Hala Ornak. Szlaki i schronisko w Dolinie Kościeliskiej

Hala Ornak to jedna z najpiękniejszych górskich polan w polskich Tatrach Zachodnich. Znajduje się w górnej części przepięknej, podziwianej przez turystów Dolinie Kościeliskiej. Dowiedz się więcej na temat szlaków turystycznych w tej okolicy oraz schroniska turystycznego.
Hala Ornak

Urokliwy krajobraz wokół spacerowego szlaku nad huczącym Potokiem Kościeliskim. Tajemnicze jaskinie i fascynujący wąwóz z wąskimi wapiennymi bramami. Tłum turystów zachwyconych panoramą zielonych hal i zboczy turni, porośniętych świerkowym lasem. Odgłosy pasących się owiec, psów pasterskich i nawołujących je juhasów. Tak w prosty sposób można Halę Ornak i Dolinę Kościeliską – jedne z najpiękniejszych miejsc w polskich Tatrach Zachodnich. Planujesz wyjazd w Tatry? Koniecznie pójdź szlakiem przez Kościeliską, a zanim się tam wybierzesz, przeczytaj ten artykuł.

Hala Ornak – położenie na mapie Tatr Zachodnich

Hala Ornak widok na halę

Hala Ornak to dawna polana pasterska. Leży w części Doliny Pyszniańskiej oraz na wschodnich zboczach Ornaku, w obrębie Doliny Kościeliskiej. Jest tak piękna, że ​​jej urok przyciąga turystów z różnych zakątków świata. Hala Ornak składa się z Wielkiej i Małej Polany Ornaczańskiej. Kulturowy wypas owiec prowadzony jest do dziś w tym rejonie, a w bacówce na Hali Pisana kupisz pyszne oscypki i korbacze. Dolina Kościeliska jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów. Wędrują oni aż do schroniska na Hali Ornak, a po drodze zwiedzają jaskinie i podziwiają piękno niezwykłej przyrody.

Tatrzańska przyroda. Potoki, jaskinie i bramy skalne

Kościeliska Dolina zaczyna się w przysiółku Kiry. Jej fenomen to wapienne szczyty i ostańce skalne oraz wartki, szeroki potok. Jego wody podtapiają niekiedy trasę, zwłaszcza na przedwiośniu i po większych ulewach. Osobliwością przyrodniczą jest Wąwóz Kraków oraz jaskinie wyżłobione w wapiennych skałach przez lodowiec i płynącą z góry wodę. Niektóre z nich udostępniono turystom do zwiedzania. Dolinę otaczają świerkowe lasy i łąki pełne ziół. W zimie zalegają na nich połacie białego puchu, a krajobraz staje się surowy, niczym na dalekiej Północy. Podczas spaceru towarzyszyć ci będzie widok na Kominiarski Wierch, który jest niestety niedostępny dla turystów.

Zobacz też:  Hala Gąsienicowa - szlak wysoko w Tatrach i u progu marzeń

Schronisko PTTK na Hali Ornak

Schronisko PTTK na Hali Ornak znajduje się na wysokości 1110 m n.p.m. na Małej Polanie Ornaczańskiej. Jest to dobra baza wypadowa dla górskich wędrówek w rejonie Czerwonych Wierchów i Starorobociańskiego Szczytu. Pierwsze schronisko było szałasem pasterskim i działało w tym miejscu na początku XX wieku. Obecny budynek zbudowany został w 1948 roku. Obiekt oferuje noclegi (48 miejsc noclegowych), smaczne posiłki oraz salę jadalną i salę wypoczynkową. Schronisko Ornak nie jest podłączone do sieci elektrycznej i korzysta tylko z agregatu. Przed wyjazdem więc warto spakować latarkę i powerbank do telefonu.

Hala Ornak, szlaki turystyczne w Dolinie Kościeliskiej

Hala Ornak tatry

Chcesz poznać dokładnie Dolinę Kościeliską? Spójrz, jakie szlaki możesz wybrać:

Atrakcje dla turystów w pobliżu Hali Ornak

Wędrując na Halę Ornak, z pewnością warto zwiedzić jaskinie Doliny Kościeliskiej. Jest tam chłodno nawet w środku lata. Zatem pamiętaj o ciepłej bluzie. Poza tym tylko Jaskinia Mroźna jest oświetlona. Do pozostałych wchodzi się z latarką. Niesamowitych wrażeń dostarcza spacer przez Wąwóz Kraków, który słynie  z pionowych wapiennych skał. Urokliwym miejscem jest wybrzeże Stawu Smreczyńskiego, do którego w ciągu 30 minut od rozwidlenia. Poza tym Hala Ornak to punkt odpoczynku w drodze na grań Czerwonych Wierchów lub przy zejściu z Ciemniaka przez Tomanową.

Zobacz też:  Dolina Białki. Szlak, atrakcje

Wycieczka w Tatry. Jak się przygotować?

Przed wyjazdem zrób zakupy w sklepach Decathlon. Kupisz tam wszystko, co potrzebne do zorganizowania bezpiecznej wędrówki po Tatrach, w tym:

  • wygodne buty trekkingowe;
  • wygodną odzież i bieliznę termoaktywną;
  • plecak i walizkę na wyjazd;
  • kijki trekkingowe;
  • raki i raczki oraz rakiety śnieżne do trekkingu zimowego;
  • kurtki nieprzemakalne i ciepłą odzież na zimowy wyjazd.

Wiesz już, gdzie leży Hala Ornak i dlaczego warto ją zobaczyć. Zaplanuj wyjazd i spakuj wszystko, co potrzebne. Udanego wypoczynku!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts