Kiczera w Beskidzie Małym – szlak, parking, informacje praktyczne

Kiczera to jeden z najciekawszych szczytów w Beskidzie Małym. Szlak cieszy się dużą popularnością wśród turystów, oferując piękne widoki na okolicę. Przed wyruszeniem na trasę warto zapoznać się z przebiegiem ścieżki oraz znaleźć odpowiednie miejsce do zaparkowania samochodu.
kiczera

Kiczera – gdzie znajduje się szczyt?

Kiczera to szczyt o wysokości 827 m n.p.m, położony w Beskidzie Małym. Znajduje się on w grzbiecie ciągnącym się od góry Żar w kierunku Jeziora Międzybrodzkiego. Zbocza Kiczery opadają ku dolinie potoku Isepnica od południa oraz ku Przełęczy Isepnickiej od południowego-wschodu. Ze szczytu Kiczery rozciąga się rozległa panorama na Beskid Mały, Beskid Andrychowski, a także Pogórze Śląskie wraz z miastami Kęty i Andrychów. Przy dobrej widoczności można podziwiać również Beskid Śląski i Żywiecki. Szczególnie imponująco prezentuje się widok na górny zbiornik elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka-Żar.

Fot.: Jerzy Opioła, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Szlaki turystyczne na Kiczerę

Przez Kiczerę przebiegają dwa znakowane szlaki turystyczne:

  • szlak czerwony, który jest fragmentem Małego Szlaku Beskidzkiego;
  • szlak zielony z Międzybrodzia Żywieckiego do elektrowni w Porąbce.

Opis szlaku czerwonego na Kiczerę

Czerwony szlak łączy górę Żar oraz Kiczerę. Warto uwzględnić tę trasę na swojej turystycznej mapie. Pozwala bowiem poznać dwie najważniejsze atrakcje okolicy. Pierwsze znaki pojawiają się przy Zaporze Porąbka i kierują turystów ku górze Żar. Początkowo szlak biegnie pośród zabudowań Międzybrodzia Bialskiego, jednak po kilkunastu minutach spaceru ścieżka wchodzi w las. Aby zakończyć pierwszy etap i zdobyć szczyt Żaru potrzeba ok. 1,5 godz. Alternatywą jest skorzystanie z kolejki linowej – podróż zajmuje wtedy zaledwie 5 min.

Na wierzchołku Żaru dostępne są punkty gastronomiczne i całoroczny tor saneczkowy. Rozciąga się stąd również malownicza panorama szczytów Beskidu Małego, Śląskiego, Żywieckiego i całej Kotliny Żywieckiej. Po krótkiej przerwie trzeba jednak ruszać dalej tak, jak prowadzi szlak czerwony. Początkowo biegnie asfaltem, by po kilkunastu minutach nabrać leśnego charakteru.

Zobacz też:  Szyndzielnia - szlakiem lub koleją gondolową. Chwila wytchnienia w Beskidzie

Należy trzymać się obranych oznaczeń – wtedy turyści dochodzą do polany przed szczytem. Znajduje się tam ławka piknikowa, ale przede wszystkim wspaniały punkt widokowy. Później kilka minut wolnego spaceru i już stoi się na właściwym szczycie Kiczery. Jest on wyraźnie oznaczony.

Opis zielonego szlaku na Kiczerę

Zielony szlak na Kiczerę ma swój początek w Porąbce – oznaczeń w odpowiednim kolorze należy szukać w okolicy miejscowego kościoła i zabytkowej kapliczki. Po półgodzinnym spacerze w końcu można zostawić za sobą zabudowania letniskowej wsi i wejść do lasu. I tu od razu czeka wyzwanie, jakim jest dość strome podejście. Warto mieć ze sobą kijki trekkingowe, które zapewnią stabilne podparcie. W okolicy szczytu Trzonka można zrobić przerwę i nacieszyć oczy widokiem beskidzkich szczytów.

Następnie należy udać się w kierunku Przełęczy Bukowskiej, gdzie zielone znaki trzeba zamienić na żółte. To właśnie one doprowadzą do celu, jakim jest Kiczera – do niego jest już naprawdę niedaleko. Po jego osiągnięciu trzeba podjąć decyzję, co dalej? Można wrócić tą samą drogą lub wybrać zejście szlakiem czerwonym. Wtedy zatacza się pętlę, która przez górę Żar prowadzi do punktu wyjścia.

Jak przygotować się do wejścia na Kiczerę?

Aby dobrze przygotować się do wejścia na Kiczerę, warto zadbać o odpowiedni ekwipunek i ubiór. Przede wszystkim należy mieć wygodne, sprawdzone buty trekkingowe za kostkę, które ochronią stopy i kostki na kamienistych fragmentach szlaku. Przyda się też kurtka przeciwdeszczowa, ciepła bluza i czapka, gdyż pogoda w górach bywa zmienna. Cały potrzebny ekwipunek da się skompletować w jednym miejscu. Warto w tym celu odwiedzić sklep sportowy Decathlon.

Dobrze jest zabrać ze sobą mapę lub przewodnik po Beskidzie Małym, naładowany telefon z aplikacją do nawigacji oraz prowiant i wodę do picia. Warto też sprawdzić prognozę pogody i wyruszyć odpowiednio wcześnie, aby mieć czas na podziwianie rozległych widoków ze szczytu Kiczery.

Zobacz też:  Biskupia Kopa - wejście na szczyt. Poznaj szlaki piesze.

Parking – gdzie zostawić auto, idąc na Kiczerę?

Najdogodniejszym miejscem do zaparkowania samochodu i rozpoczęcia wycieczki na Kiczerę jest parking przy dolnej stacji kolejki linowej na Górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim. Parking jest płatny, ale 100 metrów dalej, po lewej stronie drogi znajduje się również bezpłatny parking na poboczu. Alternatywnie można zostawić samochód w Porąbce, przy drodze prowadzącej do zapory. W pobliżu początku zielonego szlaku jest miejsce na kilka samochodów. Parking jest nieutwardzony.

Atrakcje w okolicy Kiczery

Główną atrakcją w sąsiedztwie Kiczery jest Góra Żar z elektrownią szczytowo-pompową. Warto udać się tam na wycieczkę, podziwiając górny zbiornik oraz panoramę z tarasu widokowego. Na szczyt Góry Żar można wyjechać kolejką linową z Międzybrodzia Żywieckiego. W pobliżu przebiega również ścieżka dydaktyczna o długości 6 km. Prowadzi ona z Porąbki przez zbocza Kiczery, prezentując walory przyrodnicze i krajobrazowe okolicy. Na trasie znajdują się tablice informacyjne.

Fot.: Lila2501, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Kiczera to doskonały cel wycieczki dla osób szukających pięknych widoków i niezbyt wymagających szlaków. Szczyt ten pozwala w pełni docenić urok Beskidu Małego. Warto uwzględnić go w planie górskich wędrówek.

Fot. główna: Jerzy Opioła, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts