Na najwyższy szczyt Beskidu Niskiego wiedzie jeden z najbardziej stromych i męczących pozatatrzańskich szlaków – nie bez kozery nazwany został Ścianą Płaczu. Lackowa zapisała się także w historii polskiej, a to za sprawą Kazimierza Pułaskiego, który wraz ze swym oddziałem stacjonował tam w czasie Konfederacji Barskiej. Stąd też wzięła się zwyczajowa nazwa szczytu – Chorągiew Pułaskiego. Dziś, wchodząc na szczyt, przechodzi się przez Przełęcz Pułaskiego. Wędrówkę na Lackową można rozpocząć z Krynicy, wsi Izby, Ropki czy Wysowej Zdrój. Podpowiadamy, co warto zobaczyć i które szlak na Lackową wybrać.
Lackowa – szlak z Wysowej-Zdrój
Szczyt Lackowej można zdobyć wyruszając z Wysowej-Zdrój. To najdłuższa trasa – aby wejść na górę potrzeba około 3 godzin. Do wsi dojeżdża się samochodem, który można zostawić na parkingu niedaleko kościoła. Z tego miejsca rozpoczyna się wędrówka na sam szczyt Beskidu Niskiego. Wystarczy przemaszerować przez wieś, aż do jej granic w okolice cerkwi z 1779 roku, by trafić na zielony szlak wiodący na Lackową. Po wejściu do lasu szybko dochodzi się do krzyżówki szlakówek na granicy polsko-słowackiej. To moment, by wkroczyć na czerwony szlak. Dalsza droga wiedzie pod szczytem Cigielki (807 m n.p.m) i prowadzi do następnego rozwidlenia – tym razem pod Ostrym Wierchem (938 m). Kolejne punkty na trasie to już Przełęcz Pułaskiego, a następnie sama Lackowa.
Na szczycie nie ma żadnej wieży widokowej, można jednak przybić pieczątkę i zrobić zdjęcie potwierdzające zdobycie kolejnego wzniesienia Korony Gór Polskich. Inne należące do niej szczyty w okolicy to Wysoka (Pieniny) i Radziejowa.
Szlak na Lackową w Beskidzie Niskim – trasa z Krynicy
Podejście na Lackową od strony Krynicy zajmuje najwięcej czasu. Swój początek bierze w centrum miasta, skąd prowadzą zielone i czerwone oznaczenia. Pierwszy szczyt na trasie to góra ochrzczona jako Huzary (864 m) skąd rozchodzą się poszczególne trasy – żółty szlak do Jakubika, czerwony do Mochnaczki Niżnej, a czarny do Tylicza. Chcąc zdobyć najwyższy szczyt polskiej części Beskidu Niskiego można wybrać zieloną trasę wiodącą do Przysiółka Mrokowce, a następnie w kierunku Dzielca. Kolejny etap wędrówki biegnie już czerwoną szlakówką i dochodzi do Przełęczy Beskid. Od tego momentu rozpoczyna się wędrówka w górę, początkowo dość łagodnie, następnie coraz bardziej ostro. To strome podejście – średnie nachylenie wynosi 30–40 stopni. Trudnej wspinaczki niestety nie wynagradzają widoki, ponieważ szczyt Lackowa jest całkowicie zalesiony. Schodząc z góry, warto kierować się w stronę Przełęczy Pułaskiego, a następnie do dawnej łemkowskiej wsi Bieliczna położonej w dolinie rzeki Biała – znajduje się tu cerkiew Michała Archanioła z 1796 roku.
Wejście na Lackową z Izb
Aby zdobyć kolejny szczyt Korony Gór Polskich, można również wyruszyć z Izb, niewielkiej wsi w Beskidzie Niskim. Turyści parkują w okolicy tamtejszej leśniczówki, aby następnie udać się w kierunku granicy polsko-słowackiej. Z Przełęczy Beskid (644 m n.p.m) na sam szczyt Lackowa wiedzie szlak czerwony i zaczyna się podejście na górę – najbardziej strome w Beskidzie Niskim. Wędrówka z Izb na Lackową zajmuje około 2 godzin. Jest to najkrótsza droga na szczyt.
Najwyższy szczyt Beskidu Niskiego z Ropek
Lackową – najwyższy szczyt Beskidu Niskiego można również zdobyć, wyruszając ze wsi Ropki (550 m). Ścieżka wiedzie przez las, szlak żółty odbija w kierunku wzniesień Biała Skała i Ostry Wierch. Warto jednak wybrać nieoznakowana leśną ścieżkę, która prowadzi aż do doliny Bielicznej i nieistniejącej już dziś wsi Bieliczna. Obok cerkwi przez rzekę Biała prowadzi kładka, a dalej droga do wsi Izby. Przy granicy ze Słowacją ciągnie się szlak na Lackową.
Ściana Płaczu w Koronie Gór Polskich – jak się przygotować?
Zarówno wejście jak i zejście z Lackowej to dla wielu wyzwanie. I wcale nie chodzi o wysokość, ale ostrość podejścia. Warto bowiem pamiętać, że Lackowa to najwyższy szczyt po polskiej stronie, słowacki najwyższy szczyt to Busov (1002 m n.p.m). Do zdobycia Chorągiewki Pułaskiego lub też Góry Policyjnej musisz się przygotować. Pamiętaj, że gdy popada, łatwo się poślizgnąć na mokrych kamieniach i zalegających wszędzie liściach. Właściwie podróżni często idą od drzewa do drzewa, chwytając się czego tylko można. Dlatego też, zanim wyruszysz w góry zaopatrz się w stosowne obuwie – z antypoślizgową podeszwą, wysoką cholewką. Najlepiej z oddychającej membrany, nieprzepuszczającej wilgoci. Dobre buty to podstawa na górskich szlakach. Jeśli jeszcze takich nie masz, zajrzyj do sklepu Decathlon, w którym znajdziesz szeroki wybór obuwia trekkingowego.
Lackowa to szczyt dla osób lubiących atrakcje na trasie, szukających nowych doznań, a także wszystkich tych, którzy cenią sobie spokój i odosobnienie. Beskid Niski uznawany jest za jeden z najbardziej dzikich obszarów polskich gór, miejsce idealne do obcowania z naturą i samym sobą.
Fot. ilustracji: Henryk Bielamowicz via Wikipedia, CC BY-SA 3.0
Może Cię także zainteresować:
- Przełęcz Dukielska – najważniejsze informacje, ciekawe szlaki turystyczne
- Czupel – szlaki i czas podejścia
- Biskupia Kopa – wejście na szczyt. Poznaj szlaki piesze.
- Radziejowa – Najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego. Szlaki, atrakcje i ciekawostki.
- Beskid Niski – Najwyższe szczyty, szlaki w górach, ciekawe miejsca i atrakcje