Ciecień – widokowy szczyt Beskidu Wyspowego. Jak tam wejść?

Ciecień to jeden z najciekawszych szczytów w Beskidzie Wyspowym. Choć jego wysokość nie jest imponująca, bo wynosi zaledwie 830 m n.p.m., to i tak warto go zdobyć. Panorama rozciągająca się z polanki pod wierzchołkiem zachwyca!
Ciecień

Ciecień – wzniesienie o wyjątkowym charakterze

Ciecień widoki
Fot.: I, Selso via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Ciecień (829 m n.p.m.) nie należy do najwyższych szczytów Beskidu Wyspowego. Sąsiednie góry, takie jak Lubomir, Lubogoszcz, Śnieżnica czy Ćwilin znacznie go przewyższają, osiągając wysokość ponad 900, a nawet 1000 m n.p.m. Mimo to Ciecień przyciąga turystów. Największym atutem jest jego łatwa dostępność. Dojazd z Krakowa zajmuje niewiele czasu – do miejscowości Wiśniowa, skąd zaczyna się jeden ze szlaków, jest mniej niż 40 kilometrów. Alternatywnie można dotrzeć do Wierzbanowej lub Szczyrzyca, co wydłuża trasę zaledwie o kilka kilometrów.

Uwagę zwraca również jego położenie. Masyw Cietnia rozciąga się z północy na południe, podczas gdy pozostałe pasma w Beskidzie Wyspowym układają się równoleżnikowo. Ten nietypowy, południkowy przebieg grzbietu sprawia, że góra wyróżnia się na tle okolicy.

Szlaki turystyczne na Ciecień. Jak zdobyć szczyt?

Istnieje wiele szlaków prowadzących na Ciecień z różnych miejscowości. Niektóre z nich można połączyć w pętle, co pozwala urozmaicić wędrówkę – wchodząc jedną ścieżką, a schodząc inną, dociera się do tego samego punktu. To bardzo wygodne w sytuacji, kiedy na szlak przyjechaliśmy własnym samochodem. Jakie możliwości mają zatem turyści? Przedstawiamy je poniżej wraz z krótkim opisem.

Niebieski szlak z Przełęczy Wierzbanowskiej

Najłatwiejsza trasa wiedzie z Przełęczy Wierzbanowskiej, gdzie znajduje się przystanek autobusowy. Niebieski szlak doprowadza na szczyt w około godzinę. Trzeba pokonać zaledwie 2 kilometry przewyższenia. Minusem jest brak parkingu oraz konieczność powrotu tą samą drogą. Z pewnością można znaleźć bardziej interesującą trasę, którą da się ułożyć w pętlę, by wrócić do punktu wyjścia. Trzeba się jednak liczyć z kilkugodzinną wędrówką – to jedyna „trudność”, ponieważ szlaki na Ciecień nadają się nawet dla młodszych turystów.

Zielony szlak na Ciecień z Wiśniowej

Wiśniowa to spora miejscowość oddalona od Krakowa o 40 kilometrów. Samochodem można dojechać tu w godzinę – duży bezpłatny parking zlokalizowany jest w centrum wsi. Znajdują się tam także liczne bary, pizzerie i sklepy. Przed wejściem na szlak warto zatrzymać się w kilku miejscach i zobaczyć zabytkowy drewniany kościół pw. św. Marcina, drewnianą synagogę z początku XX wieku oraz wojenne cmentarze. Na szczyt Cietnia prowadzą stąd dwa szlaki – zielony i żółty.

Zobacz też:  Kończysty Wierch, czyli Tatry Zachodnie dla początkujących

Pierwszy z nich jest krótszy, ale bardziej stromy, natomiast żółty prowadzi przez Księżą Górę i jest dłuższy, ale łagodniejszy. Połączenie obu ścieżek w pętlę daje około 3 lub 4-godzinny spacer przez las. My wybieramy pierwszą opcję – początkowo droga biegnie pomiędzy zabudowaniami i łagodnie wspina się ku górze. Kiedy kończą się domy, zaczyna się las z wyraźnie oznaczonym przebiegiem ścieżki. Trzeba przygotować się na strome podejście, które kończy się dopiero wraz z osiągnięciem celu. Na pewno przydadzą się kijki trekkingowe, a być może raczki, jeśli szlak jest oblodzony.

Interesujący nas szczyt jest zalesiony, ale widoki można podziwiać z położonej pod nim polany Wielkie Pole. To miejsce lubią też paralotniarze, więc często można obserwować ich starty oraz podniebne popisy. Powrót możliwy jest tą samą trasą lub wspomnianą pętlą – najpierw należy iść w kierunku Księżej Góry, a następnie zejść do Wiśniowej. Warto uważnie czytać tabliczki, bo można nim zejść do Szczyrzyca.

Zielony szlak na Ciecień ze Szczyrzyca

Szczyrzyc to miejscowość oddalona od Wiśniowej o około 11 kilometrów. Początek ma tu żółty szlak na Ciecień. Atrakcją samą w sobie jest tu zwiedzenie zabytkowego klasztoru Cystersów oraz przyklasztornego browaru. Ze Szczyrzyca na Ciecień prowadzą dwie pętle. Pierwsza składa się z żółtego, niebieskiego i zielonego szlaku przez Księżą Górę. Druga, nieco dłuższa, wiedzie zielonym i czerwonym szlakiem. Obie trasy liczą około 10 kilometrów i pokonuje się na nich 500 m przewyższenia. Przejście zajmuje w sumie około 3,5 godziny.

W Szczyrzycu wybieramy zielone oznakowania – szlak zaczyna się na skwerze za opactwem cystersów (podobnie jak inne znaki, którymi można dojść do celu). Tam też są parkingi, gdzie można zostawić auto. Przez około 2 kilometry idziemy drogą asfaltową, która później przechodzi w szutr. Następnie szlak skręca w prawo i wchodzimy nim w las i przez jakiś czas idziemy wygodną ścieżką. Przed nami jednak będzie wymagające podejście, które doprowadzi nas na główną grań. Po odpoczynku wracamy do rozwidlenia szlaków, wybieramy żółty i wracamy do Szczyrzyca.

Zobacz też:  Baraniec w Tatrach Zachodnich – opis szlaku, dojazd, parking, czas podejścia

Czerwony szlak ze Skrzydlnej na Ciecień

Na Ciecień wejdziemy też ze Skrzydlnej. To spora wieś z zabytkowym drewnianym kościołem pw. św. Mikołaja (jeden z punktów na Szlaku Architektury Drewnianej) oraz obronnym dworem szlacheckim. Pierwsze czerwone oznakowania pojawiają się w okolicy kościoła. Początkowo trasa biegnie wzdłuż głównej drogi aż do mostu nad Stradomką. Ciągle idziemy szosą, aż do punktu, w którym rozpoczyna się las. Teraz wędrujemy wśród drzew, co jakiś czas wychodząc na polanki.

Po drodze spotkamy kilka skrzyżowań szlaków. Trzymamy się czerwonych oznaczeń aż do chwili, gdy spotykają się szlaki żółty, czerwony i niebieski. Wtedy porzucamy dotychczasową drogę i kierujemy się na szczyt Cietnia (tylko kilka minut spaceru). Jeśli wracamy do Skrzydlnej, wybieramy ten sam szlak, ale możemy zejść również do opisywanych wcześniej miejscowości.

Grzbietem z Grodziska na Ciecień

Ciekawym pomysłem jest przejście niebieskim szlakiem biegnącym grzbietem z północy na południe. Trasa zaczyna się na stromym szczycie Grodzisko, prowadzi przez Cublą Górę i Księżą Górę, a kończy na najwyższym z nich Cietniu. Cała wędrówka liczy 6 kilometrów, co przekłada się na około 2 godziny spokojnego marszu przez las. Idąc z południa na północ, trasa prowadzi w dół, natomiast z północy na południe czeka więcej podejść. 

Zarówno pod Grodziskiem, jak i na Cietniu znajdują się prześwity, z których można podziwiać panoramę. Poza tym szlak wiedzie cały czas przez las, co sprawia, że nadaje się na upalne letnie dni. Dodatkową atrakcją na Grodzisku są pozostałości średniowiecznego zamku oraz historia walk partyzanckich.

Panorama z Cietnia – co można zobaczyć?

Ciecień panorama
Fot.: Selso via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Tuż pod szczytem Cietnia rozciąga się rozległa polana zwana Wielkim Polem. To właśnie stąd rozpościera się przepiękny widok na okolicę, szczególnie w kierunku zachodnim i południowo-zachodnim:

  • na pierwszym planie dostrzec można Wierzbanowską Górę po lewej stronie oraz Lubomir i Kamiennik po prawej;
  • zza masywu Wierzbanowskiej Góry wyłaniają się grzbiety Lubogoszczy i Szczebla, a jeszcze dalej widać Luboń, który łatwo rozpoznać po wysokim maszcie;
  • przy dobrej pogodzie na horyzoncie pojawia się majestatyczna sylwetka Babiej Góry. Ten najwyższy szczyt Beskidów jest doskonale widoczny, mimo że dzieli go od Cietnia spora odległość.
Zobacz też:  Lackowa - co warto wiedzieć? Poznaj dojazd i najlepsze szlaki

Jak przygotować się do wędrówki na Ciecień?

Planując wejście na Ciecień, warto odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim należy wybrać trasę dostosowaną do swoich możliwości. Niezależnie od wariantu, przyda się wygodne obuwie i ubranie dostosowane do warunków pogodowych. Warto zabrać prowiant i wodę oraz naładowany telefon z mapą lub przewodnikiem. Przed wyruszeniem dobrze jest sprawdzić prognozę pogody i poinformować kogoś o swoich planach. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu wędrówka na Ciecień będzie przyjemna i bezpieczna.

Na pewno warto wcześniej przejrzeć swój ekwipunek turystyczny i odpowiednio go uzupełnić. Ze względu na dość męczące podejścia przydadzą się kijki trekkingowe, a jeśli w planach jest zimowe wejście, dobrze jest mieć w plecaku raczki. To wszystko dostępne jest w sklepach Decathlon.

Ciecień na przestrzeni wieków

Historia ludzi na Cietniu sięga średniowiecza. Podobno w okolicznych lasach lubił polować król Władysław Łokietek. Być może właśnie dobra komunikacja z Krakowem sprawiła, że władca upodobał sobie to miejsce. Wiele lat później, podczas II wojny światowej, masyw Cietnia był bazą dla partyzantów. Dziś o tamtych wydarzeniach przypominają tablice i krzyż na pobliskim wzniesieniu Grodzisko. Współcześnie szczyt chętnie odwiedzają miłośnicy paralotniarstwa. Na polanie pod wierzchołkiem znajduje się ich startowisko. Obserwowanie lotów paralotniarzy to dodatkowa atrakcja dla turystów wędrujących na Ciecień.

Ciecień to szczyt, na który warto się wybrać, będąc w Beskidzie Wyspowym. Choć nie należy do najwyższych, to widoki z niego zachwycają. Dotarcie na wierzchołek nie wymaga dużego wysiłku, a mnogość szlaków sprawia, że każdy znajdzie trasę dla siebie. Wystarczy tylko odpowiednio skompletować ekwipunek, co może okazać się zbawienne na stromym podejściu. Warto przekonać się o wyjątkowości Cietnia na własne oczy.

Fot. Główne: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts