Brusek – najwyższy szczyt Gór Bialskich
Brusek wznosi się na granicy polsko-czeskiej w Górach Bialskich. To pasmo, nazywane „śląskimi Bieszczadami”, słynie z dzikiej przyrody i pierwotnego charakteru. Brusek góruje nad okolicą, choć niepewność co do jego wysokości sprawia, że palmę pierwszeństwa może dzierżyć pobliska Postawna (1117 m n.p.m.). Położony jest na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego.
Ze szczytu Bruska rozciąga się panorama obejmująca Masyw Śnieżnika z najwyższym szczytem Sudetów – Śnieżnikiem, a także zalesione wierzchołki Gór Bialskich, Gór Złotych i czeskiego Wysokiego Jesionika. To doskonały punkt widokowy na tę mało uczęszczaną część Sudetów.
Kontrowersje wokół najwyższego szczytu Gór Bialskich
Brusek nie jest jedynym „podejrzanym” o bycie najwyższym szczytem Gór Bialskich. Konkurencję stanowi Postawna oraz… Rudawiec, oficjalny przedstawiciel tego pasma w Koronie Gór Polski. Rudawiec ma jednak „zaledwie” 1112 m n.p.m., więc ustępuje zarówno Bruskowi, jak i Postawnej. Czemu zatem to Rudawiec, a nie Brusek znalazł się w Koronie Gór Polski? Zadecydowały o tym nie tylko wysokość, ale też atrakcyjność szczytu i dostępność znakowanych szlaków. O ile atrakcyjność przemawia na korzyść Bruska, o tyle dostępność szlaków – zdecydowanie nie.
Szlaki na Brusek – czy można zdobyć ten szczyt?
Na Brusek nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny. Dotarcie na szczyt wymaga wędrówki na przełaj lub leśnymi duktami. Najdogodniejszym punktem startowym jest miejscowość Bielice.
Szlak z Bielic na Brusek
Aby zdobyć ten nieoficjalnie najwyższy szczyt Gór Bialskich, najlepiej przyjechać do Bielic. To malownicza wieś położona w Dolinie Górnej Białej Lądeckiej, która rozgranicza pasma Gór Złotych i Bialskich. Obecnie ma charakter letniskowy, czemu trudno się dziwić – stanowi więc znakomitą bazę wypadową na okoliczne szlaki turystyczne.
Chcąc dojść na szczyt Bruska, należy odszukać leśniczówkę i kierować się zielonymi znakami, które prowadzą na Rudawiec. Trasa jest przyjemna, biegnie wzdłuż potoku ocienioną drzewami ścieżką. Teren należy do Rezerwatu Puszczy Śnieżnej Białki. Będzie to około 1,5-godzinny spacer, po którym dotrzesz do nartostrady. Jeśli masz w planach zdobyć Rudawiec, kieruj się zielonymi znakami, skręcając w prawo. Wtedy zdobędziesz pieczątkę Korony Gór Polski.
W przypadku, gdy interesuje cię tylko Brusek, idź w lewo w kierunku Postawnej. To znowu dość długi marsz szczytem granicznym. Jednak kiedy znajdziesz się w okolicy Postawnej, wiesz, że jesteś prawie u celu. Dzieli cię od niego tylko kilkunastominutowa wędrówka przez las. Brusek pojawi się, kiedy wyjdziesz spośród drzew.
Jak wrócić do Bielic?
Jeśli chcesz wrócić do punktu wyjście, zawróć. W połowie drogi pomiędzy Bruskiem a Rudawcem od zielonej trasy odchodzi niebieski szlak. Dojdziesz nim do Bielic – można nim dojść również na Palas (szczyt w Czechach). Można zrobić też sporą pętlę, kierując się na Przełęcz Trzech Granic, a następnie Smrek Trójkrajny i Kowadło. Schodzi się tam do wsi, trzymając zielonych znaków.
Jak przygotować się do górskich wędrówek?
Przygotowanie do górskich wędrówek to kluczowy element udanej i bezpiecznej wyprawy. Przede wszystkim, zadbaj o odpowiednią kondycję fizyczną – stopniowo zwiększaj intensywność treningów, wykonuj ćwiczenia wzmacniające mięśnie i stawy. Kolejnym krokiem jest szczegółowe zaplanowanie trasy, z uwzględnieniem swoich umiejętności, pory roku i warunków pogodowych.
Wybierz się również na zakupy do sklepu Decathlon i skompletuj niezbędny ekwipunek, dostosowany do charakteru wycieczki:
- wygodne buty trekkingowe;
- ciepłe i przeciwdeszczowe ubrania;
- mapę;
- kompas;
- latarkę;
- plecak na prowiant i zapas wody.
Nie zapomnij o apteczce z podstawowymi środkami opatrunkowymi i lekami, które regularnie przyjmujesz. Przed wyruszeniem na szlak, poinformuj bliskich o planowanej trasie i przewidywanej godzinie powrotu, zostaw te informacje również w schronisku lub hotelu. Wpisz w telefonie numery ratunkowe GOPR/TOPR. Na szlaku trzymaj się znakowanych ścieżek, nie zbaczaj z trasy i zawsze zabieraj ze sobą wszystkie przyniesione rzeczy.
Przestrzeganie tych zasad, w połączeniu z rozwagą i zdrowym rozsądkiem, pozwoli ci w pełni cieszyć się pięknem gór i zminimalizuje ryzyko nieprzyjemnych niespodzianek. Pamiętaj, że góry to potężny żywioł, który należy traktować z szacunkiem i pokorą. Odpowiednie przygotowanie to podstawa udanej górskiej przygody!
Czy warto wybrać się na Brusek?
Brusek to mało znany, ale oferujący wspaniałe widoki szczyt w Górach Bialskich. Choć nie prowadzą na niego znakowane szlaki, warto podjąć trud dotarcia na jego wierzchołek, by nacieszyć oczy panoramą Sudetów. Być może w przyszłości uda się ostatecznie potwierdzić, czy to faktycznie najwyższy szczyt Gór Bialskich.
Zdj. główne: Maoman, Wikimedia Commons, Public Domain
Może Cię także zainteresować:
- Postawna – polecane szlaki turystyczne. Najważniejsze informacje
- Rudawiec – najwyższy szczyt Gór Bialskich. Poznaj główne szlaki
- Kowadło – szczyt w Górach Złotych. Oto najważniejsze informacje turystyczne
- Góry Bialskie – surowy wysokogórski klimat w Polsce
- Najwyższe góry w Polsce – poznaj Polskie szczyty