Świnicka Przełęcz – lokalizacja, szlaki turystyczne, Świnica

Świnicka Przełęcz to punkt, z którego turyści atakują szczyt Świnicy. Zachęcamy do poznania jej bogatej historii i malowniczych tras, które zapewniają niezapomniane doświadczenia. Z artykułu dowiesz się, jak można się tam dostać!
Świnicka Przełęcz

To warto wiedzieć!

  • Świnicka Przełęcz to miejsce, gdzie prowadzą ciekawe szlaki turystyczne.
  • Stanowi znakomity punkt wyjścia dla turystów, którzy chcą zdobyć Świnicę.
  • Szlaku nie można jednak polecić osobom początkującym.

Świnicka Przełęcz – gdzie dokładnie się znajduje?

Świnicka Przełęcz szczyt
Fot.: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY 2.5

Świnicka Przełęcz (2050 m n.p.m.), malowniczo ulokowana między dwoma imponującymi szczytami – Pośrednią Turnią i Świnicą – jest celem wielu turystów. Stanowi naturalną granicę między Polską a Słowacją i przyciąga miłośników natury, oferując unikalną mieszankę krajobrazów. Niegdysiejsze plany budowy kolejki górskiej na przełęcz na szczęście nie doszły do skutku, co pozwoliło zachować jej dziewiczą przyrodę.

Jedynym udogodnieniem dla wędrowców był niewielki schron, który istniał tu pomiędzy 1890 a 1924 rokiem. Korzystały z niego osoby wspinające się na Świnicę. Mogli zostawić w nim swoje rzeczy i bez zbędnego obciążenia wdrapać się na szczyt.

Szlaki wiodące na Świnicką Przełęcz

Jednym z największych atutów Świnickiej Przełęczy jest różnorodność dostępnych szlaków turystycznych, jakie tam prowadzą. Do dyspozycji wędrowców są trzy ciekawe trasy:

  • czerwony szlak z Kasprowego Wierchy, na który można wjechać kolejką lub wejść np. zielonym szlakiem z Kuźnic (zajmuje to około 3 godziny – do tego dodaj 50 minut wędrówki czerwonym szlakiem na przełęcz);
  • czarny szlak z Hali Gąsienicowej, przez Zieloną Dolinę Gąsienicową do Świnickiej Przełęczy – przejście zajmie około 2 godziny (do tego dodaj czas, jaki jest potrzebny, by dojść do schroniska na Hali Gąsienicowej);
  • zielony i czerwony szlak z Hali Gąsienicowej, przez przełęcz Liliowe do Świnickiej Przełęczy – czas, jaki potrzebny jest na pokonanie tego odcinka, również wynosi 2 godziny.
Zobacz też:  Przełęcz Brenner – most między północą a południem Europy

Podążaj szlakiem przygody – Świnicka Przełęcz jako punkt wyjścia na Świnicę

Świnicka Przełęcz stanowi doskonały punkt obserwacyjny do zatrzymania się i wyciszenia, a także chłonięcia piękna Tatr. Jednak po odpoczynku czas ruszyć dalej – dla wielu turystów oczywistym punktem będzie Świnica (2301 m n.p.m.), chociaż można także wybrać wymienione wcześniej szlaki.

Jeśli ruszasz ze Świnickiej Przełęczy w stronę Świnicy, musisz być przygotowanym na przejście przez skalisty teren, z którym przeplatają się niewielkie połacie obsypane trawami. Przeprawa początkowo nie jest skomplikowana, ale już niebawem napotkamy pierwsze z wielu łańcuchów ułatwiających pokonywanie trudniejszych fragmentów trasy. Podczas wspinaczki będziemy mogli cieszyć się pięknymi widokami na Dolinę Cichą oraz Tatry Zachodnie. Zbliżając się do wierzchołka Świnicy, ujrzymy majestatyczny krajobraz grani Orlej Perci oraz Kozi Wierch

Przed osiągnięciem szczytu czeka nas jeszcze jedno wyzwanie – prawie pionowa skała, którą trzeba pokonać, starannie dobierając miejsca do chwytu. Ten fragment może być szczególnie problematyczny dla osób niższych. Mimo że szlak na Świnicę ze Świnickiej Przełęczy jest uważany za najmniej wymagający z dostępnych podejść, nie można go polecić początkującym!

Świnicka Przełęcz widok z daleka
Fot.: Rafał Kozubek via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Idziesz w góry? Dobrze się przygotuj!

Przygotowanie do wyprawy górskiej powinno zaczynać się od zaplanowania trasy, dostosowanej do naszego doświadczenia i kondycji fizycznej. Niezwykle istotne jest również zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt. Nie musisz długo szukać, wystarczy, że przed wyjazdem odwiedzisz sklep Decathlon. Znajdziesz tam między innymi:

  • odzież turystyczną i trekkingową;
  • buty turystyczne i trekkingowe;
  • kijki trekkingowe;
  • zegarki górskie, kompasy, mapy, GPS;
  • lornetki i wiele innych akcesoriów.

Świnicka Przełęcz to miejsce, gdzie historia splata się z niezrównanym pięknem natury. Tworzy się przestrzeń, która zachwyca nie tylko swoimi widokami, ale także możliwościami, jakie oferuje turystom. Od spacerów po malowniczych trasach, po emocjonujące wędrówki szczytowe – to miejsce jest prawdziwym klejnotem w sercu Tatr.

Zobacz też:  Przełęcz Kubalonka w Beskidzie Śląskim – atrakcje, szlaki turystyczne!

Fot. Główne: Krzysztof Dudzik via Wikipedia, CC BY 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: październik 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts