Lubomir – szczyt w Beskidzie Wyspowym. Poznaj najważniejsze informacje turystyczne

Lubomir to najwyższy szczyt Pasma Lubomira i Łysiny należący do Beskidu Wyspowego. Góra została zakwalifikowana niezgodnie z regionalizacją do Beskidu Makowskiego i trafiła jako taka do Korony Gór Polskich. Sprawdź, jak zdobyć ten szczyt!
lubomir

Lubomir wznosi się na wysokość 904 m n.p.m, a jego nazwa pochodzi od nazwiska księcia Kazimierza Lubomirskiego. Z masywu Lubomira wypływa kilka potoków – Niedźwiadek, Lipnik, Smarkawka. Wierzchołek góry jest całkowicie zalesiony, znajdują się na nim ruiny dawnego obserwatorium astronomicznego (betonowe schody, podstawa teleskopu). Obok ruin wzniesiono nowe Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza. Lubomir to szczyt, który możesz zdobyć z dziećmi, bo trasa na niego nie jest ani trudna, ani zbyt długa. Czytaj dalej!

Szlak na Lubomira od schroniska PTTK na Kudłaczach

Lubomir drzewo
Fot.: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Szczyt znajduje się w pobliżu Pcimia przy Zakopiance. Najlepszym punktem, z którego możesz zacząć wędrówkę, jest schronisko na Kudłaczach, w którego pobliżu znajdziesz parking. Z tego miejsca roztacza się widok na Tatry. Stąd biegną w górę dwa szlaki, czarny oraz czerwony, spotykające się ponownie pod szczytem Łysiny. Po drodze miniesz punkt widokowy nad Spadzistą Polaną, gdzie możesz chwilę odpocząć przed dalszą drogą. Na sam szczyt wejdziesz po godzinie. Najkrótsza wyprawa czeka cię, jeśli wybierzesz czerwony szlak z okolic Przełęczy Jaworzyce.

Obserwatorium Astronomiczne na szczycie Lubomira

Lubomir obserwatorium
Fot.: Rafał M. Socha (Azymut) via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Obecny budynek obserwatorium wybudowano w 2007 roku, udostępniając go dla zwiedzających. W 1922 powstał tu pierwszy obiekt, który spłonął podczas II wojny światowej. Co ciekawe, ziemię pod budowę obserwatorium podarował książę Lubomirski – ofiarował domek myśliwski i 10 ha lasu. Na jego cześć szczyt nosi nazwę Lubomir. Nowe obserwatorium na Lubomirze prowadzi ciekawe prelekcje, dlatego sprawdź, czy w danym terminie nie czeka cię dodatkowa atrakcja.

Zobacz też:  Orlica co warto wiedzieć? Poznaj dojazd i najlepsze szlaki

Najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego od Przełęczy Jaworzyce

Przełęcz Jaworzyce to punkt, z którego możesz rozpocząć wędrówkę – tam też mieści się parking. Szlak biegnie obok Gościńca pod Lubomirem, a dalej kamienistą drogą pod górę. Szczyt jest zalesiony, dlatego nie licz na spektakularne widoki na okolicę. Trasa nie jest zbyt długa, ale pnie się w górę. Przy drodze ustawiono tablice informacyjne, z których wyczytasz historię obserwatorium i dowiesz się, czym jest kometa (Lucjan Orkisz jako pierwszy Polak odkrył kometę właśnie w obserwatorium na szczycie Lubomir).

Zdobycie Lubomira – co warto wiedzieć?

Planujesz szybką wyprawę na szczyt Lubomir? Możesz tam wyruszyć z całą rodziną, będzie to na pewno dobra zabawa także dla najmłodszych. Do planowania wycieczki przyda ci się mapa z opisami szlaków. Przygotuj również odpowiedni, ciepły, wygodny strój dla siebie i dzieci. Pamiętaj o butach, które mają chronić stopy przed przemoczeniem, zgrzaniem, ale także kontuzjami. Szeroką ofertę odzieży, obuwia i niezbędnych akcesoriów turystycznych znajdziesz w sklepach Decathlon. Tam wybierzesz również ciepłe polary, czapki, skarpety. A jeśli planujesz letnią wycieczkę, w Decathlon wybierzesz nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne czy preparaty na komary. Choć szczyt nie jest wysoki, a podejście skomplikowane, warto być przygotowanym na każdą okoliczność.

Co jeszcze warto zobaczyć?

W paśmie Lubomira i Łysiny, na Przełęczy Suchej znajduje się Sucha Polana. To tu postawiono kamienny obelisk z krzyżem i pamiątkową tablicą przypominającą o tragicznych wydarzeniach z 1944 roku. Po walkach partyzantów z hitlerowcami spacyfikowano pobliskie wsie – Lipnik i Wiśniową. Tu też znajduje się wiata, kącik dydaktyczny i miejsce na ognisko. Zbiegają się tu także trasy – szlak zielony na Kudłacze oraz Kamiennik, a szlak żółty na Łysinę i Lubomir.

Zobacz też:  Mięguszowiecki Szczyt Wielki w Tatrach Wysokich – dojazd, najważniejsze szlaki na szczyt, czas podejścia

Lubisz szybkie i krótkie wyprawy w góry? A może kolekcjonujesz pieczątki Korony Gór Polskich (KGP)? W takim razie musisz zdobyć szczyt Lubomir oraz Mogielicę, Turbacz, Babią Górę i Radziejową. Zaplanuj weekend i delektuj się spokojem i pięknem górskich krajobrazów Beskidu Wyspowego.

Fot. ilustracji: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts