Tatry Wschodnie – najwyższe szczyty, najlepsze szlaki i najciekawsze atrakcje

hodnich. Znajdują się na terenie Polski i Słowacji. Dzielą się na Tatry Wysokie i Tatry Bielskie. Zdobądź więcej informacji o górach przed wyprawą!
tatry wschodnie

Najwyższym szczytem całego pasma jest Gerlach na Słowacji (2655 m n.p.m.) Budowa geologiczna Tatr Wysokich przypomina Alpy. Z kolei w Tatrach Bielskich utworzono sporo ścisłych rezerwatów, przez co wiele dawnych szlaków jest obecnie zamkniętych dla turystów. Ochroną przyrody zajmują się Tatrzańskie Parki Narodowe – nasz TPN i słowacki TAPAN. Polskie Tatry Wschodnie mają znacznie gęstszą sieć górskich tras. Regionalnym centrum turystyki górskiej pozostaje Zakopane. To w tej części gór w Polsce znajduje się wiele pięknych i znanych zakątków, m.in. Dolina Pięciu Stawów Polskich, Hala Gąsienicowa, Wodogrzmoty Mickiewicza czy polana Palenica Białczańska.

Tatry Wschodnie w Karpatach, czyli Tatry Wysokie i słowackie Tatry Bielskie

Tatry Wschodnie w Karpatach
Fot. via Wikipedia, Radek DRLIČKA – photo taken by Radek DRLIČKA, CC BY-SA 2.5

Granicę z Tatrami Zachodnimi stanowią Dolina Cicha Liptowska oraz Dolina Suchej Wody Gąsienicowej. Na głównej grani Tatry Wysokie zaczynają się za przełęczą Liliowe. Są znacznie większe i wyższe od Tatr Bielskich, które w całości znajdują się po słowackiej stronie granicy. Ich łączna powierzchnia wynosi ok. 410 kilometrów kwadratowych (odpowiednio 340 i 70 km²). Obie części Tatr Wschodnich oddzielają od siebie:

  • Dolina Kieżmarska;
  • Dolina Przednich Koperszadów;
  • Dolina Zadnich Koperszadów;
  • Dolina Jaworowa;
  • Przełęcz pod Kopą.

W górskim krajobrazie dominują turnie. Najbardziej wybitne skalne wierzchołki w Tatrach Wschodnich leżą na Słowacji. Główne szczyty Tatr Wysokich, poza Gerlachem, to:

Najwyższe szczyty Tatr Wschodnich w Polsce. Rysy, Świnica, Kozi Wierch i inne góry

Najwyższe szczyty Tatr Wschodnich w Polsce Rysy
Fot. via Wikipedia, Krzysztof Dudzik (User:ToSter), CC BY-SA 3.0

Polski, a tak naprawdę graniczny wierzchołek Rysów, znajduje się na wysokości 2499 m n.p.m. Cały masyw składa się z trzech wzniesień, z których najwyższy ma 2503 m (leży parędziesiąt metrów od granicy). Jeśli nie zbierasz pieczątek do Korony Gór Polski, a zależy ci np. na punktach widokowych, zaplanuj wejście na Świnicę (2301 m). Z góry rozciągają się piękne panoramy na Tatry Wysokie i Zachodnie. Jeżeli szukasz najtrudniejszych wyzwań, jakie mogą postawić Tatry Wschodnie, wysoko w takim rankingu będzie wejście na Kozi Wierch (2291 m) przez Orlą Perć. Stwierdzenie, że trzeba mieć sprawność i zręczność godne górskich kozic, by pokonać jednokierunkowy odcinek czerwonego szlaku, nie jest wielką przesadą.

Zobacz też:  Góry pontyjskie - czy warto zaplanować podróż?

Tatry Wschodnie mają wiele innych, słynnych szczytów. W tym gronie są m.in.:

Tatry Wschodnie – szlaki turystyczne. Granią dojdziesz nawet na Czerwone Wierchy w Tatrach Zachodnich

Tatry Wschodnie szlaki turystyczne

Odcinek czerwonego szlaku między Świnicą a Ciemniakiem liczy 9,5 kilometra. Podczas trwającej 5–6:30 h wędrówki przejdziesz m.in. przez Kasprowy Wierch, Suche Czuby, Kopę Kondracką i wiele innych szczytów. Wejście na Świnicę niebieskim szlakiem Tatr Wschodnich wokół Czarnego Stawu Gąsienicowego to kolejne 5 km (3:30–4:30 h). Z kolei zejście z Ciemniaka przez Dolinę Kościeliską do Kir dodaje 6,5 km (3:30–4 h). To ekstremalnie długa, bardzo wymagająca wycieczka.

Na szczęście Tatry Wschodnie pozwalają zaplanować także krótsze wyprawy. Wejście czerwoną trasą spod Morskiego na Rysy i powrót zajmują ok. 10–12 h. Do Czarnego Stawu Pod Rysami jest jeszcze łatwo i przyjemnie, wyżej zaczynają się poważne trudności. Poniżej krótkie propozycje szlaków w Tatrach Bielskich i Wysokich:

  • z Jaworzyny Tatrzańskiej do Schroniska Téryego – 13,3 km, 7:10–9:45 h;
  • ze Zdziaru do schroniska nad Zielonym Stawem – 11,7 km, 5:30 h;
  • z Łysej Polany nad Morskie Oko – 9,2 km, 2:40–3 h;
  • z zakopiańskich Kuźnic na Kościelec – 7,9 km, 4–5 h.

Co spakować na wyjazd w Tatry Wschodnie?

Przede wszystkim weź ze sobą solidne i komfortowe buty trekkingowe oraz odzież turystyczną wysokiej jakości. W górach trzeba przygotować się na każdą pogodę, a lepiej zabrać niezawodny komplet, niż zapasowe elementy stroju. Zanim zmierzysz się z Tatrami Wschodnimi, sprawdź ofertę sklepów Decathlon. Możesz tu kupić:

  • plecak turystyczny;
  • kijki trekkingowe;
  • zegarki górskie, kompasy, mapy, GPS;
  • środki ochrony przeciwsłonecznej;
  • płyny i impregnaty do odzieży.
Zobacz też:  Rysianka – bijące serce Beskidu Żywieckiego

Wszystko kupione i sprawdzone? Ruszaj w Tatry Wschodnie! Po powrocie koniecznie opisz swoje wrażenia i podziel się zdjęciami z gór!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts