Góry Bialskie – surowy wysokogórski klimat w Polsce

Góry Bialskie zyskały miano sudeckich Bieszczadów, ponieważ są najbardziej dzikim terenem Sudetów. To idealne miejsce dla osób szukających odpoczynku od zgiełku miast. Pasmo górskie w całości porośnięte jest lasami. Sprawdź, co możesz tam zobaczyć!
góry bialskie

Wędrówkę w Góry Bialskie można rozpocząć ze wsi Bielice położonej w Białej Lądeckiej. Stąd prowadzi droga na najwyższy szczyt, czyli Rudawiec (1112 m n.p.m.) położony na granicy polsko-czeskiej. Ze wsi można także udać się trasą w kierunku Gór Złotych i zdobyć szczyt należący do Korony Gór Polskich, czyli Kowadło. Podczas wędrówki po górach przechodzi się przez Rezerwat Puszczy Śnieżnej Białki, obejmujący Puszczę Jaworową. Obszar ten słynie z licznie rosnących starych jaworów i buków oraz świerków. Interesującym punktem na trasie jest Przełęcz Płoszczyna, która oddziela masy Śnieżnika od Gór Bialskich (leży na wysokości 817 m n.p.m.). Biegnie tamtędy droga ze Stronia Śląskiego do Starego Miasta na Morawach.

Góry Bialskie i Złote – kontrowersje

góry bielskie panorama

Osoby interesujące się nieco geografią wiedzą na pewno, iż podział i klasyfikacja Gór Złotych i Bialskich budzi wiele wątpliwości. Według regionalizacji fizycznogeograficznej Polski Jerzego Kondrackiego Góry Bialskie stanowią część Gór Złotych. Podobnie uważają geografowie z Czech, którzy uznają cały teren rozciągający się od Przełęczy Płoszczyna do Ramzovskiej za Rychlebskie Hory.

Wątpliwości budzi również uznanie za najwyższy szczyt Rudawca. Dwa inne są bowiem wyższe – Postawna (1117 m n.p.m.) oraz Brusek (1116 m). Żaden z nich nie trafił jednak do Korony Gór Polskich, ponieważ nie prowadzi na nie znakowany szlak turystyczny. Podobne kontrowersje związane są z uznaniem za najwyższy punkt Gór Złotych po stronie polskiej Kowadła. Warto odnotować, iż najwyższy po czeskiej stronie Złotych Gór jest Smrk (1125 m n.p.m.)

Wędrówka na Rudawiec

Rudawiec leży na styku Polski i Czech, spotykają się tam trasy dla turystów, droga dla narciarzy i rowerów. Jest on zaliczany do szczytów należących do Korony Gór Polskich. Na Rudawiec można się wspiąć z Przełęczy Płoszczyna, na którą można dostać się drogą wybudowaną na polecenie Marianny Orańskiej, księżnej Ziemi Kłodzkiej. Trasa powstała w XIX wieku i była bardzo nowatorskim przedsięwzięciem. 55-kilometrowa droga wiodła z kamieńca Ząbkowickiego przez Złoty Stok, Stronie Śląskie i Bolesławów aż do wspomnianej przełęczy. Po dotarciu na miejsce można wybrać jedną z tras – w kierunku Rudawca lub na Śnieżnik.

Zobacz też:  Pieniny - gdzie na wakacje? Poznaj najciekawsze szczyty!

Przed wyruszeniem w drogę warto zajrzeć do czeskiego schroniska i spróbować tamtejszego specjału – smażonego sera. Podejście na Rudawiec jest dość łagodne, a trasa monotonna. Po drodze można delektować się smakiem jagód, a jesienią zebrać sporo grzybów.

Trasa na Czernicę

Czernica jest szczytem położonym w północnej części Gór Bialskich, w Sudetach Wschodnich na wysokości 1083 m n.p.m. W 2014 roku wybudowano tam wieżę widokową, z której można podziwiać panoramę gór. Stąd łatwo dostrzec Masyw Śnieżnika z samym Śnieżnikiem (1425 m n.p.m), ale także Czarną Górę, Jawornik Wielki, Wysoki Jesionik i Dolinę Nysy Kłodzkiej. Budowla wzniesiona na szczycie Czernicy jest częścią projektu „Wieże widokowe Ziemi Kłodzkiej”.

Z góry rozchodzą się trasy turystyczne w kilku kierunkach – do Bielic, Stronia Śląskiego, Bolesławowa, Starego Gierałtowa, Nowego Gierałtowa. Warto zejść do Stronia Śląskiego, które jest miasteczkiem słynącym z huty szkła kryształowego powstałej w 1864 roku. Prowadzi do niego oznaczona na niebiesko droga, a dojście zajmuje niecałe 2 godziny.

Chroniona przyroda

góry bielskie trasa

Rezerwat Puszcza Śnieżnej Białki chroni dzikie, niemal nienaruszone tereny położone na krańcach Ziemi Kłodzkiej. Utworzony w roku 1953, obejmuje obszar niemal 125 hektarów i leży w przygranicznej części Puszczy Jaworowej, na wschodnim zboczu Iwinki (1079 m). Jest oddalony od Bielic o około 3 km. Jego zachodnia granica to jednocześnie granica z państwem czeskim, wschodnia biegnie wzdłuż leśnej drogi zwanej Duktem nad Spławami.

Większość tego terenu Gór Bialskich porasta puszcza – bory iglaste i lasy liściaste. Można tu spotkać 150-letnie buki, klony jawory, dęby, graby i wiele innych. Rośnie tu także jeden z najrzadszych przedstawicieli flory Sudetów – dzwonek brodaty. Puszcza daje schronienie wielu gatunkom zwierząt – dzikom, sarnom, jeleniom, borsukom, gronostajom, dzięciołom, puchaczom, sowom. Przez lasy biegnie zielony szlak pieszy.

Przełęcz Trzech Granic

Przełęcz u Trzech Granic jest miejscem styku historycznych granic Śląska, Moraw i Ziemi Kłodzkiej leżącym na wysokości 1111 m. Warto zatrzymać się w tym wyjątkowo malowniczym miejscu podczas wędrówki przez Góry Bialskie w Sudetach Wschodnich.

Zobacz też:  Dolina Roztoki w Tatrach. Schronisko i szlaki turystyczne

Charakterystyczny mikroklimat

Góry Bialskie słyną z surowego, nietypowego mikroklimatu. W partiach szczytowych śnieg leży nawet do maja, a śnieżyce późnowiosenne nie są tu niczym niezwykłym. Charakterystyczne dla tego regionu jest także zjawisko inwersji temperatur nocnych polegające na wzroście temperatury wraz z wysokością. Wystąpienie inwersji może powodować powstawanie mgły. Dość ostry klimat górski wymaga odpowiednich przygotowań do wędrówki. Warto zaopatrzyć się w cieplejszą odzież, nawet jeśli planujesz wyjazd wiosenny, czy letni.

Góry Bialskie – jak przygotować się do wędrówki?

góry bielskie droga

Wycieczka w góry zawsze wymaga odpowiedniego przygotowania. Jednak charakterystyczny, surowy klimat panujący na terenie sudeckich Bieszczadów każe podróżnym zaopatrzyć się w cieplejsze ubrania. Pamiętaj o ciepłym polarze, kurtce, czy kamizelce. Zapakuj czapkę oraz rękawice, wybierz ocieplane i wygodne buty. Rozważ zakup ubrań wykonanych z wełny merynosa. Wszystkie niezbędne elementy garderoby, które warto zabrać w Góry Bialskie, znajdziesz w sklepach Decathlon. Planując wyprawę, nie zapomnij również o:

  • pojemnym plecaku;
  • latarce;
  • kominiarce termoaktywnej;
  • ciepłych skarpetach;
  • okularach przeciwsłonecznych.

Podróż po szczytach i polanach górskich pozwala odpocząć od codzienności, nabrać dystansu, zapomnieć o zmartwieniach. To doskonały sposób na aktywny wypoczynek. Góry Bialskie są odpowiednim miejscem dla każdego, kto szuka samotności i dzikich terenów. W ciepłym polarze, wygodnych butach, z dobrze wyposażonym plecakiem możesz przemierzać góry w Polsce spokojnie i bezpiecznie, delektując się ciszą i pięknem przyrody.

Fot. ilustracyjne: Jacek Halicki via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts