To miłe wrażenie, gdy wychodzisz z tłumu i skręcasz w przeciwną stronę. Zapada wtedy, krok za krokiem, przyjemna cisza, która pozwala wreszcie usłyszeć szelest runa leśnego, chrzęst kamieni pod podeszwami butów czy śpiew ptaków, dochodzący melodyjnie z wnętrza koron drzew. Tak rozpoczyna się droga na Policę z obleganej przez przyszłych i obecnych już zdobywców Babiej Góry Przełęczy Krowiarki. Oczywiście istnieje wiele innych, ciekawych szlaków, które doprowadzą Cię na beskidzki szczyt jak choćby ten z Przełęczy Zubrzyckiej, Zawoi czy Bystrej Podhalańskiej. Nie istotne, który z nich wybierzesz – ważne, aby wędrówka zaplanowaną trasą przyniosła Ci wiele przyjemności i górskiej satysfakcji.
Odwiedź Halę Krupową w Beskidzie Żywieckim i górującą nad nią Policę
Po słynnej królowej Beskidów oraz odhaczonym na liście pozostałych najwyższych szczytów tej części Karpat Pilsku przyszedł czas na Policę. Dlaczego właśnie ona? Z prostej przyczyny. Każdy pasjonat wędrowania wie, że jeżeli brakuje argumentów przeciwko zdobyciu jakiegoś szczytu, po prostu trzeba na niego wejść. W przypadku Policy dochodzi jeszcze kilka innych “za”:
- to najwyższa (poza wieloma tatrzańskimi szczytami) góra Karpat, która jest w całości “nasza” – jej rozległe, barwne i bogate przyrodniczo pasmo, w praktyce będące nieodłączną częścią Pasma Babiogórskiego, położone jest wyłącznie na terytorium Polski;
- na grzbiet Policy można wejść stosunkowo szybko;
- podejście nie wymaga specjalnych przygotowań kondycyjnych;
- w drodze z Cylu Hali Śmietanowej na szczyt można cieszyć oczy panoramą Tatr;
- Polica znalazła się na listach szczytów niezbędnych do zdobycia odznak: Korony Beskidu Żywieckiego, Korony Najwybitniejszych Szczytów Karpat Polskich oraz Korony Najwybitniejszych Szczytów Gór Polskich.
Mimo iż masyw Policy w dużej mierze zarastają gęste bory, z pewnością zachwycą Cię widoczne z jej grzbietu panoramy. A jest na co patrzeć! Widać stąd bowiem Beskid Śląski z górującym nad nim Skrzycznem, Beskid Mały z Czuplem, Beskid Makowski z Lubomirem, a także Beskid Wyspowy, Gorce i jako zwieńczenie tej długiej i barwnej listy, Tatry oraz daleką, nieco tęskną linię Pienin.
Szlaki turystyczne na Policę – poznaj ich specyfikę
Gęste zalesienie masywu sprawia, że większość drogi szlakami pokonywać będziesz pośród drzew. To idealne warunki do spacerowania po beskidzkich wzniesieniach późną wiosną oraz latem, gdy słońce i coraz wyższe temperatury potrafią dawać się we znaki. Jeżeli zdecydujesz się na podejście od strony wschodniej lub stokiem południowym, zapewne napotkasz też charakterystyczne poręby – efekt uboczny halnych wiatrów, które pojawiały się tam w ostatnich latach częściej niż to spodziewane. Podążając szlakami w rejonie Policy, możesz napotkać pewien bardzo ciekawy relikt minionych dziejów, a mianowicie pozostałości po słupkach granicznych, które wyznaczały w czasie wojny linię graniczną pomiędzy Słowacją a Generalną Gubernią. To z pewnością nie lada gratka dla pasjonatów historii.
Na obszarze Pasma Policy można znaleźć wiele rzadkich gatunków roślin. To ich istnienie oraz konieczność ochrony górnoreglowego boru świerkowego przyczyniły się do utworzenia na Policy w 1972 roku rezerwatu przyrody, dedykowanego i nazywanego imieniem profesora Zenona Klemensiewicza. Większość gatunków występuje tu naturalnie, inne, jak np. kosodrzewina przeniesione zostały przez człowieka. Fascynatów speleologii zainteresuje z kolei fakt, że w to tutaj znajduje się największa jaskinia Beskidu Żywieckiego, znana jako Oblica. Jej długość to aż 416 m, a głębokość wynosi 21 m. Próba jej lokalizacji będzie z pewnością ciekawym wyzwaniem.
Schronisko PTTK na Hali Krupowej – Twój przystanek na szlakach Beskidu Żywieckiego
Wybudowane na wysokości 1152 m n.p.m. schronisko PTTK na Hali Krupowej początkowo działało od 1935 roku do 1944. Jednak nazwa tego miejsca różnica się od tej stosowanej współcześnie. Obiekt znany był jako schronisko Pod Policą, a jego położenie określano względem Kucałowej Przełęczy. W praktyce obecnie stosowana nazwa wcale nie odnosi się do lokalizacji schroniska. Na mapach można zobaczyć, że Kucałową Przełęcz oraz Halę Kucałową, na której naprawdę stoi budynek, od Hali Krupowej dzieli około 600 metrów i mniej więcej 10 minut spokojnego marszu wspólnym odcinkiem szlaków zielonego i czarnego w kierunku Wielkiej Polany w Sidzinie.
W roku 1944 budynek został spalony przez niemieckich okupantów. Trwały tu walki partyzanckie, które upamiętnia tablica zamieszczona na ścianie odbudowanego obiektu. To nie jedyne wydarzenie, które zostało tu odpowiednio zapisane na kartach historii – schronisko na Hali Krupowej odwiedził podczas swojej ostatniej, górskiej wycieczki przez wyjazdem do Rzymu kardynał Karol Wojtyła. Obecnie droga, którą wówczas pokonał, oznaczona jest wyraźnie biało-żółtymi kwadratami. Jeśli nie masz innego planu, może to właśnie będzie Twój cel?
Z uwagi na położenie niemalże tuż pod szczytem, schronisko to jest idealnym miejscem na odpoczynek, gdy masz w planach np. podziwianie wschodu słońca z grzbietu Policy lub nie chcesz kończyć wędrowania tylko na tym szczycie. Możliwość przenocowania pozwoli Ci spokojnie eksplorować okoliczne, splątane szlaki Beskidu. Pamiętaj jednak, że obiekt położony między Okrąglicą a Cuplem liczy tylko 38 miejsc noclegowych, dlatego dla własnej wygody zajmij pokój nieco wcześniej. Jeżeli chcesz przeżyć w górach coś naprawdę wyjątkowego, wejście na Policę zaplanuj na pierwszą niedzielę października. To czas, gdy co roku na Hali Krupowej odbywa się zlot “górołazów”. Zapaleni wędrowcy, Ci wychodzący w góry zarówno z zamiłowania, jak i z zawodu, spotykają się tutaj, aby dzielić doświadczenia i wrażenia mijającego sezonu.
Gdy tłumy szturmują Babią Górę, Ty wybierz wejście na Policę (1369 m n.p.m)
Na grzbiet Policy prowadzi kilka wyraźnie oznakowanych szlaków turystycznych, które warto wziąć pod uwagę, planując wyprawę. W zależności od najwygodniejszego dla Ciebie miejsca startu możesz zdecydować się na:
- szlak niebieski z Przełęczy Zubrzyckiej (dystans: 3,8 km, czas przejścia: ok. godziny);
- szlak czerwony z Przełęczy Krowiarki (dystans: 6,9 km, czas przejścia: 2 godziny 30 minut);
- szlak żółty i czerwony z Zawoi (dystans: 7 km, czas przejścia: ok. 3 godzin);
- szlak zielony z Zawoi przez rozdroże Pod Halą Śmietanową (dystans: 9 km, czas przejścia: 3 godziny 45 minut);
- szlak niebieski ze Skawicy (dystans: 9,4 km, czas przejścia: 3 godziny 50 minut);
- szlak zielony z Sidziny (dystans: 7,1 km, czas przejścia: ok. 3 godzin);
- szlak czarny z Sidziny (dystans: 5,6 km, czas przejścia: 2 godziny 30 minut).
To nie wszystkie dostępne opcje, jednak to wśród nich znajdziesz propozycje wybierane najczęściej. Należą do nich szlak z Przełęczy Zubrzyskiej oraz wspomniany na samym początku, odbijający w stronę przeciwną do Babiej Góry, szlak z Przełęczy Krowiarki. Pierwszy z wymienionych rozpoczyna się malowniczą, niewielką łąką, przeciętą szeroką, piaszczystą, ale ubitą ścieżką, która już po chwili chowa się w leśnej gęstwinie. Droga ta mierzy niespełna 4 km, a czas przejścia szacowany jest na ok. 2 godziny. Drugi wariant, z niezwykle popularnej Przełęczy Krowiarki, mierzy prawie 7 km w jedną stronę. Na tym dystansie masz do pokonania w sumie aż 481 m podejść, co powinno zająć Ci około 2 godzin i 30 minut według oficjalnego oznakowania.
Jeśli wciąż mało Ci górskich wrażeń, możesz skusić się na dłuższą wędrówkę. Poszukaj miejsca postojowego nieco dalej np. w Bystrej Podhalańskiej lub w Sidzinie. Tam nie napotkasz tłumu turystów, dzięki czemu łatwiej będzie Ci zaparkować. Z uwagi na fakt, że na szlaku na Policę znajduje się czynne schronisko, możesz wędrować okolicznymi serpentynami, jak długo zechcesz. Przespanie się na górze da Ci szansę wejścia na grzbiet na wschód słońca. Później, gdy skończysz podziwiać skąpane w pierwszych promieniach słońca panoramy, możesz ruszyć dalej. Od Ciebie tylko zależy, jaki kierunek obierzesz. Rozważ jednak drogę przez Mosorny Groń, obok Chatki Stracona Polana i dalej aż do schroniska PTTK Markowe Szczawiny. Po smacznym i sycącym obiedzie będziesz mógł w ciągu półtorej godziny stanąć na szczycie Królowej Beskidu. Taka perspektywa to coś, z czego aż żal byłoby nie skorzystać.
Fot. Ilustracji: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0
Może Cię także zainteresować:
- Hala Krupowa. Schronisko, parking oraz szlaki z Sidziny i Zawoi
- Okrąglica w Beskidzie Żywieckim – jak dojść na szczyt?
- Hala Śmietanowa – szlaki turystyczne
- Beskid – szczyt w Tatrach Zachodnich. Jak do niego dotrzeć z Kasprowego Wierchu?
- Łamana Skała – w Beskidzie Małym naprawdę jest pięknie