Jaskinia Zimna, choć znana wśród taterników jaskiniowych, nie jest rozpowszechniona wśród turystów. To niespotykane, patrząc na fakt, że leży tuż przy wyjściu z Jaskini Mroźnej. Jest jednak zabezpieczona kratą, co już samo w sobie oznacza, że nie da się jej tak łatwo zwiedzać. Poznaj ją bliżej!
Jaskinia Zimna – podstawowe informacje
Jaskinia Zimna, znana również jako Jaskinia Biała albo Duda, znajduje się nad Doliną Kościeliską, na skałach Organów w Tatrach Zachodnich. Łączy dwa otwory, jeden położony na wysokości 1120 m n.p.m., a drugi na wysokości 1260 m n.p.m.
Wyróżnia się głównie tym, że biegnie prawie poziomo w porównaniu do innych jaskiń; deniwelacja wynosi tutaj jedynie 176 metrów. Wewnątrz nie ma studni i kominów, spotyka się natomiast syfony i niewielkie, podziemne jeziora. Dzieli się na kilka części o ciekawych nazwach, takich jak m.in.:
- Przebieralnia;
- Sala z Zapałkami;
- Jeziorko Sadystów;
- Salka z Przepływem;
- Jeziorka z Zakrętem;
- Błotny Korytarz;
- Ponor;
- Sala Gotycka;
- Syfon Zwolińskich;
- Czarny Korytarz;
- Sala Błotnych Wulkanów;
- Ciąg Partii Wrocławskich;
- Krakowskie Okno.
Charakter jaskini
Jaskinia Zimna jest chętnie zwiedzana przede wszystkim z uwagi na nacieki widniejące w jej wnętrzu. Znajdą się tutaj zarówno warstwy mleka wapiennego, jak i stalagmity czy draperie. Nie brakuje też licznych jezior, z czego największym jest Ponor. Liczy kilkadziesiąt metrów długości. Choć brakuje tu roślin, uważa się Jaskinię Zimną za największe miejsce zimowania nietoperzy w całych Tatrach.
Historia odkrywania Jaskini Zimnej
Jaskinia Zimna była znana wędrowcom od lat, głównie z uwagi na położenie otworów wejściowych. Pierwsze próby eksploracji zostały podjęte w 1913 roku przez braci Zwolińskich. Następnie kontynuowali oni poznawanie jaskini, wykorzystując w 1936 roku materiały wybuchowe. Jednym z największych z ostatnich odkryć było połączenie Jaskini Zimnej z grotą zwaną Jaskinią Białą, które nastąpiło wskutek pracy grotołazów w 2002 roku. Niestety, podczas okrywania Jaskini Zimnej doszło też do kilku śmiertelnych wypadków.
Jaskinia Zimna – czy można ją zwiedzać?
Choć da się wejść do dolnego otworu jaskini, od którego korytarz biegnie w dół, to jednak po kilkunastu metrach napotyka się kratę. Jaskinia Zimna nie jest bowiem udostępniona turystom. Aby móc ją zwiedzać, trzeba uzyskać pozwolenie i być taternikiem alpinistycznym. Możliwe jest również zwiedzanie podwodnych jezior ze sprzętem i licencją płetwonurków. W każdym z tych przypadków doradza się wynajęcie profesjonalnego przewodnika. Prócz tego przyda się również odpowiednio dostosowany sprzęt, który kupisz w sklepie Decathlon. Przydadzą się:
- odzież alpinistyczna, zwłaszcza ciepła, ze względu na panujące w jaskini niskie temperatury;
- buty podejściowe;
- czekany;
- kaski wspinaczkowe;
- namioty i śpiwory alpinistyczne, jeśli zdecydujesz się na nocleg w jednej z sal, co również wymaga odpowiedniego pozwolenia.
Jaskinia Zimna jest jednym z ciekawszych miejsc na tatrzańskiej mapie. Choć zbyt niebezpieczna dla zwykłych turystów, może być nie lada gratką dla osób doświadczonych we wspinaczce. Wymaga jednak dobrego przygotowania sprzętowego i kondycyjnego.
Autor zdjęcia głównego: Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, Jerzy Grodzicki
Może Cię także zainteresować:
- Jaskinia Mroźna – zwiedzanie, atrakcje, bilety
- Jaskinia w Trzech Kopcach, zwana też Grotą Klimczoka
- Jaskinia Raptawicka. Szlak i czas zwiedzania
- Jaskinia Ważecka: cennik. Ile kosztuje wejście do jaskini? Jak dojechać?
- Demianowska Jaskinia Wolności – skarb Słowacji. Ile kosztuje bilet?