Kozie Czuby – charakterystyczne trzy wierzchołki

Kolejne Kozie Czuby mają 2239, 2256 i 2263 metry wysokości. To kolejność od wschodu na zachód – taka sama, jak podczas przejścia jednokierunkowym odcinkiem Orlej Perci. Poznaj największe wyzwania na najtrudniejszej drodze w polskich Tatrach!
kozie czuby

Znakowany, czerwony szlak turystyczny przechodzi tylko przez najwyższy wierzchołek Kozich Czubów – pozostałe znajdują się nieco na uboczu. Ich zdobycie wymagałoby już nieco bardziej zaawansowanej wspinaczki i rejestracji wyjścia taternickiego, w schronisku lub w serwisie internetowym TPN-u. Choć główna trasa pozostaje ogólnodostępna, nie wszyscy turyści powinni na nią wchodzić. Kozie Czuby leżą pomiędzy Zamarłą Turnią i Zawratem w bocznej grani Świnicy a Kozim Wierchem. Od wymienionych szczytów oddzielają je dwie kozie przełęcze – „zwykła” na zachodzie i wyżnia na wschodzie.

Droga Kozia Przełęcz – Kozi Wierch przez Kozie Czuby to ogromne wyzwanie

Jak duża trudność cię czeka? Wystarczy spojrzeć na czasy przejścia. Pokonanie ok. 700-metrowego odcinka Orlej Perci zajmuje ok. 1,5–2 godzin. Taki wynik osiągają osoby sprawne fizycznie, o dobrej kondycji i przynajmniej podstawowych umiejętnościach wspinaczkowych. Mniej doświadczeni turyści spędzą na trasie przez Kozie Czuby znacznie więcej czasu. Szczególnie wymagające będą Kozia Przełęcz Wyżnia i podejście na Kozi Wierch. Drabinka na tym odcinku z dołu wygląda niepozornie, ale trzeba być naprawdę gibkim, by w kilku fragmentach podnieść stopę odpowiednio wysoko i wyprostować nogę na szczeblu.

Kto sprostał temu wyzwaniu jako pierwszy?

Pierwsi zdobywcy Kozich Czubów nie mogli skorzystać nawet z takiej pomocy. Byli to:

 • Klemens Bachleda;
 • ks. Walenty Gadowski (twórca nazwy tatrzańskiego szczytu);
 • Jakub Gąsienica Wawrytko starszy;
 • wejście zimowe:
  • Jerzy Lande;
  • Jan Małachowski;
  • Mariusz Zaruski.

Trasa na Kozie Czuby jest jednokierunkowa – jak do niej dojść?

Odcinek Zawrat – Kozia Przełęcz – Kozi Wierch od lipca 2007 roku można pokonać tylko w jedną stronę, idąc na wschód. Wejście na Kozie Czuby najlepiej zaplanować od noclegu w schronisku i rozpocząć wyprawę dość wcześnie, o ile pogoda w górach na to pozwoli. Możesz także przenocować już po zejściu z grani. Na Orlą Perć można wejść m.in. na takie sposoby:

 • z Murowańca niebieskim i żółtym szlakiem przez Czarną Dolinę Gąsienicową (4,2 km, 2:30–3 h);
 • ze Schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich niebieską i żółtą ścieżką przez Solniska i Pustą Dolinkę (3,2 km, 2–2:20 h).

Z Kozich Czubów na Kozi Wierch – drabinka, łańcuchy, klamry

Jak przygotować się do wędrówki na krawędzi skał, momentami nad przepaścią? Miej na uwadze, że zabezpieczenia na trasie mają już swoje lata i trudno określać je w pełni niezawodnymi. Stan techniczny to jedna kwestia – drugą jest przygotowanie turystów. Przed wyprawą na Kozie Czuby warto odwiedzić Decathlon. Na wyjście w Tatry Wysokie przydadzą ci się:

 • buty trekkingowe;
 • wygodna odzież turystyczna;
 • kask wspinaczkowy;
 • latarki, czołówki, lampki turystyczne;
 • inne akcesoria podróżne.

Nie należy przy tym pakować do plecaka zbyt wielu rzeczy, by nie utrudniać sobie ostrożnego wschodzenia po pionowych skalnych ścianach. Musisz wyważyć gotowość na różne scenariusze z rozsądnym ciężarem, jaki będziesz dźwigać na plecach. Nie próbuj wchodzić na Kozie Czuby bez żadnych wcześniejszych doświadczeń w Tatrach. Zawracanie na Orlej Perci stwarza i wymijanie innych turystów na siłę stwarza duże zagrożenie i ewentualność kolejnego śmiertelnego wypadku.

Źródło zdjęcia: Opioła Jerzy via wikipedia, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported


Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zobacz też