Rudawiec – najwyższy szczyt Gór Bialskich. Poznaj główne szlaki

Rudawiec o wysokości 1112 m n.p.m. uznany jest za najwyższy szczyt Gór Bialskich, został również wpisany do Korony Gór Polski. Najłatwiejszy szlak na wzniesienie prowadzi z miejscowości Bielice. Sprawdź, jak dojść na Rudawiec i co warto zobaczyć po drodze!
rudawiec

Rudawiec zaliczany jest do szczytów Korony Gór Polski jako najwyższe wzniesienie Bialskich Gór, jednak tak naprawdę znajduje się na trzeciej pozycji pod względem wysokości. Wyższa jest Postawna (1117 m n.p.m.), Brusek (1116 lub 1124 m n.p.m.), a po stronie czeskiej Travna Hora (1121 m n.p.m.). Rudawiec leży na granicy polsko-czeskiej, a ostatnie dokładne pomiary wskazują, że jego wysokość to w rzeczywistości 1106 m n.p.m. Czemu to właśnie Rudawiec dzierży palmę pierwszeństwa? Jednym z powodów jest brak oficjalnego szlaku prowadzącego na Postawną czy wzniesienie Travna Hora. Sprawdź, jak wejść na wierzchołek góry.

Rudawiec – czy to najwyższy szczyt Gór Bialskich?

Rudawiec czy to najwyższy szczyt Gór Bialskich
Fot. Jaknowy via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Wysokość szczytu, a nawet samo jego położenie to jak widać temat sporów i dyskusji. Nie zmienia to jednak faktu, że został wpisany do KGP, dlatego turyści przybywają, by zdobyć pieczątkę i wykonać pamiątkowe zdjęcie ze szczytu Rudawca. Ten trzeci co do wysokości szczyt pewnie nie cieszyłby się w przeciwnym wypadku popularnością, ponieważ trudno tam o jakiekolwiek widoki – górę porasta gęsty las. Choć na samym wierzchołku nic nie zobaczysz, sam szlak na Rudawiec jest dość atrakcyjny.

Gdzie zacząć wędrówkę na szczyt?

Podróż warto rozpocząć od strony wsi Bielice. Tuż obok leśniczówki znajduje się niewielki parking, na którym można zostawić samochód. Na szczyt prowadzi zielony szlak, początkowo jest to prosta trasa, następnie lekko wznosząca się droga leśna. Aż do samego Rudawca trasa wiedzie przez las ochrzczony mianem raju przez niegdysiejszą właścicielkę tych terenów, księżną Mariannę. Dziś jest to rezerwat przyrody Puszcza Śnieżnej Białki. Szlak zielony wkrótce podprowadza na wierzchołek Rudawca.

Zobacz też:  Triglav – najwyższy szczyt Słowenii. Co zabrać? Jaki szlak jest najłatwiejszy?

Rudawiec i Kowadło

Rudawiec i Kowadło

Wielu turystów decyduje się na zdobycie dwóch szczytów za jednym razem. Rudawiec i Kowadło (989 m n.p.m.) to dobry pomysł na dłuższy spacer. Zdobywcy pieczątek wiedzą, że także Kowadło zaliczane jest do Korony Gór Polski. To para szczytów idealna do zdobywania w jeden dzień – także na Kowadło wiedzie zielona i nieskomplikowana trasa. Aby zdobyć obie góry, należy pokonać około 14 km, na co spokojnie wystarczą 3 godziny. Trasę wędrówki można jednak odwrócić i nieco zmodyfikować, zaczynając od zdobycia Kowadła, a następnie podążając szlakiem żółtym wzdłuż granicy polsko-czeskiej. Nieco dalej znajduje się też Śnieżnik.

Szlak na Rudawiec z Kowadła, szczytu Gór Złotych

Jeśli zdecydujesz się zmienić kolejność podejść, będziesz mieć możliwość pójść granicznym szlakiem żółtym w stronę Przełęczy Trzech Granic. Trasa ta prowadzi szczytami takimi jak Pasieczna, Klonowiec, Smrek. Po drodze będziesz mijać oznaczenia w języku czeskim. Z Przełęczy warto przejść trasą narciarską, podziwiając okoliczne widoki.

Wyprawa po pieczątkę KGP – co warto zabrać?

rudawiec Wyprawa po pieczątkę KGP

Kolejny szczyt w górach należący do Korony Gór Polski, który powinieneś zdobyć to Rudawiec. Trasa nie jest skomplikowana, jednak pomocne podczas wędrówki mogą okazać kijki trekkingowe. Jeśli szukasz sprzętu sportowego, który przyda ci się w trakcie górskich wypraw, zajrzyj do sklepu Decathlon. Znajdziesz tam nie tylko akcesoria turystyczne, ale także szeroki wybór butów trekkingowych, bez których trudno wyobrazić sobie wycieczki górskimi szlakami. Pamiętaj, że wygody i funkcjonalny ubiór to podstawa.

Rudawiec nie jest imponującym szczytem, jednak wyprawa w te okolice może dać sporo satysfakcji. To okazja do zdobycia kilku wierzchołków podczas jednej wycieczki, a także sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu.

Zobacz też:  Orłowa – gdzie znajduje się ten mało znany szczyt i jak się na niego dostać?

Fot. główne: Jaknowy via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts