Gran Paradiso – poziom trudności, wejście, szlaki

Gran Paradiso to imponujący masyw alpejski o 4 wierzchołkach. Prowadzi na niego ambitna trasa via ferrata, a jej fragment wiedzie przez lodowiec. Wielu alpinistów zaczęło wspinaczkę w Alpach od wyprawy na ten właśnie szczyt. Jeśli interesuje cię wspinaczka alpejska, możesz dołączyć do ich grona.
Gran Paradiso

Gran Paradiso ma wysokość 4061 m n.p.m. i leży w łańcuchu Alp Graickich, we włoskim regionie Dolina Aosty. Bywa nazywany wierzchołkiem „Madonna” z racji figury tam ustawionej. Wokół masywu utworzono Park Narodowy Gran Paradiso, którego powierzchnia wynosi 703 km2. Bazą wypadową alpinistów planujących wyprawę na ten szczyt jest miejscowość Valsavarenche. Są tam hotele i pensjonaty, choć kwatery noclegowe można wynająć także wyżej na trasie prowadzącej do osady Pont. To tam znajdują się ostatnie parkingi przed szlakami do schronisk wysokogórskich, a także kemping Pont Breuil. Marzysz o zdobyciu Gran Paradiso? Więcej informacji na temat wyprawy znajdziesz w dalszej części artykułu.

Gran Paradiso. Jakich trudności trzeba się spodziewać?

Gran Paradiso park

Popularność Gran Paradiso bierze się stąd, że rozlega się z niego wspaniały widok na masywy Mont Blanc, Monte Rosa i szczyt Matternhorn. Poza tym na Gran Paradiso stosunkowo łatwo wejść, chociażby dlatego, że leży dość blisko dróg publicznych, osad i schronisk. Nie ma potrzeby biwakowania na grani ani noszenia ciężkich plecaków z wyposażeniem. Stopień trudności szlaku wejściowego określa się w alpejskiej skali jako F+ lub PD-, co rozumieć należy, jako „łatwy +” i „nieco trudny”. Nie znaczy to jednak, że każdy turysta górski może tam wejść. Wymagane jest doświadczenie w pokonywaniu tras typu via ferrata, świetna kondycja, alpinistyczne wyposażenie, obycie z ekspozycją i umiejętność chodzenia po lodowcu. Osobom początkującym warto polecić dołączenie do zespołów doświadczonych alpinistów. Pamiętaj o tym, że nie każdy dobrze się czuje na tej wysokości. Warto chociaż 2 dni spędzić najpierw w podgórskich miejscowościach, aby przyzwyczaić się do panujących tu warunków klimatycznych.

Zobacz też:  Riła – najwyższe pasmo górskie Bałkanów

Schroniska pod Gran Paradiso

Gran Paradiso wejście

Pierwszy trudniejszy szlak wiedzie ze schroniska Federico Chabod przez lodowiec i stromą ścianę zachodnią. Czas podejścia i zejścia do miejsca biwaku wynosi około 12 godzin.

Łatwiejsza trasa rozpoczyna się we wsi Pont. Szlak trekkingowy prowadzi do schroniska Tetras i dalej do schroniska Vittorio Emanuelle II, które znajduje się na wysokości 2735 m n.p.m. Tu warto przenocować, odpocząć i się posilić.

Jak wygląda szlak na Gran Paradiso?

Gran Paradiso wyprawa

Atak szczytowy zaczyna się wczesnym rankiem po biwaku w Vittorio Emanuelle. Czas wejścia wynosi około 6 godzin, a zejścia do schroniska około 3 godziny. W sezonie należy liczyć się z tym, że na trasie będzie co najmniej kilka zespołów. Trasa w zależności od pogody i pory roku prowadzi początkowo przez skały i płaty śniegu. Przy dodatniej temperaturze nogi zapadają się w topniejącym śniegu, a przy ujemnej jest bardzo ślisko. Stopniowo szlak staje się trudniejszy z racji kominów skalnych, które trzeba pokonać z użyciem rąk. Na wysokości ok. 3200 metrów rozpoczyna się lodowiec, poprzecinany z rzadka szczelinami. Członkowie zespołu nakładają na buty raki i wiążą się linami asekuracyjnymi. Ostatnie 60 metrów przed szczytem to trudna wspinaczka w eksponowanym terenie. W tym miejscu trzeba rozważnie znajdować miejsca na stopy i chwyty dla dłoni. Trudy wspinaczki wynagradza panorama, o ile widoków nie zasłonią chmury.

Przed wyprawą skompletuj wyposażenie wspinaczkowe

Przed wyjazdem na wyprawę alpejską zrób zakupy w Decathlonie. Tam, na stoisku dedykowanym wspinaczkom górskim, kupisz wszystko, co będzie ci potrzebne, w tym:

  • buty ze sztywną podeszwą do trekkingu górskiego i raki do chodzenia po lodzie;
  • czekan do hamowania na lodzie;
  • uprząż, lonżę i karabinki;
  • kask;
  • odzież trekkingową, w tym spodnie do wspinaczki, bluzę, czapkę kominiarkę, stuptuty ochronne na nogawice, rękawice, bieliznę termoaktywną;
  • termos na herbatę, latarkę, nóż wielofunkcyjny;
  • plecak na wyprawę.
Zobacz też:  Góry Przeklęte - skąd bierze się zła sława?

Wiesz już, skąd bierze się popularność Gran Paradiso u początkujących alpinistów oraz jak wygląda wejście na ten imponujący masyw. Masz już doświadczenie w turystyce wysokogórskiej? Jeśli zadbasz o kondycję i wyposażenie, to zapewne uda ci się zdobyć Gran Paradiso. 


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: luty 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts