Jaskinia Zbójecka – gdzie się znajduje?

Celem twojej wyprawy jest znajdująca się w województwie świętokrzyskim Jaskinia Zbójecka? Dowiedz się wszystkiego na jej temat i poznaj jej dokładną lokalizację.
jaskinia zbójecka

Jaskinia Zbójecka w Łagowie to jedno z ciekawszych miejsc, które warto zobaczyć w województwie świętokrzyskim. Jej zwiedzanie może zainteresować przede wszystkim miłośników geologii, ale również rzadkich gatunków zwierząt. Wszystko bowiem dlatego, że wewnątrz jaskini znajdują się na przykład podkowce małe, rzadko występujące w tym rejonie polski nietoperze. To dopiero początek atrakcji związanych z tym niecodziennym miejscem, które – co ciekawe – nie cieszy się aż tak dużą popularnością turystyczną, na jaką bez wątpienia zasługuje.

Jaskinia Zbójecka – historia

jaskinia zbójecka w łagowie
Autor zdjęcia: Jerzy Opioła via wikipedia: CC BY-SA 4.0

Łagów to miejscowość, w której od wieków kultywowane są tradycje górnicze. Wydobywano tam między innymi rudę żelaza i ołowiu. Oczywiście obecnie pozostało z tego tylko wspomnienie, ale występowanie jaskiń związane jest bezpośrednio właśnie z historią miasta i jego okolic. Specjalistom nie udało się ustalić, kiedy doszło do powstania Jaskini Zbójeckiej, ale sugerują, że najprawdopodobniej została wymyta przez wodę.

Jedna z hipotez zakłada ponadto, że cały wąwóz, w którym się znajduje, powstał w wyniku zawalenia się ogromnych rozmiarów jaskimi krasowej. Miała być wypłukana w środkowodewońskich wapieniach sprzed około 390 milionów lat. Przeprowadzone na miejscu badania nie potwierdziły, ale również nie obaliły tej tezy. Pewne jest jedno – do czynienia mamy z jaskinią, której powstanie datowane jest nie na setki czy tysiące, ale miliony lat!

Jaskinia Zbójecka – jak do niej dotrzeć?

jaskinia zbójecka gdzie się znajduje
Autor zdjęcia: Paweł Opioła via wikipedia: CC BY-3A 4.0

Aby poznać największą ciekawostkę geologiczną Łagowa, dotrzeć musisz na malowniczy rynek tego miasta. Nie powinno to stanowić większego problemu, ponieważ to najbardziej charakterystyczne miejsce w całej okolicy. Stamtąd udać musisz się na północ drogą w kierunku Nowej Słupi. Po około 500 metrach skręcić musisz w ulicę Dulę, która doprowadzi cię bezpośrednio do wspomnianego wąwozu.

Zobacz też:  Jaskinia Niedźwiedzia – jaskinia Sudetów. Cennik i trasa

Jaskinia Zbójecka znajduje się po stronie wschodniej, około 20 metrów nad dnem wąwozu. Jest ona oznaczona dość skromnie, dlatego łatwo przegapić drogowskazy. Wejście do jaskini to jeden wpadający szybko w oko otwór z wyraźnie zaznaczonym okapem skalnym. Ten jest już trudny do przegapienia, a samo wejście nie powinno sprawić nikomu problemu. Warto wspomnieć, że wejście do atrakcji turystycznej jest darmowe i jest ona dostępna bez limitu czasowego.

Atrakcja turystyczna dla każdego? Wszystko o wyprawie do Jaskini Zbójeckiej

jaskinia zbójecka atrakcje
Autor zdjęcia: Jerzy Opioła via wikipedia: CC BY-3A 4.0

Jaskinia Zbójecka, zwana również Łagowską, ma około 200 metrów, ale niestety – z powodu jej budowy – korytarze nie są one łatwo dostępne dla zwiedzających. Bez większego problemu będziesz mógł zobaczyć jednak jej pierwsze kilkadziesiąt metrów.

Warto mieć ze sobą kilka przydatnych elementów wyposażenia, które bez problemu znajdziesz w jednym ze sklepów sieci Decathlon. Są to:

  • latarka turystyczna (np. czołówka);
  • kijki trekkingowe;
  • plecak trekkingowy;
  • bidon z wodą.

Choć wspomniany fragment jaskini nie stanowi większej trudności dla zwiedzających, dodatkowe źródło światła może okazać się niezbędne podczas zwiedzenia. Posiadanie wody to natomiast dobry pomysł podczas każdego wyjścia o charakterze turystycznym.

Możliwe jest zwiedzanie również dalszej części Jaskini Zbójeckiej, ale w tym wypadku niezbędne są odpowiednie umiejętności speleologiczne, a także profesjonalny sprzęt. Ten również dostępny jest w sklepach Decathlon:

  • chwyty wspinaczkowe;
  • uprząż;
  • przyrząd zaciskowy;
  • przyrząd zjazdowy;
  • okulary do asekuracji.

Warto mieć świadomość, że tego rodzaju wyprawy wymagają sporego doświadczenia, a także wiedzy w zakresie wspinaczki. Jeśli takowymi dysponujesz, powinieneś wybrać się do Jaskimi Zbójeckiej, ponieważ pozwala na zapierające dech w piersiach doświadczenie wspinaczkowe. Ale nawet te pierwsze kilkadziesiąt metrów pieszej wycieczki to coś, co powinien zobaczyć każdy!

Zobacz też:  Jaskinia Smocza Jama. Jaskinia w Tatrach Zachodnich

Autor zdjęcia głownego: Jerzy Opioła via wikipedia: CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: luty 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts