Mosorny Potok przecina Pasmo Policy, tworząc rozmaite kaskady. Największa z nich to wodospad na Mosornym Potoku. Jest to formacja naturalna, stworzona z fliszu karpackiego. Woda spada tutaj praktycznie pionowo z progu skalnego o wysokości ok. 8 metrów. Uważa się, że to najładniejsza i jedna z ciekawszych atrakcji w całych Beskidach. Ty też możesz ją zobaczyć – zobacz, jak tam dojechać i dojść.
Jak dojść nad wodospad na Mosornym Potoku?
W zasadzie nie masz zbyt wielu możliwości jako pieszy turysta. Do wodospadu na Mosornym Potoku wiedzie tylko jeden szlak o kolorze niebieskim. Wychodzi z osiedla Zawoja Mosorne, gdzie zostawisz samochód na parkingu. Trasa zajmie ok. 50 minut i ciągnie się przez 2,3 km. W miejscu oznaczonym jako odejście do wodospadu musisz skręcić w lewo i w minutę dojdziesz do samej kaskady wodnej. Uważaj, bo ścieżka do wodospadu Mosornego Potoku jest stroma i zabezpieczona jedynie drewnianymi barierkami.
Jeśli wrócisz na niebieski szlak, możesz iść dalej – tę opcję wybiera wielu turystów. Idąc kolejne 50 minut, możesz dojść na Mosorny Groń. To kolejne 1,5 km spaceru niebieskim szlakiem. Jeśli nie chcesz się wracać tą samą drogą, masz dwie możliwości:
- żółtym szlakiem przejść kawałek do kolejki, którą zejdziesz do stacji Zawoja Policzne, tuż przy granicy Babiogórskiego Parku Narodowego;
- żółtym szlakiem kontynuować wędrówkę aż do osiedla Zawoja Lajkonik, skąd pieszo albo komunikacją publiczną możesz wrócić do punktu wyjścia;
- przejść połączeniem żółtego i niebieskiego szlaku do Hali Śmietanowej, a następnie niebieskim do punktu pod Halą Śmietanową; tam skręcisz w szlak zielony, który zaprowadzi cię zboczem Kiczorki aż do miejscowości Zawoja. Stąd szybko przemieścisz się do startu wycieczki. Do centrum Zawoi dojdziesz w 1:45 h, pokonując do Mosornego Gronia kolejne 6,5 km, a do punktu startowego potrzebujesz kolejnych 45 minut, aby przejść 2,1 km drogą.
Możesz też przejść dalej na Kiczorkę, a potem w dół, do Przełęczy Krowiarki. Możliwości połączenia różnych tras z oglądaniem wodospadu na Mosornym Potoku jest wiele. Pamiętaj, że każdy szlak turystyczny jest oznaczony, ale warto mieć ze sobą mapę na wszelki wypadek.
Co zabrać na wycieczkę?
Choć szlak niebieski nie jest zbyt wymagający, warto rozpoczynać wycieczkę, mając odpowiedni sprzęt – znajdziesz go w sieci sklepów Decathlon. Okolice wodospadu na Mosornym Potoku są zwykle dość śliskie. Jeśli dodatkowo wybierasz się w dalszą trasę, zaopatrz się w:
- buty turystyczne;
- plecaki 10-40 litrów;
- polary turystyczne;
- skarpety turystyczne.
Wodospad na Mosornym Potoku to ładna okolica, która jest warta zwiedzenia. Atrakcja ta znajduje się przy ścieżce turystycznej, dlatego jest dostępna dla każdego, również dla rodzin z małymi dziećmi. Musisz jednak zadbać o odpowiednie przygotowanie.
Zdjęcie główne: Mrug via wikipedia CC BY-SA 4.0
Może Cię także zainteresować:
- Wodospad w Sopotni Wielkiej. Największy wodospad Beskidów
- Łabski Wodospad. Karkonosze po czeskiej stronie
- Szczawnica: Wodospad Zaskalnik. Trasa, atrakcje
- Wodospad Czartów Młyn – atrakcja Bieszczad
- Wodospad Podgórnej – jak dotrzeć? Czas wejścia