Groń Jana Pawła II – „papieska” góra w Beskidzie Małym. Szlaki turystyczne, ciekawostki

Groń Jana Pawła II to szczyt w Beskidzie Małym, który swoją nazwę zawdzięcza papieżowi Polakowi. Góra ta była często odwiedzana przez Karola Wojtyłę, zarówno w czasach jego młodości, jak i później. Poznaj szlaki turystyczne prowadzące na szczyt.
groń jana pawła ii

Groń Jana Pawła II – szczyt w Beskidzie Małym

Groń Jana Pawła II to szczyt znajdujący się we wschodniej części Beskidu Małego, osiągający wysokość 890 m n.p.m. Góra ta sąsiaduje z pobliskim Leskowcem (922 m n.p.m.), od którego oddziela ją płytka Przełęcz Midowicza, oraz z bardziej oddaloną Magurką Ponikiewską (817 m n.p.m.). Od Gronia Jana Pawła II odchodzą dwa boczne grzbiety – w kierunku północno-zachodnim do Gancarza oraz w kierunku południowo-wschodnim, gdzie znajdują się wierzchołki Jaworzyna (662 m n.p.m.) i Harańczykowa Góra (624 m n.p.m.).

Na szczycie Gronia Jana Pawła II znajdują się dwie polany – Polana Beskid po stronie północnej oraz Polana Bargłowa po stronie południowej, na której zlokalizowane jest schronisko turystyczne. Z dolin pomiędzy grzbietami wypływają źródłowe cieki potoków: Rzyczanka, Ponikiewka, Tarnawka i Targoszówka.

Widok z Gronia Jana Pawła II na północ. Autor zdjęcia: Vlah, Wikimedia Commons, CC0

Szlaki turystyczne na Groń Jana Pawła II

Groń Jana Pawła II wraz z pobliskim Leskowcem tworzą ważny rejon turystyczny. W okolicy przebiega kilka szlaków turystycznych:

  • czerwony Mały Szlak Beskidzki prowadzący od Bielska przez Chrobaczą Łąkę, Porąbkę, Żar, Przełęcz Kocierską, Łamaną Skałę do Krzeszowa;
  • żółty szlak z Krzeszowa przez Groń Jana Pawła II do Gorzenia Górnego;
  • zielony szlak z Andrychowa przez Groń Jana Pawła II do Świnnej Poręby;
  • niebieski szlak z Wadowic przez Ponikiew i Groń Jana Pawła II do Tarnawy Górnej;
  • czarny szlak z Rzyk na Groń Jana Pawła II.

Groń Jana Pawła II – ciekawostki

  • Aż do 2005 roku szczyt nosił nazwę Jaworzyna. Zmiana nazwy na Groń Jana Pawła II nastąpiła oficjalnie na mocy Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, choć uchwałę w tej sprawie podjęła Komisja Turystyki Górskiej Oddziału PTTK w Wadowicach już 9 grudnia 1981 r. Decyzja o zmianie nazwy była podyktowana faktem, iż Jan Paweł II wielokrotnie odwiedzał tę górę, zarówno w latach dzieciństwa i młodości, jak i później jako biskup. Ostatni raz wszedł na Leskowiec i Jaworzynę jako kardynał w 1970 roku.
  • W 1995 roku pod szczytem Gronia Jana Pawła II, na Polanie Bargłowej, wzniesiono kaplicę z inicjatywy działacza PTTK Stefana Jakubowskiego z Andrychowa. W kaplicy znajduje się fotel, na którym Jan Paweł II siedział podczas wizyty w Skoczowie w 1995 r. oraz ołtarz z inskrypcją: „Jest nas troje: Bóg, góry i ja”. W sąsiedztwie kaplicy stanęły również kapliczki: Jezusa Frasobliwego, Matki Bożej Płaczącej, św. Maksymiliana i św. Judy Tadeusza.
  • W dniu 15 lipca 2001 roku obok kaplicy odsłonięto najwyżej położony pomnik Jana Pawła II, będący dziełem Bogdany Ligęzy-Drwal i Światosława Karwata. Napis pod pomnikiem głosi: „Największemu Pielgrzymowi XX wieku – Orędownikowi Pokoju Janowi Pawłowi II – Papieżowi Wiary, Nadziei i Miłości – grupa modlitewna z Gronia Jana Pawła II”.
  • We wrześniu 1993 roku w jadalni schroniska PTTK znajdującego się poniżej kaplicy odsłonięto tablicę ku czci Ojca Świętego Jana Pawła II, którą jednak wkrótce przeniesiono do kaplicy na Groniu Jana Pawła II. W 2005 roku na szczycie odsłonięto tablicę upamiętniającą powstanie NSZZ “Solidarność”. 
  • 16 maja 2010 roku biskup Janusz Zimniak poświęcił w kaplicy tablicę upamiętniającą ks. Prałata dr. Jerzego Pawlika – duszpasterza środowisk turystycznych. Natomiast 22 sierpnia 2010 roku koło kaplicy odsłonięto kamień katyński, upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku. Uroczystościom przewodniczył biskup Tadeusz Rakoczy.
Zobacz też:  Bereśnik – jak dotrzeć na szczyt? Poznaj malownicze szlaki

Górskie sanktuarium na Groniu Jana Pawła II

W górskim sanktuarium pw. Matki Bożej Królowej Gór na Groniu Jana Pawła II odprawiane są okolicznościowe msze święte według ustalonego harmonogramu. Szczegółowe informacje na temat terminów nabożeństw można znaleźć w mediach społecznościowych. Zwykle odbywają się co drugi tydzień, mogą w nich uczestniczyć wszystkie chętne osoby. Z pewnością dla wielu wiernych jest to dodatkowy bodziec, by podjąć się wejścia na szczyt, którego patronem został polski papież.

Pomnik koło kaplicy na Groniu. Fot.: Ukasiu, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Schronisko PTTK Leskowiec i narciarstwo

Mimo że wzniesienie stanowi miejsce ważne dla katolików, bywają tu również amatorzy turystyki górskiej. W rejonie Gronia Jana Pawła II znajduje się schronisko PTTK Leskowiec, wzniesione w 1933 roku staraniem koła Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Wadowicach. Północne zbocza góry wraz z usytuowanym na nich wyciągiem narciarskim (działającym od 1953 roku) stwarzają dogodne warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego. To doskonałe miejsce, by zacząć przygodę z nartami – stoki Gronia są łagodne, więc adepci tego sportu będą czuć się tu pewnie.

Jak przygotować się do wędrówek beskidzkimi szlakami?

Przygotowanie do trekkingu wymaga czasu i zaangażowania. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią kondycję fizyczną, regularnie ćwicząc i stopniowo zwiększając intensywność treningów. Ważny jest dobór trasy adekwatnej do umiejętności. Kluczowe jest odpowiednie wyposażenie – wygodne, rozchodzone buty trekkingowe, oddychające ubrania oraz lekki, pojemny plecak. Warto zaopatrzyć się w przekąski i napoje, a także podstawowe akcesoria, jak mapa, kompas czy latarka. Wszystkie potrzebne akcesoria kupisz w sklepie Decathlon.

Nie można zapomnieć o rozgrzewce przed wyruszeniem na szlak i rozciąganiu po wędrówce. Dobre przygotowanie to gwarancja udanego i bezpiecznego trekkingu. Groń Jana Pawła II to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów ze względu na swoje walory krajobrazowe, jak również związki z osobą papieża Polaka. Liczne szlaki turystyczne oraz infrastruktura w postaci schroniska i wyciągu narciarskiego sprawiają, że szczyt ten stanowi atrakcyjny cel wycieczek o każdej porze roku.

Zobacz też:  Mont Blanc – ile czasu zajmuje wspinaczka na najwyższy szczyt Europy?

Fot. główna: Jerzy Opioła, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts