Kowadło – szczyt w Górach Złotych. Oto najważniejsze informacje turystyczne

Najwyższym wzniesieniem Gór Złotych jest Kowadło. Szczyt należący do Korony Gór Polski pnie się w górę na wysokość 988 m n.p.m. Najprostsza trasa wiedzie od wsi Bielice – w artykule znajdziesz opis szlaku, a także praktyczne wskazówki dla turystów.
kowadło szczyt

Kowadło – szczyt należący do Korony Gór Polski

Kowadło – szczyt ten otrzymał tytuł drugiego najwyższego w Górach Złotych. Pierwszym jest Smrek Trójkrajny (1107 m n.p.m.). Dlaczego więc nie znalazł się na liście Korony Gór Polski w miejsce Kowadła? Przyczyną jest chaos, który wkradł się do podziału geograficznego Gór Złotych i Gór Bialskich, a także niezbyt dokładnymi pomiarami. Niezależnie od tego warto wybrać się na wędrówkę, by podziwiać malowniczą okolicę.

Szlaki turystyczne na szczyt Kowadła prowadzą z Bielic, a także z Przełęczy Gierałtowskiej. Na górę można dostać się z Rudawca, który jest najwyższym szczytem Gór Bialskich, przez Przełęcz Trzech Granic. Kowadło i Rudawiec są zaliczane do Korony Gór Polski, dlatego też turyści przybywają tu, by zdobyć pieczątkę do książeczki KGP. Wyprawę najlepiej zacząć w Bielicach, wsi położonej w dolinie Białej Lądeckiej. Dolina rozdziela dwa górskie pasma – Góry Złote i Góry Bialskie. Stąd możesz wyruszyć, by zdobyć kilka szczytów tego samego dnia. Sprawdź, jak wygląda trasa!

Opis trasy na szczyt Kowadła z Bielic

Szlak na Kowadło z Bielic

Szlak prowadzący na Kowadło jest łagodny i początkowo pozwala podziwiać widoki, które skończą się z chwilą wejścia do lasu. Na sam szczyt dotrzesz w godzinę. Wierzchołek jest porośnięty lasem, znajduje się tam drewniana skrzyneczka z pieczątką dla zdobywców szczytów KGP.

Zanim jednak staniesz na szczycie, musisz pokonać przyjemną trasę, która rozpoczyna się przy leśniczówce w Bielicach i biegnie doliną Białą Lądecką. Po chwili pojawi się skrzyżowanie szlaków – należy wybrać zielony, biegnący na Kowadło. W pobliżu znajduje się urokliwy i bardzo fotogeniczny wodospad, który warto zobaczyć.

Zobacz też:  Corno Grande, najwyższy szczyt w Apeninach. Jak przygotować się do wejścia?

Teraz szlak łagodnie wspinać się w kierunku szczytu Kowadła. Można zobaczyć rozciągające się niżej zabudowania Bielic. Przed tobą jest jednak las, który zasłoni widoki na okoliczne wzgórza. Ma on jednak swój urok, a trasa biegnie wygodnym duktem osłoniętym drzewami. Warto cieszyć się tym spacerem, bo przed tobą kolejny etap.

Będzie to ostatnia część wspinaczki – od szerokiej drogi odchodzi oznakowana ścieżka. Dalej trzymaj się zielonych oznaczeń, które doprowadzą cię do celu. Czeka cię jednak dość długa i mozolna wspinaczka stromym podejściem. Po jakichś 15 minutach dojdziesz do wypłaszczenia w miejscu, gdzie od zielonego szlaku odchodzi żółty. Zmieniasz kolory i idziesz prosto na szczyt Kowadła. Znajduje się tam drewniana chatka, w której jest skrytka na pieczątkę KGP.

Co warto zobaczyć podczas wycieczki na Kowadło?

Z góry zejdź granicznym szlakiem żółtym, który raz pnie się, innym razem łagodnie opada, co jakiś czas pozwalając delektować się okolicznymi widokami. Podążając tą trasą, zdobędziesz kolejny szczyt – Smrek Trójkrajny (1107 m n.p.m.), a następnie dotrzesz do Przełęczy Trzech Granic, gdzie znajduje się historyczna granica Moraw, Śląska i ziemi kłodzkiej. 

Idąc dalej wzdłuż nartostrady biegnącej przy polsko-czeskiej granicy, zdobędziesz kolejny szczyt – Brusek. Choć pole widzenia ograniczają liczne wzniesienia, można dojrzeć masyw Śnieżnika czy Wysoki Jesionik.

Szlak turystyczny z Kowadła do Bielic

Jeśli chcesz zdobyć tylko Kowadło lub masz ochotę na inną trasę, możesz zejść ze szczytu szlakiem zielonym, a następnie obrać szlak żółty prowadzący na Sedlo Peklo. W połowie trasy zmień szlak na niebieski prowadzący wprost pod kościół we wsi Bielice. Dochodząc do przełęczy, musisz podjąć decyzję, gdzie chcesz iść dalej – możesz odwiedzić znajdujące się po czeskiej stronie Nýznerovské vodopády lub zdobyć szczyt Czartowiec.

Zobacz też:  Wyprawa na Trójgarb – wieża widokowa i szlak pełen atrakcji

Postawna i Rudawiec, najwyższy szczyt Gór Bialskich

Postawna i Rudawiec najwyższy szczyt Gór Bialskich

Zgadza się – tego samego dnia możesz zdobyć Kowadło i Rudawiec, dwa szczyty Korony Gór Polski! Zbaczając lekko ze szlaku, trafisz na Postawną (1117 m n.p.m.), skąd możesz udać się już w kierunku Rudawca. Ścieżka wiedzie przez las, a wkrótce ukazują się oznaczenia zielonego szlaku, którym dojdziesz na sam szczyt. Zboczem góry wrócisz do Bielic, wędrując przez piękną Puszczę Śnieżnej Białki.

Jak dojechać, parking i inne praktyczne informacje dla turystów

Jeśli planujesz zdobycie szczytu Kowadła, najlepszą opcją dojazdu będzie własny samochód. Osoby startujące z Bielic, znajdą parking przy wspomnianej wcześniej Leśniczówce. Za mostem widać znak, zakazujący wjazdu, jednak według informacji dostępnych w sieci, stanowi on samowolkę. Parking jest legalny, a przy tym darmowy.

Informacje praktyczne

  • Bielice położone są niecałe 12,5 km od Stronia Śląskiego. Jeśli nie masz własnego auta, możesz skorzystać z komunikacji publicznej, która kursuje z tego miasta.
  • Szczyt Kowadła to jedno z miejsc w polskich górach, w które można zabrać psa.
  • Trasa nie jest trudna, nadaje się dla rodzin z dziećmi (jeśli zamierzasz wrócić tą samą drogą zielonym szlakiem).
  • Pieczątkę KGP znajdziesz w skrzyneczkach na szczytach Rudawca i Kowadła, a także w Chacie Cyborga oraz Chacie Paprasek. 
  • Na szczyty należące do Korony Gór Polski prowadzą znakowane szlaki turystyczne. 

Wejście na Kowadło – szczyt zdobądź w odpowiednim stroju!

Wejście na Kowadło szczyt zdobądź w odpowiednim stroju

Zanim wyruszysz w podróż, zaopatrz się w wygodną, ciepłą odzież i buty trekkingowe. Wycieczka, podczas której zdobędziesz wszystkie opisane szczyty zajmie ci około 6 godzin. Pamiętaj, że nogi mogą ucierpieć najbardziej, są też narażone na kontuzje, otarcia. Wybór odpowiedniego obuwia jest niezmiernie ważny, dlatego zajrzyj do sklepu Decathlon i skompletuj strój na wyprawę. Dobrane buty pomogą ci zdobyć jeszcze niejeden szczyt.

Zobacz też:  Najwyższe szczyty w Europie -Sprawdź, które góry należą do Korony Europy?

Dlaczego warto zdobyć Kowadło? Szczyt leży w sercu Sudetów Wschodnich, w południowej części Gór Złotych. Tutaj ruch turystyczny jest o wiele mniej intensywny niż w Tatrach i Bieszczadach. Koniecznie wybierz się na wycieczkę, dzięki której poznasz kolejny niezwykle interesujący region Polski.

Fot. główne: Jacek Halicki via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts