Bystra, Tatry Zachodnie – najważniejsze informacje

Bystra (słow. Bystrá) cieszy się wśród turystów ogromnym zainteresowaniem. Jednak nie z powodu trudności w drodze na szczyt, lecz rozciągających się z niego widoczków. Chcesz się o tym przekonać na własne oczy? Sprawdź, jak wejść na tę słynną górę!
bystra

Bystra (Tatry Zachodnie) stanowi doskonały punkt widokowy na majestatyczne szczyty w Tatrach Wysokich. Tutejsze panoramy doceniane są już od stuleci. Wierzchołek oferuje unikalną perspektywę m.in. na Krywań, Gerlacha, Rysy, Lodowy Szczyt, Świnicę i wiele innych wzniesień. Granica państwowa przebiega ok. 600 metrów na północ od wierzchołka. Jak wysoka jest Bystra? Szczyt wznosi się na 2248 metrów nad poziomem morza. Istnieje wiele dróg wejścia na wzniesienie. Polscy turyści wcale nie muszą jechać na Słowację.

Góra Bystra to najwyższy szczyt w Tatrach Zachodnich

Bystra szczyt

Wysokość 2248 metrów oznacza widoczną przewagę nad drugą na liście Raczkową Czubą, która ma 2194 m n.p.m. Pierwsze cztery szczyty w tym rankingu leżą w całości na terytorium Słowacji. Dopiero 5. jest graniczny, Starorobociański Wierch (2176 m). Najwyższe góry Tatr Zachodnich, które leżą w całości w Polsce, to Giewont (1894 m) oraz niemal pozbawiona wybitności Twarda Kopa (2026 m). Z Bystrej odchodzą trzy tatrzańskie granie. Masyw tworzą przede wszystkim białe granity oraz łupki krystaliczne. Stoki porasta głównie sit skucina. Dzięki temu od wczesnej jesieni Bystra przybiera charakterystyczną, czerwoną Barwę. Wtedy sama staje się niezwykle fotogeniczna. Jednak przez większą część roku służy za punkt to fotografowania innych rejonów Tatr.

Bystra – szczyt na Słowacji sąsiaduje m.in. z Błyszczem i Doliną Bystra

Najbliżej położona góra, właśnie graniczny Błyszcz, ma 2159 metrów wysokości. Pozostałe wzniesienia Tatr Zachodnich w okolicy to m.in. Mała Bystra (Grúň, 2108 m), Zadnia Kopa (Nižná Bystrá, 2162 m), Kotłowa (1985 m), Szeroka (1991 m), Skrajna/Przednia Kopa (2068 m) oraz Jeżowa Kopa (2038 m). Jednak na żaden z nich nie prowadzi oznakowany i dostępny szlak turystyczny. Wszystkie te góry leżą w tej samej grani, którą otaczają następujące doliny:

  • Dolina Kamienista;
  • Dolina Bystra;
  • Dolina Gaborowa;
  • Dolina Raczkowa;
  • Dolina Kozowa.
Zobacz też:  Krywań – najważniejsze informacje. Opis szlaku, dojazd, parking, czas podejścia

Szlaki na górę Bystra w Tatrach Zachodnich

Bystra panorama

Na Bystrą można wchodzić zarówno od słowackiej, jak i od polskiej strony granicy. Jeśli nie zamierzasz odwiedzać Słowaków, pomyśl nad noclegiem w jednym ze schronisk PTTK – na Hali Ornak lub na Polanie Chochołowskiej. Droga z Zakopanego, Kościeliska (osady Kiry) lub parkingu samochodowego na Siwej Polanie to co najmniej 5:30–6 h spaceru na szczyt. Bezpośrednio na górę prowadzą 2 trasy przecinające Tatry Zachodnie. Najwyższy szczyt tego pasma możesz zdobyć na wiele sposobów – poniżej przykładowe plany wycieczek na Bystrą:

  1. Ze Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej przez Starorobociański Wierch – 10 km, 5:45–7:15 h. Najpierw wycofać się nieco zielonym szlakiem w kierunku wejścia do Doliny Chochołowskiej. Na Polanie Trzydniówka do góry czerwoną ścieżką wzdłuż zachodnich zboczy Kopieńców. Za Trzydniowańskim Wierchem droga przechodzi w zieloną odnogę przez Czubik i Kończysty Wierch. Na głównej grani Tatr Zachodnich czerwonym szlakiem wzdłuż granicy, przez Starorobociański Wierch i Siwy Zwornik. Odejście na Bystrą niebieską nitką z Bystrego Karbu.
  2. Ze Schroniska PTTK na Hali Ornak przez Suchy Wierch Ornaczański i Kotłową Czubkę – 8,3 km, 4:50–6:20 h. Początek żółtym szlakiem na Iwaniacką Przełęcz. Dalej trasą zieloną na dość łagodnie wznoszący się grzbiet, kolejno przez Suchy Ornaczański Wierch, Ornak, Zadni Ornak, Kotłowe Siodło i Kotłową Czubkę. Wejście na grań Tatr Zachodnich przy Siwym Zworniku, dalsza droga na Bystrą identyczna jak w poprzednim wariancie.
  3. Żółtym Szlakiem z drogi 537, spod przystanku autobusowego Pribylina, Hrdovo – 9,1 km, 4:25–5:35 h. Prosta wycieczka przez Dolinę Bystrą, bez najmniejszych trudności nawigacyjnych. Najbliższy parking samochodowy znajduje się w miejscowości Przybilina, od punktu startowego trasy przez Tatrzański Park Narodowy dzielą go dosłownie dwa przystanki.
  4. Z osiedla Podbańskie (Podbanské) w Przybylinie przez Pyszniańską Przełęcz i Błyszcz – 11 km, 6–8:30 h. Początek niebieskiego szlaku przy dużym parkingu, więc powinien być to dość wygodny wariant. Większa część trasy prowadzi przez Dolinę Kamienistą, stopniowo do góry. Bardziej stromo robi się przy podejściu na Pyszniańską Przełęcz. Na tatrzańskiej grani kolejna stromizna, tym razem na szczyt Błyszcza. Stamtąd krótkie zejście do niebieskiej ścieżki na wierzchołek Bystrej.
Zobacz też:  Góry Pirin – czy warto się tam wybrać?

Wybierasz się na słowacką górę Bystra?

Bystra góry

Szczyt nie jest szczególnie trudny do zdobycia, co nie znaczy, że możesz jechać w Tatry z marszu – bez przygotowań i odpowiedniego wyposażenia. Wiadomo, że do wędrówek po górskich szlakach potrzebujesz podbudowy kondycyjnej. Na Słowacji niezbędna jest też polisa ubezpieczeniowa – inaczej słowacki TOPR wystawi ci wysoki rachunek za sprowadzenie z gór w razie poważniejszego urazu lub wypadku. Właściwy sprzęt zmniejsza ryzyko, że w drodze na Bystrą coś ci się stanie. Jeśli nie masz jeszcze odpowiednich butów czy odzieży w góry, uzupełnij braki w Decathlonie. Kupisz tu także:

  • środki ochronne do obuwia;
  • kijki trekkingowe;
  • wytrzymały plecak turystyczny;
  • nakrycie głowy (czapkę, kapelusz, bandanę)
  • okulary przeciwsłoneczne.

Słowacka Bystra to dość bezpieczna góra. Trasy prowadzą dość szerokimi grzbietami, choć zimą warunki robią się dużo trudniejsze – lawiny schodzą z jej stoków wyjątkowo często i regularnie. Nawet w pełni sezonu letniego turyści powinni zachowywać zdrowy rozsądek, a także stosować się do wszelkich zasad, np. dokładnie po sobie sprzątać.

Fot. ilustracji Adrian Tync via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts