Raczkowa Czuba – czy jest dostępna dla turystów? Musisz to wiedzieć!

Raczkowa Czuba to imponujący szczyt w masywie Otargańców w słowackich Tatrach Zachodnich. Wznosi się na wysokość 2194 m n.p.m. Jest przez to najwyższym szczytem Otargańców i drugim co do wysokości w całych Tatrach Zachodnich.
Raczkowa Czuba

Położenie i charakterystyka Raczkowej Czuby

Raczkowa Czuba (inaczej Jakubina) znajduje się w masywie Otargańców, pomiędzy Jarząbczym Wierchem (2137 m n.p.m.) a Wyżnią Magurą (2094 m n.p.m.). Od Jarząbczego Wierchu oddziela ją przełęcz bez nazwy (2092 m n.p.m.), natomiast od Wyżniej Magury – Jakubińska Przełęcz (2070 m n.p.m.) oraz bezimienne siodło położone na wysokości 2057 m n.p.m.

Zachodnie zbocza Raczkowej Czuby opadają do Doliny Jamnickiej, podczas gdy wschodnie zbocza schodzą do Doliny Raczkowej, a dokładniej do jej odnogi – Doliny Zadniej Raczkowej. Wierzchołek góry wznosi się około 500-700 metrów ponad otaczającymi go dolinami.

Raczkowa Czuba zaznaczone szczyty
Fot.: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Budowa geologiczna i przyroda

Raczkowa Czuba zbudowana jest ze skał metamorficznych, a konkretnie z granodiorytów rohackich. Jej zbocza są kamienisto-trawiaste, pozbawione kosodrzewiny. Zimą schodzą z nich potężne lawiny, należące do jednych z największych w Tatrach, dlatego też turystyka w rejonie tego szczytu jest ściśle regulowana.

Rejon Raczkowej Czuby jest chętnie odwiedzany przez kozice, które można tu często spotkać. Wierzchołek góry oferuje rozległą panoramę widoków, uznawaną za jedną z najpiękniejszych w Tatrach.

Dostępność Raczkowej Czuby dla turystów

Raczkowa Czuba od dawna przyciągała pasterzy, kłusowników, turystów i kartografów. Pierwsze odnotowane zimowe wejście na szczyt miało miejsce w 1910 roku, a tego wyczynu dokonała grupa narciarzy z Zakopanego. Trzeba jednak pamiętać, że obecnie nie da się go powtórzyć – szlak na Raczkową Czubę jest zamknięty od 1 listopada do 31 maja.

Jednak późną wiosną, latem i jesienią trasa wydaje się wymarzona dla turystów. Przede wszystkim nie przedstawia większych trudności technicznych, chociaż trzeba się przygotować na męczące podejścia.

Zobacz też:  Giewont – łańcuchy na szlaku. Czy jest się czego bać?

Szlaki turystyczne na Raczkową Czubę

Przez Raczkową Czubę prowadzi szlak turystyczny, biegnący granią Otargańców. Szlak ten nie sprawia trudności technicznych, jednak może być wyczerpujący ze względu na dużą liczbę podejść. Suma wzniesień na trasie wynosi aż 1440 metrów.

Warto pamiętać, że na szlaku istnieją miejsca eksponowane, a zmylenie drogi może być niebezpieczne. Łatwo o to w sytuacji ograniczonej widoczności, na przykład kiedy pojawia się mgła. Turyści powinni zachować ostrożność i odpowiednio przygotować się do wędrówki.

Dojście na szczyt

Aby dostać się na Raczkową Czubę, można skorzystać z dwóch szlaków turystycznych – szlak niebieski z autokempingu „Raczkowa” na Niżnią Łąkę, a następnie szlak zielony przez Otargańce aż do połączenia z czerwonym szlakiem w grani głównej. Czas przejścia od autokempingu na szczyt Raczkowej Czuby wynosi około 4,5 godziny, a zejście zajmuje około 3,5 godziny.

Z Raczkowej Czuby do głównej grani można dojść także przez Jarząbczy Wierch. Czas przejścia to zaledwie 10 minut, a powrót zajmuje około 15 minut.

Jak przygotować się do górskich wędrówek?

Przygotowując się do wędrówek po Tatrach, należy zadbać o odpowiedni ubiór i sprzęt. Podstawą są wygodne, dobrze dopasowane buty trekkingowe z antypoślizgową podeszwą i stabilizacją kostki. Ubrania powinny być dostosowane do panujących warunków pogodowych, najlepiej w systemie warstwowym. Warto mieć ze sobą oddychającą i szybkoschnącą bieliznę termoaktywną, polar lub softshell, a także nieprzemakalną kurtkę i spodnie. Nie można zapomnieć o nakryciu głowy, rękawiczkach i okularach przeciwsłonecznych. 

W plecaku powinny znaleźć się m.in. mapa, kompas, latarka, apteczka, termos z ciepłym napojem i przekąski. Przed wyruszeniem na szlak warto sprawdzić prognozę pogody i dostosować plan wycieczki do swoich umiejętności i kondycji fizycznej.

Większość potrzebnych w górach rzeczy oraz akcesoriów kupisz w sklepie sportowym Decathlon. W jednym miejscu skompletujesz potrzebny ekwipunek, który zapewni ci komfort i bezpieczeństwo podczas przemierzania szlaków w Tatrach. Nie pomijaj tego istotnego aspektu przygotowania do wyjazdu.

Czy warto wejść na Raczkową Czubę?

Raczkowa Czuba, choć dostępna dla turystów, wymaga dobrego przygotowania i kondycji fizycznej. Szlaki prowadzące na szczyt zapewniają wspaniałe widoki, ale jednocześnie są wymagające i miejscami eksponowane.

Zobacz też:  Beskid – szczyt w Tatrach Zachodnich. Jak do niego dotrzeć z Kasprowego Wierchu?

Przed wyruszeniem na szlak warto zapoznać się z prognozą pogody, zabrać odpowiedni ekwipunek i zapas wody oraz jedzenia. Należy również pamiętać o zasadach bezpieczeństwa w górach i nie przeceniać swoich możliwości. Raczkowa Czuba to cel dla nieco bardziej doświadczonych turystów górskich, którzy chcą zmierzyć się z wymagającą trasą i podziwiać piękno słowackich Tatr Zachodnich. Przy zachowaniu ostrożności i odpowiednim przygotowaniu, zdobycie tego szczytu może być niezapomnianym przeżyciem.

Fot. Główne: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts