Wodospad Magurski i Diabli Kamień. Poznaj atrakcje Beskidu Niskiego

Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych Beskidu Niskiego jest Wodospad Magurski. Wiedzie do niego tylko jeden szlak turystyczny, dlatego na trasie można spotkać sporo turystów, zwłaszcza latem. Sprawdź, jak dotrzeć do wodospadu i co jeszcze tam zobaczyć.
wodospad magurski

Niezbędne informacje!

  • Przy tym samym szlaku, co Wodospad Magurski, znajduje się Diabli Kamień – kolejna z atrakcji regionu.
  • Wodospad nie jest zbyt imponujący w okresie suszy. Najlepiej odwiedzić go po deszczu.
  • Do wodospadu biegnie ścieżka przyrodnicza z 12 przystankami, przygotowana przez Magurski Park Narodowy.

Wodospad Magurski – co trzeba wiedzieć?

Wodospad Magurski, jak sama nazwa mówi, leży w północnej części Magurskiego Parku Narodowego, niedaleko Magury (829 m n.p.m.). Zlokalizowany jest na wysokości 505 metrów wysokości, w środku lasu, na dopływie potoku Potasówka, u podnóża Góry Kosińskiej. Jest to jedna z atrakcji Beskidu Niskiego. Tworzy go skalny próg wodospadu w formie głazu o wysokości 7 metrów. Strumień wody nie jest tutaj zbyt silny, dlatego zdarza się, że kaskada przypomina raczej ciurkające krople niż prawdziwy wodospad. Pomimo tego jest to miejsce warte odwiedzenia.

Wodospad nie jest zbyt imponujący w okresie suszy. Najlepiej odwiedzić go po deszczu. Przy tym samym szlaku, co Wodospad Magurski, znajduje się Diabli Kamień – kolejna z atrakcji regionu. Prowadzi tam ścieżka przyrodnicza z 12 przystankami, przygotowana przez Magurski Park Narodowy.

Jak dotrzeć do Wodospadu Magurskiego i Diablego Kamienia?

Najlepiej będzie dojść do Wodospadu Magurskiego z miejscowości Folusz, położonej przy drodze 993 na Nowy Żmigród. W centrum miasta znajduje się bezpłatny parking, a także przystanek autobusowy dla osób, które chcą dojechać komunikacją miejską. 

Zobacz też:  Szczawnica: Wodospad Zaskalnik. Trasa, atrakcje

Ścieżka przyrodnicza z Folusza

Ścieżka przyrodnicza Folusz wychodzi z miejscowości oznaczeniami zielonymi, bez względu na to, w którą stronę się skierujesz. Jeśli pójdziesz w stronę oczka wodnego, to przy nim musisz skręcić za oznaczeniami czerwonymi i zielonymi w stronę kaskad wodnych. Wodospad znajduje się praktycznie przy samym szlaku; możesz zejść nieco niżej ze stoku, aby obejrzeć go z kilku perspektyw. 

Następnie, żeby nie wracać się tą samą drogą, możesz pójść dalej zboczem góry Kosma do Diablego Kamienia, stanowiącego drugą po Wodospadzie Magurskim atrakcję tej okolicy. W punkcie Pod Diablim Kamieniem możesz dalej kierować się ścieżką albo skręcić w czarny szlak i dojść do punktu wypoczynkowego Kłopotnica, niedaleko potoku Kłopotnica. Dalej pozostaje przejście drogą z powrotem do centrum Folusza, przy ruinach tartaku. Możesz tę trasę pokonać też w drugą stronę, wychodząc z Kłopotnicy i kierując się doliną potoku w pierwszej kolejności.

Skrócona wersja trasy ze skrętem do punktu wypoczynkowego liczy 5,3 km, a przejdziesz ją w 1:39 h. Wersja dłuższa, z przejściem przez rozwidlenie szlaków w Kłopotnicy, zajmie ci dwie godziny i liczy 6,4 km.

wodospad magurski

Wychodnia skalna Diabli Kamień

Jak wspomniano wcześniej, ważnym miejscem na szlaku jest Diabli Kamień. To malownicza grupa skał, pokryta zielonym mchem i ukryta wśród drzew. Wiąże się z nią oczywiście legenda, która wskazuje, jak powstało to miejsce. Otóż mieszkające w Kornutach diabły chciały przeszkodzić w budowie kościoła w Cieklinie. Postanowiły więc przenieść ogromne głazy i zrzucić je na świątynię. Okazały się jednak dla nich zbyt ciężkie – czarty nie dały rady dotransportować ich do celu, wyrzuciły je w miejscu, gdzie opadły z sił.

Do głazów można dojść opisaną wcześniej ścieżką Przyrodniczą Folusz lub czarnym szlakiem, który ma swój początek na leśnym parkingu Magurskiego Parku Narodowego. Diabli Kamień jest ogrodzony – można go obejść, obejrzeć z każdej strony, ale wspinaczka została zabroniona.

Zobacz też:  Wodospad Kamieńczyka. Szlak na Szrenicę

Gdzie iść dalej?

Nie każdego zadowoli tak krótki szlak doliną potoku Kłopotnica. Możesz też zostawić samochód na parkingu przy oczku wodnym w Foluszu. Następnie skieruj się do Wodospadu Magurskiego i rozejścia szlaków w Kłopotnicy – wszystko ścieżką przyrodniczą. Potem skręć w zielony szlak, który wiedzie przez Magurę. Stamtąd idź czerwonymi znakami do punktu Pod Trzema Kopcami. Następnie skręć w żółty szlak, a pod Zamkową – z powrotem w zielony. Na koniec dojdziesz znów do drogi asfaltowej, gdzie zostawiłeś auto.

Jak przygotować się do wycieczki ścieżką przyrodniczą Folusz?

Podczas wycieczki do Wodospadu Magurskiego możesz spotkać wiele ciekawostek. Kolejne przystanki ścieżki zawierają informacje m.in. o leśnych gatunkach płazów ogoniastych takich jak salamandra, a także gatunkach roślin. Będziesz mijać też wiele leśnych ścieżek przerastających korzeniami. Samo zejście nad wodospad może być niebezpieczne, gdy jest po deszczu – mniej odporne skały są już wyrobione, a próg skalny dość śliski w takich warunkach. 

Z tego powodu potrzebujesz wyposażenie, które zapewni ci bezpieczeństwo. Wszystkie niezbędne rzeczy znajdziesz w ofercie sklepów Decathlon. Przydadzą ci się:

  • buty turystyczne;
  • spodnie turystyczne i trekkingowe;
  • koszulki turystyczne;
  • plecaki 10-40 litrów.

Wodospad Magurski – informacje dla turystów (parking, wstęp do MPN)

  • Jeśli chcesz skorzystać ze ścieżki turystycznej Folusz, samochód możesz zostawić samochód w miejscowości albo skorzystać z parkingów leśnych. Znajdują się przy drodze w kierunku Mrukowej oraz w Dolinie Kłopotnicy na granicy parku narodowego.
  • Wstęp na teren Magurskiego Parku Narodowego od 1 maja do 31 października jest płatny. Ceny biletów jednodniowych wynoszą 8 zł (normalny) i 4 zł (ulgowy). Można je kupić online za pośrednictwem strony internetowej MPN.

Wodospad Magurski jest atrakcją Beskidu Niskiego dostępną również dla najmłodszych turystów. Choć nie da się tam przejechać wózkiem, to mniejsze dzieci, samodzielnie chodzące, bez większego problemu przejdą ten szlak. Zawsze jednak pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu!

Zobacz też:  Wodospad Czartów Młyn – atrakcja Bieszczad

Fot. Główne: Korona b via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts