Chełmiec wchodzi w skład masywu Chełmca wznoszącego się bezpośrednio nad Wałbrzychem. Góruje on nad Kotliną Wałbrzyską pomiędzy Wałbrzychem, Boguszowem a Szczawnem. Jest łatwo rozpoznawalny dzięki charakterystycznemu kształtowi kopuły. Większość tras wiodących na jego szczyt jest dość krótka i nadaje się na jednodniową wycieczkę. Jedną z propozycji zdobycia szczytu jest trasa z miejscowości Boguszów-Gorce. Podpowiadamy, jak zaplanować wyprawę na Chełmiec. Sprawdź!
Chełmiec w Górach Wałbrzyskich – opis szlaku
Zielony szlak na szczyt wiedzie z miejscowości Boguszów-Gorce, gdzie na bezpłatnym parkingu możesz spokojnie zostawić samochód i rozpocząć wycieczkę. Trasa prowadzi wzdłuż tzw. Boguszowej Drogi Krzyżowej Górniczego Trudu. Po ponad pół godziny wędrówki dojdziesz do skrzyżowania szlaków na Przełęczy Rosochatka. W tym miejscu masz możliwość wyboru jeden z dwóch dróg. Żółty szlak jest najkrótszy, ale prowadzi stromo pod górę, natomiast zielony jest nieco dłuższy. Po godzinie wspinania dojdziesz na szczyt, drugi co do wysokości w Wałbrzyskich Górach (zaraz za Borową). Na wzniesieniu możesz odpocząć pod zadaszoną wiatą oraz obejrzeć 45-metrowy Krzyż Milejnijny.
Wieża widokowa na Chełmcu
Na szczycie Chełmca stoi wieża widokowa stylizowana na ruiny, mająca 22 metry wysokości, wybudowana w latach 1887-1888. Punkt widokowy dostępny jest dla zwiedzających, jednak w określonych dniach. W drugim budynku wzniesionym na szczycie mieści się Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy z masztem telekomunikacyjnym o wysokości 69 metrów. Przygotowano tu również miejsce na ognisko. Ze szczytu rozpościera się widok na Wałbrzych, Trójgarb, Świdnicę, Masyw Ślęży oraz Góry Sowie.
Pozostałe szlaki turystyczne na szczyt należący do KGP
Na Chełmiec możesz dostać się również niebieskim szlakiem ze Szczawna-Zdroju będącym fragmentem długodystansowego europejskiego szlaku pieszego E3 łączącego Morze Czarne z Atlantykiem. Całkowita długość tej trasy wynosi 7500 km, z czego polski odcinek ma 460 km. Droga na szczyt wiedzie przez miasteczko, następnie wkracza do lasu. Niebieski szlak pnie się do góry, a strome zbocze usiane jest skałkami. Czarny szlak pozwala obejść wzniesienie. Chełmiec jest górą pochodzenia wulkanicznego, niegdyś u jego podnóża wydobywano węgiel kamienny. Schodząc ze szczytu, można odnaleźć drogę na Mały Chełmiec (776 m).
Dlaczego Chełmiec znajduje się w Koronie Gór Polskich?
Chełmiec nie jest najwyższym szczytem Wałbrzyskich Gór, choć jako taki znalazł się w Koronie Gór Polskich (KGP). Jak to możliwe? Zgodnie z przeprowadzonymi pomiarami ma on wysokość 851 m, podczas gdy Borowa Góra 854 m n.p.m, zatem jest wyższa aż o 3 metry. Przez przypadek dodano jednak do wysokości Chełmca także wysokość wieży znajdującej się na jego szczycie. W wyniku błędnego pomiaru uznano, że szczyt ma wysokość 869 m n.p.m i jako taki wpisano do rejestru najwyższych wzniesień. W okolicy znajdują się też pełnoprawne szczyty KGP takie jak Wielka Sowa, Skopiec i Ślęża.
Jak zaplanować wyprawę na Chełmiec?
Wycieczka na Chełmiec nie zajmie ci dużo czasu, dlatego możesz ją zaplanować na jeden dzień weekendu. Pamiętaj jednak, że droga może być usłana mokrymi liśćmi, skałkami, dlatego potrzebujesz dobrego obuwia. Warto również pomyśleć o kijkach trekkingowych, które pomogą ci we wspinaczce. A jeśli masz zamiar wybrać się w podróż zimą, przygotuj nakładki na buty lub raczki. Nawet na krótką wyprawę weź ze sobą przekąski oraz termos z ciepłą herbatą i butelkę z wodą. Jeśli chodzisz po górach, wiesz, że może przytrafić ci się drobna kontuzja czy stłuczenie, dlatego weź ze sobą apteczkę wyposażoną w plastry, wodę utlenioną i środki przeciwbólowe. Wszystko to znajdziesz w ofercie sieci Decathlon. Zabierz ze sobą także mapę, dzięki której nie przeoczysz punktów wartych odwiedzenia.
Gmina Chełmiec leży w północnej części województwa małopolskiego, w powiecie nowosądeckim, który otacza miasto Nowy Sącz. Zastanów się, czy nie warto zajrzeć do pięknego miasteczka i poświęcić nieco czasu na jego zwiedzenie. Pozostałości po zamku, rynek, Muzeum Ziemi Sądeckiej to tylko niektóre atrakcje Nowego Sącza.
Fot. ilustracji: Olidudlatdeysok via Wikipedia, CC BY-SA 3.0
Może Cię także zainteresować:
- Góry Wałbrzyskie -co zobaczyć? Najważniejsze szczyty, szlaki i atrakcje
- Waligóra – jak wejść na szczyt? Poznaj najważniejsze szlaki
- Borowa – najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich z wieżą widokową
- Wyprawa na Trójgarb – wieża widokowa i szlak pełen atrakcji
- Skopiec – dojazd, najważniejsze szlaki na szczyt, czas podejścia