Góry Kambryjskie. Jak zdobyć Snowdon?

Góry Kambryjskie leżą w środkowej Walii i są masywem ciągnącym się przez około 200 km. Najwyższym szczytem jest Snowdon o wysokości 1085 m n.p.m. Stoki gór porastają wrzosowiska, drzewa zachowały się jedynie w dolinach. Jak zdobyć Snowdon?
Góry Kambryjskie

Charakterystycznym krajobrazem Gór Kambryjskich są rozległe pastwiska. W niektórych dolinach powstały sztuczne zbiorniki wodne. Góry Kambryjskie oddzielają Walię od Anglii – takie położenie pozwoliło zachować Walijczykom odrębność i zadbać o własny język. Najwyższy szczyt gór, Snowdon, znajduje się na terenie Narodowego Parku Snowdonii. Walijska nazwa szczytu nosi nazwę Yr Wyddfa, co oznacza „miejsce pogrzebowe”. Według legendy spoczywa tu pokonany przez króla Artura olbrzym. Na sam szczyt prowadzi kilka szlaków. Który wybrać?

Jak dostać się na szczyt Snowdon?

Jak dostać się na szczyt Snowdon

Snowdon jest szczytem, z którego rozpościerają się piękne widoki. Na górze znajduje się sklep z pamiątkami oraz kawiarnia. Nawet gdy na dole ciepło i przyjemnie, na szczycie może panować chłód. Dodatkowo dość często górę spowija gęsta mgła. Wybierając się na wyprawę na Snowdon, koniecznie weź ze sobą cieplejsze ubranie, aby pogoda cię nie zaskoczyła. Przyda się bluza i kurtka przeciwdeszczowa. Odpowiednią dla siebie znajdziesz w sklepie Decathlon. Warto też zaopatrzyć się w wyższe buty, ponieważ na trasie bywa grząsko. 

Najłatwiejszy szlak, a zarazem trasa chętnie wybierana przez turystów to wybudowana w 1895 roku kolejka parowa. Można w nią wsiąść na stacji Llanberis. Czas wjazdu na górę to niecała godzina. Alternatywą jest spacer na sam szczyt. Niestety oznaczenia szlaków są mało widoczne lub wcale ich nie ma. Dobrze jest zatem zabrać ze sobą mapę, by bez problemu dotrzeć na szczyt. Jedną z dróg prowadzących na Snowdon jest tzw. Miners’ Track, którą przemierza się w około 2,5 godziny. Inną trasą jest Snowdon Ranger Path, szlak z początku dość łatwy i przyjemny, jednak bliżej szczytu znacznie bardziej męczący i skomplikowany. Oficjalnych szlaków jest 6 i warto wybrać któryś z nich. Choć istnieje sporo innych możliwości, by zdobyć szczyt, trasy te mogą być niebezpieczne.

Góry Kambryjskie i Snowdon z różnych stron

Góry Kambryjskie i Snowdon z różnych stron

Wyprawę na szczyt możesz rozpocząć w przełęczy Pen-y-Pass. Gdy już znajdziesz się na miejscu, wybierz najlepszą dla siebie trasę na Snowdon i przede wszystkim dopasuj ją do swoich możliwości i umiejętności. Możesz zdecydować się na szlak dłuższy lub krótszy, mniej lub bardziej skomplikowany:

  • szlak Pyg Track – wygodna droga; czas podejścia to 6 godzin, długość trasy wynosi około 11 km;
  • szlak Miners’ Track – 13 km trasy prowadzącej w okolicy pięknych jezior i wodospadów; trud końcowego podejścia wynagradzają piękne widoki.
Zobacz też:  Beskid Sądecki – Górskie szczyty, szlaki turystyczne, zabytki i muzea

Na Snowdon można również wyruszyć z miasteczka Llangeris, skąd wychodzi jedna z dłuższych tras. Stąd też odjeżdża kolejka wąskotorowa, którą można dojechać na szczyt. Na górę dostaniesz się także z Plas Gwynant trasą nazywaną Watkin’s Path, która uchodzi za najtrudniejszą. Najbardziej niebezpieczna jest wyjątkowo stroma końcówka szlaku. Jeśli chcesz przejść najstarszą ścieżkę wiodącą na Snowdon, wybierz Snowdon Ranger, którą wytyczyli tamtejsi górnicy transportujący wydobytą w górach miedź. Jest też opcja dla osób lubiących dzikie i mało uczęszczane drogi – szlak Rhyd ddu Path, którego zaletą jest wyjątkowa malowniczość i brak tłumów.

Szczyt Snowdon to najczęściej odwiedzana góra w Wielkiej Brytanii. Jeśli zdecydujesz się na wędrówkę po walijskich górach, nie będziesz rozczarowany. To malownicze szczyty, piękne doliny, jeziora, zabytki średniowiecza. Snowdonia na pewno urzeknie cię swoim klimatem, a ty zapragniesz jeszcze więcej.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts