Kowadło – szczyt w Górach Złotych. Poznaj najważniejsze informacje turystyczne

Najwyższym wzniesieniem Gór Złotych jest Kowadło. Szczyt należący do Korony Gór Polski pnie się w górę na wysokość 989 m n.p.m. Najprostsza trasa wiedzie od wsi Bielice. Sprawdź, jak dotrzeć na górę!
kowadło szczyt

Kowadło – szczyt ten otrzymał tytuł najwyższego w Górach Złotych. Szlak turystyczny na Kowadło prowadzi z Bielic, a także z Przełęczy Gierałtowskiej. Na górę można dostać się z Rudawca, który jest najwyższym szczytem Gór Bialskich, przez Przełęcz Trzech Granic. Kowadło, szczyt Rudawiec są zaliczane do Korony Gór Polski, dlatego też turyści przybywają tu, by zdobyć pieczątkę do książeczki KGP. Wyprawę najlepiej zacząć w Bielicach, wsi położonej w dolinie Białej Lądeckiej. Dolina rozdziela dwa górskie pasma – Góry Złote i Góry Bialskie. Stąd możesz wyruszyć, by zdobyć kilka szczytów tego samego dnia. Sprawdź, jak wygląda trasa!

Szlak na Kowadło z Bielic

Szlak na Kowadło z Bielic

Szlak prowadzący na Kowadło jest łagodny i początkowo pozwala podziwiać widoki, które skończą się z chwilą wejścia do lasu. Na sam szczyt dotrzesz w godzinę. Wierzchołek jest porośnięty lasem, znajduje się tam drewniana skrzyneczka z pieczątką dla zdobywców szczytów KGP. To, co może zainteresować to grupa ciekawych skałek. Poniżej Kowadła znajduje się kilka punktów widokowych, z których możesz podziwiać panoramę Gór Złotych i Bialskich.

Co warto zobaczyć podczas wycieczki na Kowadło?

Z góry zejdź granicznym szlakiem żółtym, który raz pnie się, innym razem łagodnie opada, co jakiś czas pozwalając delektować się okolicznymi widokami. Podążając tą trasą, zdobędziesz kolejny szczyt – Smrek Trójkrajny (1107 m n.p.m.), a następnie dotrzesz do Przełęczy Trzech Granic, gdzie znajduje się historyczna granica Moraw, Śląska i ziemi kłodzkiej. Idąc dalej wzdłuż nartostrady biegnącej przy polsko-czeskiej granicy, zdobędziesz kolejny szczyt – Brusek. Choć pole widzenia ograniczają liczne wzniesienia, można dojrzeć masyw Śnieżnika czy Wysoki Jesionik.

Zobacz też:  Baranie (szczyt) w Beskidzie Niskim – tędy najbliżej po wspomnienia

Postawna i Rudawiec, najwyższy szczyt Gór Bialskich

Postawna i Rudawiec najwyższy szczyt Gór Bialskich

Zgadza się – tego samego dnia możesz zdobyć Kowadło i Rudawiec, dwa szczyty Korony Gór Polski! Zbaczając lekko ze szlaku, trafisz na Postawną (1117 m n.p.m.), skąd możesz udać się już w kierunku Rudawca. Ścieżka wiedzie przez las, a wkrótce ukazują się oznaczenia zielonego szlaku, którym dojdziesz na sam szczyt. Zboczem góry wrócisz do Bielic, wędrując przez piękną Puszczę Śnieżnej Białki.

Szlak turystyczny z Kowadła do Bielic

Jeśli chcesz zdobyć tylko Kowadło lub masz ochotę na inną trasę, możesz zejść ze szczytu szlakiem zielonym, a następnie obrać szlak żółty prowadzący na Sedlo Peklo. W połowie trasy zmień szlak na niebieski prowadzący wprost pod kościół we wsi Bielice. Dochodząc do przełęczy, musisz podjąć decyzję, gdzie chcesz iść dalej – możesz odwiedzić znajdujące się po czeskiej stronie Nýznerovské vodopády lub zdobyć szczyt Czartowiec.

Wejście na Kowadło – szczyt zdobądź w odpowiednim stroju!

Wejście na Kowadło szczyt zdobądź w odpowiednim stroju

Jeśli wybierasz się w podróż samochodem, możesz go zostawić na parkingu koło leśniczówki w Bielicach. Pieczątkę KGP znajdziesz w skrzyneczkach na szczytach Rudawca i Kowadła, a także w Chacie Cyborga oraz Chacie Paprasek. Na szczyty należące do Korony Gór Polski prowadzą znakowane szlaki turystyczne. Trochę dalej w tym rejonie możesz zdobyć Śnieżnik i Kłodzką Górę.

Zanim wyruszysz w podróż, zaopatrz się w wygodną, ciepłą odzież i buty trekkingowe. Wycieczka, podczas której zdobędziesz wszystkie opisane szczyty zajmie ci około 6 godzin. Pamiętaj, że nogi mogą ucierpieć najbardziej, są też narażone na kontuzje, otarcia. Wybór odpowiedniego obuwia jest niezmiernie ważny, dlatego zajrzyj do sklepu Decathlon i skompletuj strój na wyprawę. Dobrane buty pomogą ci zdobyć jeszcze niejeden szczyt.

Kowadło. Szczyt ten leży w sercu Sudetów Wschodnich, w południowej części Gór Złotych. Jeśli jeszcze nie odwiedzałeś tych terenów, koniecznie wybierz się na wycieczkę, dzięki której poznasz kolejny niezwykle interesujący region Polski.

Fot. główne: Jacek Halicki via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:  Śnieżka – najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów. Szlaki z Karpacza i nie tylko!
Archiwum: kwiecień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zobacz też