Kasprowy Wierch – wejdź lub wjedź kolejką. Zobacz, jakie atrakcje czekają na ciebie na szczycie!

Kasprowy Wierch to prawdopodobnie najsłynniejszy spośród tatrzańskich szczytów w Polsce. Choć nie jest najwyższy, to rozległe panoramy widokowe, kolejka linowa i trasy narciarskie przyciągają tłumy turystów. Sprawdź, jak zdobyć szczyt i korzystać z atrakcji!
kasprowy wierch

Kasprowy Wierch znajduje się w Tatrach Zachodnich, na granicy Polski ze Słowacją. U podnóża góry znajduje się Dolina Kasprowa, przez którą płyną 3 duże potoki wpadające do rzeki Bystra. Na wierzchołek lub w jego bezpośrednie sąsiedztwo prowadzi 5 różnych nitek oznakowanych szlaków turystycznych. Na Kasprowy Wierch wjeżdżają 3 różne kolejki – całoroczna linowa, z trzema stacjami oraz dwie krzesełkowe, które działają tylko w sezonie zimowym. Na zboczach góry wytyczono 2 trudne trasy narciarskie, o łącznej długości 3,3 km. Jeśli warunki (i Tatrzański Park Narodowy) pozwalają na otworzenie nartostrad i szlaków do Kuźnic w Zakopanem, wydłużają się do ponad 10 km.

Podstawowe informacje o Kasprowym Wierchu. Wysokość, położenie w Tatrach

Podstawowe informacje o Kasprowym Wierchu
Fot. Opioła Jerzy via Wikipedia, CC BY 2.5

Szczyt Kasprowego Wierchu znajduje się na wysokości 1987 m n.p.m. Nie ma tu specjalnych tarasów widokowych, ale i bez nich znajdziesz wiele miejsc do zrobienia pięknych zdjęć. W okolicach wierzchołka znajduje się kilka interesujących obiektów – infrastruktura Polskich Kolei Linowych oraz Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne Kasprowy Wierch. Drugi z obiektów powstał w 1938 r., a od 1945 r. jest najwyżej położonym budynkiem w Polsce. Swoje badania prowadzą tutaj naukowcy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Laboratorium Pomiaru Gazów Cieplarnianych KASLAB.

Kasprowy Wierch to szczyt zwornikowy w głównej grani Tatr, zbudowany głównie ze skał krystalicznych. Z wierzchołka odchodzą aż 4 górskie grzbiety, gdzie przeważają już skały osadowe. Stoki góry schodzą ku trzem dolinom walnym: Dolinie Suchej Wody Gąsienicowej, Dolinie Bystrej oraz słowackiej Dolinie Cichej. Pomimo postępującej erozji gleby, spowodowanej m.in. przez masowy ruch turystyczny, w rejonie Kasprowego Wierchu wciąż występują rzadkie w Polsce gatunki roślin, takie jak:

 • mietlica alpejska;
 • przymiotno węgierskie;
 • sit trójłuskowy;
 • wiechlina tatrzańska.
Zobacz też:  Okole – wygasły wulkan w Górach Kaczawskich

Jak wejść na Kasprowy Wierch z Zakopanego? Opisy szlaków turystycznych

Jak wejść na Kasprowy Wierch z Zakopanego
Fot. Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Najkrótsza piesza trasa na szczyt Kasprowego Wierchu wiedzie zielonym szlakiem z zakopiańskich Kuźnic. Odcinek od zespołu dworsko-parkowego na wierzchołek, przez Myślenickie Turnie (1360 m) liczy 6,4 km długości. Zdobycie góry powinno zająć 3:15–4:15 h, w zależności od tempa oraz warunków pogodowych. Gdyby za punkt startowy obrać centrum Zakopanego, droga wydłuży się do 10,3 km – do przejścia w ok. 4:30–6 h.

Alternatywne trasy wejścia na Kasprowy Wierch:

 1. Z Kuźnickiej Polany przez Nosal i Halę Gąsienicową – 9 km, 4:30–5:45 h. Z ulicy Przewodników Tatrzańskich w Zakopanem w pierwszą nitkę zielonego szlaku. Dość szybko po wejściu teren TPN-u podejście na szczyt Nosala. Potem zieloną ścieżką do skrzyżowania z trasą niebieską, która prowadzi na Karczmiska i Betlejemkę. Krótki odcinek czarnego szlaku, dalej praktycznie do końca trasą koloru żółtego. Po drodze m.in. dolna stacja kolejki krzesełkowej Gąsienicowej, Dwoiśniak oraz Sucha Przełęcz.
 2. Ze Schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich przez Świnicę – 7,5 km, 4:15–6 h. Najpierw niebieskim szlakiem w kierunku Wielkiej Siklawy i Wielkiego Stawu Polskiego. Za Solniskami i Walaczyską dość wymagające podejście pod Zawrat. Następnie skręt w lewo, na zachód – na czerwoną drogę wzdłuż głównej grani Tatr Wysokich. Za przełęczą Liliowe niewyczuwalne wejście w obszar Tatr Zachodnich, a do Kasprowego Wierchu zostaje już niemal wyłącznie przejście przez szczyt Beskid.
 3. Spod Wielkiej Krokwi przez Dolinę Białego i Halę Kondratową – 14,1 km, 7–10 h. Na początek czarnym szlakiem na Drogę pod Reglami, za bramą TPN-u żółtą trasą wzdłuż Białego Potoku. Na skrzyżowaniu w lewo, na wschód, czarną odnogą w kierunku Kalatówek. Przez polany szlakiem niebieskim, od schroniska na Hali Kondratowej zieloną ścieżką na Przełęcz pod Kopą Kondracką. Na Kasprowy Wierch czerwonym szlakiem po grani, przez Suche Czuby, Goryczkową Czubę i inne wierzchołki.
Zobacz też:  Szczeliniec Wielki - szczyt Gór Stołowych. Dojazd i opisy szlaków turystycznych

Sprzęt górski przydatny podczas zdobywania Kasprowego Wierchu

Tatrzańskie szlaki w tym rejonie nie są szczególnie trudne technicznie, ale lepiej nie kusić losu. Upewnij się, że twoje buty turystyczne są przystosowane do długich wędrówek po górach i nie zostawią ci bolesnych odcisków na stopach. Przed pieszą wyprawą na Kasprowy Wierch możesz uzupełnić wyposażenie w sklepach sieci Decathlon. W Tatrach z pewnością warto mieć:

 • odzież turystyczną dobrej jakości, np. z wełny merino;
 • kijki trekkingowe;
 • stuptuty;
 • pokrowce i akcesoria do plecaków turystycznych;
 • akcesoria i impregnaty do obuwia.

Kolejka linowa na Kasprowy Wierch – parametry, czas otwarcia, ceny biletów

Kolejka linowa na Kasprowy Wierch
Fot. EMeczKa via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Pierwsze wagoniki wyjechały na tatrzański szczyt w 1936 roku, po zaledwie 7 miesiącach prac budowlanych. W 2007 r. przeprowadzono gruntowną modernizację, a 14 lat później TPN wydał zgodę na zwiększenie przepustowości w sezonie letnim. Od tamtej pory unowocześniona kolej linowa na Kasprowy Wierch może przewozić 60 osób w wagonie, czyli do 360 os./h. Zimą limit wynosi 30 os. na kabinę i 180 os./h., ze względu na ochronę przyrody. Całość niezmiennie składa się z trzech odcinków, o łącznej długości 4261 m (dane operatora PKL, inne źródła podają niespełna 4253 m).

Kolejka linowa na Kasprowy – bilety

Górna stacja kolei linowej nie znajduje się na samym wierzchołku Kasprowego Wierchu, tylko na wysokości 1959 m n.p.m. Pośrednia stacja mieści się na Myślenickich Turniach, czyli ok. 630 m poniżej. Różnica wysokości pomiędzy początkową a górną stacją kolejki wynosi ok. 936 metrów. Rocznie na 20–minutowy przejazd decyduje się nawet 600 tys. osób. Byłoby jeszcze więcej, ale kolej na Kasprowy Wierch 2 razy w ciągu roku (zwykle w maju i listopadzie) przechodzi przegląd techniczny. Okres wyłączenia z eksploatacji trwa ok. 2 tygodni. Na wstrzymanie ruchu może wpłynąć również wiatr, jeśli jego prędkość przekracza 20 m/s. Cena wjazdu kolejką na Kasprowy Wierch zależy m.in. od sezonu, wybranej godziny czy rodzaju rezerwacji:

 • bilety na przejazd w jednym kierunku:
 • 55–105 zł ulgowe;
 • 65–119 zł normalne;
 • bilety na przejazd w górę i w dół:
 • 69–135 zł ulgowe;
 • 79–149 zł normalne;
 • +10 zł za bagaż dodatkowy według regulaminu.
Zobacz też:  Sokolica - szlak ze Szczawnicy w Pieninach i droga pełna wrażeń

Ośrodek narciarski pod Kasprowym Wierchem – opis tras dla narciarzy

Osoby, które planują zimowe szaleństwo, częściej niż z kolejki kabinowej będą korzystać z wyciągów krzesełkowych. Kolej Gąsienicowa ma czteroosobowe kanapy i 1155 m długości. Wjazd na górę trwa 8 minut. Natomiast Kolej Goryczkowa ma wyłącznie miejsca jednoosobowe. Ten wyciąg na północno-zachodnim stoku Kasprowego Wierchu ma 1736 m, a przejazd zajmuje kwadrans. Trasy narciarskie liczą:

 • 1200 m (Gąsienicowa);
 • 8300 m z nartostradą;
 • 2100 m (Goryczkowa);
 • 3500 m z nartostradą.

Turyści na Kasprowym Wierchu mogą skorzystać także z oferty lokalu gastronomicznego oraz sklepu z pamiątkami, tematycznymi gadżetami, ubraniami czy sprzętem. Jednak wypad z myślą kupienia wszystkiego na górze to odważny pomysł, żeby wspomnieć tylko o kwestii cen czy niepewnej dostępności asortymentu. Lepiej najpierw dobrze się przygotować do wyjazdu w Tatry i spakować wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, a potem korzystać z wszystkich atrakcji bez większych zmartwień.

Fot. główne: Tomekkucharczyk1994 via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zobacz też