozy, porośnięte bujną roślinnością doliny rzek, małe wioski, klasztory. Górzyste tereny przypadną do gustu miłośnikom trekkingu, ciekawe szlaki turystyczne zapewnią piękne widoki i sporo atrakcji. Pindos zbudowane są ze skał osadowych – rogowców i łupków. Na najwyższy szczyt Smolikas prowadzą trzy szlaki turystyczne z wioski Palioseli, Samaria i Aghia Paraskevi.

Greckie Pindos – co warto zobaczyć?

Góry Pindos droga

Greckie Pindos to mało znane, choć rozległe góry. Zbocza porastają lasy sosnowe i świerkowe, a wyżej rosną trawy i krzewy. Pindos są miejscem, w którym można spotkać rzadkie okazy roślin, głównie dlatego, że człowiek nie ingerował zbytnio w te tereny. Góry dały schronienie wielu gatunkom zwierząt – można tu spotkać niedźwiedzie, wilki, sarny, kozice. 

Wizyta w Pindos to okazja do wędrówki wąwozem Vikos, który zdobył sławę jako jeden z najgłębszych wąwozów na ziemi. Kanion leżący w prowincji Epir ma 12 km długości, 900 m wysokości i 1100 szerokości. Choć przejście przez niego jest ciekawą atrakcją, nie należy do najłatwiejszych, wymaga dobrej kondycji i pewnego doświadczenia. Najczęściej uczęszczana trasa biegnie tuż koło kościoła Ayios Athanasios w Monodendri i prowadzi do miejscowości Vakos. Przejście zajmuje około 4 godzin. 

Parki Narodowe Gór Pindos

Góry Pindos góry

W greckiej części Gór Pindos utworzone zostały dwa parki:

  • Park Narodowy Vikos-Aoos ze szczytem górskim Gamila oraz wąwozami: Vikos i Aoos powstały w 1973 roku;
  • Park Narodowy Pindos, czyli Valia Kalda utworzony w roku 1966; zajmuje on obszar ok. 7 tys. hektarów; żyją tu rysie, niedźwiedzie i żbiki; teren parku porasta czarna sosna, buk, sosna bośniacka. 
Zobacz też:  Szwajcaria góry - gdzie jechać, szczyty oraz szlaki

W Górach Pindos, w regionie Zagori mieści się monastyr Św. Paraskevi. Dziś nie pełni już swojej dawnej funkcji, stał się za to muzeum udostępnionym zwiedzającym. To jedna z ciekawszych atrakcji regionu. Klasztor wybudowany nad wąwozem Vikos był także budowlą obronną. Do monastyru można dojść wygodną drogą, a będąc już na miejscu warto podziwiać kamienną budowlę i zachowane freski. Nad wąwozem biegnie ścieżka wykuta w skałach. Odważni mogą dostać się nią do pustelni. 

Malownicze wioski w Górach Pindos

W greckich Górach Pindos ukrywa się wiele pięknych i malowniczych wiosek. Jedną z nich jest Samarina położona na wschodnim zboczu najwyższej góry Smolikas. Z powodu położenia zyskała miano wioski najwyżej położonej w Grecji. Takich wiosek jest w Pindos znacznie więcej. Dość wspomnieć Zagorochoria, czyli 46 wiosek leżących w regionie Epir o łącznej powierzchni 1 tys. km. W centrum każdej maleńkiej miejscowości znajduje się plac z kościołem, a wokół niego domy. Do miejsc godnych odwiedzenia należy Aristi, Dilofo z najwyższym domem w regionie, Tsepelovo, Monodendri. 

Wyprawa do Grecji nie tylko latem

Góry Pindos rzeka

Góry Pindos są piękne o każdej porze roku. Choć Grecja nie jest krajem, który słynie z trekkingowych wypraw, miłośnicy gór znajdą tu coś dla siebie. Warto jednak pamiętać, że Grecja to nie tylko ciepło, błękitne niebo, piękne plaże. To również chłód i silne wiatry wiejące z północy. Pindos mogą zaskoczyć. Jeśli chcesz zobaczyć Grecję od nieco innej strony, koniecznie wybierze się w tereny górzyste. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą ciepłe ubranie – polar i czapka mogą się przydać! Przed wyjazdem zajrzyj do sklepu Decathlon i wybierz swój górski strój!

Góry Pindos to również Narodowe Centrum Narciarskie Vassilitsa, ośrodek położony pomiędzy dwiema górami – Vassilitsa i Gomara. Miejsce to chętnie odwiedzane jest przez narciarzy i snowboardzistów, którzy mogą korzystać z aż 16 tras zjazdowych o różnym stopniu trudności (dwa tory spełniają standardy olimpijskie). Ciekawą atrakcją może być wycieczka do doliny Valia-Kalda z ogromnymi klifami, rwącymi potokami, bogactwem flory i fauny. Cechą charakterystyczną tego miejsca są spore wahania temperatur (wysokie w ciągu dnia, niskie w nocy), dlatego tak ważne, by zabrać ze sobą coś na zimne wieczory.

Zobacz też:  Pilsko – szlakiem z Korbielowa. Zaskakujący szczyt Beskidu Żywieckiego

Pindos w Grecji to zupełnie inna odsłona tego kraju. Możesz zajrzeć tu latem lub zimą. Delektując się widokami i spędzając czas aktywnie w sposób, jaki lubisz najbardziej – wędrując, jeżdżąc na nartach, odwiedzając ukryte wśród gór tajemnicze wioski.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts