Hala Śmietanowa – szlaki turystyczne

Hala Śmietanowa to jedna z rzadziej odwiedzanych hal, choć znajduje się niedaleko Przełęczy Krowiarki. Kiedyś użytkowana do wypasu, dziś jest raczej zaniedbana i zarośnięta. Rozciąga się z niej jednak piękny widok, dlatego warto ją odwiedzić.
Hala Śmietanowa

Położona w Beskidzie Żywieckim Hala Śmietanowa pod względem krajobrazowym nie ma sobie równych. Jednak niewiele osób wie, że jest tak warta uwagi, głównie z powodu silnego zarośnięcia. Sprawdź, gdzie dokładnie leży na mapie i jak do niej dojść.

Hala Śmietanowa – charakterystyka

Hala Śmietanowa opaczne
Fot.: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Nazwa położonej w Beskidzie Żywieckim Hali Śmietanowej pochodzi od nazwiska rodowego Śmietanów, którzy mieszkali w nieodległej Skawicy. Hala pasterska służyła niegdyś do wypasu owiec, jednak od lat 60. XX wieku zaprzestano go. To skutkowało silnym zarośnięciem dawnych pastwisk trawami i lasem. 

Hala Śmietanowa położona jest na stoku Kiczorki (1298 m n.p.m.). Góra ta znana była jako Cyl Hali Śmietanowej. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą jeszcze z drugiej połowy XVIII wieku. Obecnie widoki są nieco ograniczone w dolnej części hali, gdzie stoi użytkowany szałas. W górnej części rozciąga się widok na Orawę i część Tatr.

Hala Śmietanowa – jak do niej dojść?

Istnieje kilka sposobów dojścia do Hali Śmietanowej. Warto też zaznaczyć, że nie jest to zwykle cel wędrówki sam w sobie. Osoby, które decydują się na nocleg w okolicy, często wędrują na Cyl Hali Śmietanowej. Niektórzy decydują się nawet na wyprawę na Babią Górę!

Hala Śmietanowa z Zawoi

Z Zawoi na Halę Śmietanową można przejść trzema trasami. Możliwe jest też wjechanie na część trasy kolejką. Dostępne są:

  • szlak zielony z Zawoi do Hali Śmietanowej, liczący niecałe 5 km (ok. 2,5 godziny);
  • szlak niebieski z Zawoi Widły do Hali Śmietanowej przez Wodospad na Mosornym Potoku i boczną część Mosornego Gronia, liczący nieco ponad 6 km (około 2,5 godziny);
  • szlak żółty z Zawoi Lajkonik przez Mosorny Groń; trasa ma 5,1 km i można nią przejść w 2 godziny;
  • szlak czerwony z Przełęczy Krowiarki przez Kiczorkę na Halę Śmietanową; podejście mierzy 4,6 km i zajmuje 1 godzinę i 40 minut, przy czym zejście jest znacznie szybsze – to jedynie 40 minut;
  • wyciągiem z Zawoi Policzne, a potem żółtym szlakiem przez Mosorny Groń.
Zobacz też:  Hala Miziowa – schronisko PTTK, szlaki i atrakcje

Warto zaznaczyć, że na Halę Śmietanową można dojść również z innych okolicznych miejsc, takich jak Zubrzyca, szlakiem przez Kieczurę i Policę.

Jak przygotować się do wycieczki?

Hala Śmietanowa
Fot.: Jiffnet via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Wielkim błędem byłoby uznanie drogi na Halę Śmietanową za łatwą do pokonania, zatem należy się do niej porządnie przygotować. Nawet jeśli przyciągają cię okoliczne atrakcje i chcesz jedynie przejść się na lekki spacer, musisz mieć odpowiednie wyposażenie. Na szczęście znajdziesz je w sieci sklepów Decathlon. Na szlak zabierz:

  • buty turystyczne w odpowiednim rozmiarze;
  • stuptuty, jeśli idziesz po deszczu, bo szlaki bywają błotniste;
  • skarpety turystyczne dopasowane rozmiarem;
  • odzież z wełny merino w przypadku wędrówki w chłodne dni.

Hala Śmietanowa nie jest bardzo trudnym szlakiem i sprawdzi się dla początkujących wędrowców. Zawsze jednak sprawdzaj informacje na temat pogody danego dnia. Pamiętaj też, że jako turysta górski musisz przygotować się do wędrówki.

Fot. Główne: Jiffnet via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts