Wodospad Siklawica – jak dojść? Niezbędne informacje

Wodospad Siklawica często mylony jest z Siklawą. Nic dziwnego – jego dawna nazwa brzmi Mała Siklawa. Do tego wodospad wiedzie tylko jeden szlak, ale do rozwidlenia na nim można dojść z kilku kierunków. Sprawdź, co warto wiedzieć przed wycieczką.
Wodospad Siklawica

Warto wiedzieć

  • Wodospad Siklawica składa się z dwóch części, mających łącznie 24 metry wysokości.
  • Niegdyś przy wodospadzie wiodła ścieżka z Zakopanego na Giewont przez żleb Warzecha, obecnie zamknięta.
  • Wodospad ten stanowi jedną z największych atrakcji Doliny Strążyskiej.
  • Do wodospadu Siklawica z Doliny Strążyskiej wiedzie tylko jeden szlak.

Wodospad Siklawica – co warto wiedzieć?

Geograficznie wodospad ten znajduje się w obszarze zwanym Małą Dolinką – jednej z dwóch górnych części Doliny Strążyskiej. Woda wypływa z północnej ściany Giewontu, który góruje nad tym obszarem. Jest to wodospad w zasadzie trzyczęściowy, choć trzecia część jest na tyle oddalona, że mówi się głównie o dwuczęściowej budowie tej atrakcji. Spływająca woda Strążyskiego Potoku utworzyła między dwiema widocznymi dla turystów częściami tak zwany kocioł eworsyjny. Jest to głębokie, wymyte przez siłę strumienia oraz spadające kamienie wgłębienie w skalnej półce. 

Dojść można jednak tylko do najniższej części wodospadu Siklawica. Co więcej, można podejść pod samą skalną ścianę stojącą pod kątem 80°, o ile oczywiście pozwoli na to liczba turystów.

Skąd nazwa wodospadu?

Jak zostało wspominane, wodospad ten często mylony jest przez laików z Wielką Siklawą, znajdującą się w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Wynika to głównie z podobieństwa obu cieków wodnych. Różnica polega na wielkości – podczas gdy Siklawa ma ok. 70 metrów wysokości, wodospad Siklawica ma dwie części liczące po 9 metrów każda.

Zobacz też:  Wodospad w Sopotni Wielkiej. Największy wodospad Beskidów

Ciekawostką jest, że wodospad Siklawica bywa też określany inaczej, zwłaszcza przez starszych mieszkańców okolic. Jest nazywana również Siczącą czy Siczawą.

Wodospad Siklawica – jak do niego dojść?

Wodospad Siklawica pion

Wodospad ten leży w Tatrach Zachodnich, na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, co oznacza, że aby go zobaczyć, trzeba opłacić bilet. Można do niego dojść wyłącznie jednym szlakiem. Jest to żółty szlak prowadzący z Polany Strążyskiej. Podejście jest bardzo krótkie – zajmuje ok. 10 minut, ma 300 metrów długości i 59 m przewyższenia. Do rozejścia się na Polanie Strążyskiej trzeba jednak dotrzeć. Zobacz, jak to zrobić!

Z parkingu w Dolinie Strążyskiej do wodospadu Siklawica

Chyba najprostszą trasą jest ta, która wiedzie wprost z parkingu w Dolinie Strążyskiej do Polany. Czerwony, najkrótszy szlak prowadzi wzdłuż Potoku Strążyskiego. Po drodze można podziwiać ciekawe konstrukcje skalne, znane jako Sfinks czy Skała Jelinka, a także kapliczkę w skale. Dojście do wodospadu Siklawica zajmie niecałą godzinę, a długość trasy to 2,4 km.

Z Gronika do wodospadu Siklawica

Dwa razy dłuższa jest trasa z Gronika, dzięki której zobaczysz również inne atrakcje Tatr Zachodnich. W Groniku zlokalizowany jest parking, na którym możesz zostawić samochód. Trasa wiedzie szlakiem żółtym przez Dolinę Małej Łąki, Wielką Polanę w Dolinie Małej Łąki, a potem szlakiem czarnym, czyli Ścieżką nad Reglami, przez przełęcz w Grzybowcu. Trasa jest o tyle atrakcyjna, że w deszczowe dni ścieżka na czarnym szlaku bywa dość mokra z uwagi na rozlewiska Grzybowieckiego Potoku. Czas przejścia do wodospadu Siklawica wynosi 2:30 h. Cały szlak górski ma długość 5 km.

Z Doliny Białego do wodospadu Siklawica

Alternatywnym rozwiązaniem jest wyjście z Doliny Białego żółtym szlakiem przez górne piętro Doliny, gdzie szlak zmienia się w czarny – Ścieżkę nad Reglami. Następnie wiedzie przez Czerwoną Przełęcz. Tutaj, kierując się w odejście, możesz zahaczyć również o Sarnią Skałę. Po powrocie na Ścieżkę dochodzisz już do Polany. Taka trasa zajmuje 2:10 h i ciągnie się przez 4,4 km.

Zobacz też:  Wodospad Czartów Młyn – atrakcja Bieszczad

Wodospad Siklawica w drodze na Giewont

Jeśli zdecydujesz się na odwiedzenie wodospadu Siklawica w drodze na Giewont, najwygodniej będzie rozpocząć wędrówkę z parkingu w Dolinie Strążyskiej. Od Polany Strążyskiej wiedzie czerwony szlak przez przełęcz na Grzybowcu i sam Grzybowiec, aż do Wyżniej Kondrackiej Przełęczy. Tam zmienia się w niebieski, podejściowy już na sam szczyt Śpiącego Rycerza. Taka trasa to jednak 3:41 h i 6,8 km w jedną stronę – zdecydowanie nie jest to wybór dla początkujących!

Jak przygotować się do wycieczki do wodospadu Siklawica?

Jeśli planujesz wyłącznie odwiedzić sam wodospad, nie musisz mieć specjalistycznego sprzętu. Inaczej sprawa wygląda, gdy planujesz dłuższą wędrówkę, zwłaszcza tę prowadzącą również na Giewont. W każdym z tych przypadków wyposażenie znajdziesz w sieci sklepów Decathlon. Powinno ono obejmować:

  • buty trekkingowe o dobrej przyczepności;
  • dopasowane do nich skarpety trekkingowe – i parę na zapas, w razie przypadkowego zamoczenia;
  • plecaki 10-40 litrów na wodę i przekąski;
  • bluzy turystyczne – w chłodne dni w okolicy wodospadu jest dość zimno.

Wodospad Siklawica należy do najciekawszych miejsc Tatr Zachodnich. Wiesz już, jak go zdobyć. Pamiętaj, aby dobrze przygotować się do wycieczki!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts