Kozie Czuby – charakterystyczne trzy wierzchołki

Kolejne Kozie Czuby mają 2239, 2256 i 2263 metry wysokości. To kolejność od wschodu na zachód – taka sama, jak podczas przejścia jednokierunkowym odcinkiem Orlej Perci. Poznaj największe wyzwania na najtrudniejszej drodze w polskich Tatrach!
kozie czuby

Znakowany, czerwony szlak turystyczny przechodzi tylko przez najwyższy wierzchołek Kozich Czubów – pozostałe znajdują się nieco na uboczu. Ich zdobycie wymagałoby już nieco bardziej zaawansowanej wspinaczki i rejestracji wyjścia taternickiego, w schronisku lub w serwisie internetowym TPN-u. Choć główna trasa pozostaje ogólnodostępna, nie wszyscy turyści powinni na nią wchodzić. Kozie Czuby leżą pomiędzy Zamarłą Turnią i Zawratem w bocznej grani Świnicy a Kozim Wierchem. Od wymienionych szczytów oddzielają je dwie kozie przełęcze – „zwykła” na zachodzie i wyżnia na wschodzie.

Droga Kozia Przełęcz – Kozi Wierch przez Kozie Czuby to ogromne wyzwanie

Droga Kozia Przełęcz Kozi Wierch przez Kozie Czuby
Fot. Tomasz O. via Wikipedia, domena publiczna

Jak duża trudność cię czeka? Wystarczy spojrzeć na czasy przejścia. Pokonanie ok. 700-metrowego odcinka Orlej Perci zajmuje ok. 1,5–2 godzin. Taki wynik osiągają osoby sprawne fizycznie, o dobrej kondycji i przynajmniej podstawowych umiejętnościach wspinaczkowych. Mniej doświadczeni turyści spędzą na trasie przez Kozie Czuby znacznie więcej czasu. Szczególnie wymagające będą Kozia Przełęcz Wyżnia i podejście na Kozi Wierch. Drabinka na tym odcinku z dołu wygląda niepozornie, ale trzeba być naprawdę gibkim, by w kilku fragmentach podnieść stopę odpowiednio wysoko i wyprostować nogę na szczeblu.

Kto sprostał temu wyzwaniu jako pierwszy?

Pierwsi zdobywcy Kozich Czubów nie mogli skorzystać nawet z takiej pomocy. Byli to:

  • Klemens Bachleda;
  • ks. Walenty Gadowski (twórca nazwy tatrzańskiego szczytu);
  • Jakub Gąsienica Wawrytko starszy;
  • wejście zimowe:
    • Jerzy Lande;
    • Jan Małachowski;
    • Mariusz Zaruski.

Trasa na Kozie Czuby jest jednokierunkowa – jak do niej dojść?

Trasa na Kozie Czuby jest jednokierunkowa
Fot. Op via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Odcinek Zawrat – Kozia Przełęcz – Kozi Wierch od lipca 2007 roku można pokonać tylko w jedną stronę, idąc na wschód. Wejście na Kozie Czuby najlepiej zaplanować od noclegu w schronisku i rozpocząć wyprawę dość wcześnie, o ile pogoda w górach na to pozwoli. Możesz także przenocować już po zejściu z grani. Na Orlą Perć można wejść m.in. na takie sposoby:

  • z Murowańca niebieskim i żółtym szlakiem przez Czarną Dolinę Gąsienicową (4,2 km, 2:30–3 h);
  • ze Schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich niebieską i żółtą ścieżką przez Solniska i Pustą Dolinkę (3,2 km, 2–2:20 h).
Zobacz też:  Himalaiści polscy - jakimi wyprawami w Himalaje zasłynął polski himalaizm zimowy?

Z Kozich Czubów na Kozi Wierch – drabinka, łańcuchy, klamry

Z Kozich Czubów na Kozi Wierch
Fot. Adam Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Jak przygotować się do wędrówki na krawędzi skał, momentami nad przepaścią? Miej na uwadze, że zabezpieczenia na trasie mają już swoje lata i trudno określać je w pełni niezawodnymi. Stan techniczny to jedna kwestia – drugą jest przygotowanie turystów. Przed wyprawą na Kozie Czuby warto odwiedzić Decathlon. Na wyjście w Tatry Wysokie przydadzą ci się:

  • buty trekkingowe;
  • wygodna odzież turystyczna;
  • kask wspinaczkowy;
  • latarki, czołówki, lampki turystyczne;
  • inne akcesoria podróżne.

Nie należy przy tym pakować do plecaka zbyt wielu rzeczy, by nie utrudniać sobie ostrożnego wschodzenia po pionowych skalnych ścianach. Musisz wyważyć gotowość na różne scenariusze z rozsądnym ciężarem, jaki będziesz dźwigać na plecach. Nie próbuj wchodzić na Kozie Czuby bez żadnych wcześniejszych doświadczeń w Tatrach. Zawracanie na Orlej Perci stwarza i wymijanie innych turystów na siłę stwarza duże zagrożenie i ewentualność kolejnego śmiertelnego wypadku.

Zdjęcie główne: Opioła Jerzy via wikipedia, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts