Gdzie znajduje się przełęcz Waga?
Przełęcz Waga, usytuowana na wysokości 2336 m n.p.m., jest kluczowym punktem w głównej grani Tatr Wysokich. Położona po słowackiej stronie oddziela Ciężki Szczyt od Kopy nad Wagą – oba wzniesienia należą do masywu Rysów. Z jej zboczy rozpościerają się widoki na Dolinę Żabiej Mięguszowieckiej i Dolinę Ciężką, tworząc malowniczy krajobraz.
Historia tego miejsca jest bogata – od dawna przełęcz była znana myśliwym, a później również turystom. Pierwsze odnotowane wejścia turystyczne miały miejsce już w XIX wieku. Dokonali tego w lipcu 1840 r. Eduard Blásy wraz z przewodnikiem Jánem Rumanem Driečnym.
Przełęcz Waga – jak na nią wejść?
Przez przełęcz prowadzą dobrze oznakowane szlaki turystyczne. Szlak czerwony, biegnący przez Dolinę Żabią Mięguszowiecką, jest główną trasą na Rysy, oferując zarówno piękne widoki, jak i wymagające podejście. Biegnie przez Wagę, więc mimo trudności warto wybrać ten wariant.
Warto przy tym pamiętać, by dobrze przygotować się do drogi. Na pewno warto sprawdzić swój ekwipunek turystyczny. Nie trzeba bowiem powtarzać, jak ważne są dobrej jakości buty trekkingowe, które na niepewnej nawierzchni zabezpieczają kostkę przed urazem. Przy stromych podejściach sprawdzają się również kijki trekkingowe. To wszystko znajdziesz w sklepie Decathlon.
Opis szlaku na przełęcz Waga
Jak wspomniano wcześniej, przełęcz Waga jest położona na szlaku, który prowadzi na Rysy. Zatem, aby się tam dostać, należy iść właśnie tą drogą.
Punktem wyjścia może być słowacka miejscowość Popradské pleso, gdzie zatrzymuje się kolejka elektryczna kursująca w Tatrach Wysokich. Wyjeżdżając ze Starego Smokowca należy wybrać pociąg do Szczyrbskiego Jeziora (słow. Štrbské Pleso). Wielu turystów korzysta z własnego auta, ale jeśli ktoś decyduje się na transport publiczny, musi skorzystać z autobusu do Starego Smokowca (autobusy międzynarodowej znanej linii odjeżdżają sprzed dworca w Zakopanem), a następnie przesiąść się do wspomnianej kolejki. Uwaga, Popradské pleso to przystanek na żądanie.
W miejscowości trzeba wybrać niebieski szlak nad Popradzki Staw. Marsz zajmie ok. 1,5 godziny, ale można odpocząć w znajdującym się tam schronisku. To również skrzyżowanie tras turystycznych. Jeśli celem jest przełęcz Waga, a następnie Rysy należy podążać kawałek niebieskimi “znakówkami”, a następnie wybrać szlak czerwony. W perspektywie jest 3-godzinna wspinaczka do schroniska pod Rysami. Trzeba przygotować się na odcinki z łańcuchami, klamrami oraz metalowymi schodkami.
Schronisko to dobry przystanek przed ostatnim etapem trasy. Należy trzymać się czerwonego szlaku, który prowadzi na przełęcz Waga. To wspaniały punkt widokowy, z którego rozpościera się panorama Tatr Wysokich. Widać stąd między innymi Gerlach, Łomnicę, Lodowy Szczyt oraz Krywań. Po krótkim postoju na napawanie się krajobrazem można iść dalej – na szczyt Rysów. Ostatni etap wędrówki nie powinien zająć więcej niż godzinę. Oczywiście należy doliczyć do tego powrót. Zejście tą samą trasą zajmie około 3 godziny.
Bezpieczeństwo i przygotowanie do wyjścia w góry
Wspomniany wcześniej ekwipunek turystyczny jest ważne, ale przed wyruszeniem na przełęcz Waga, niezbędne jest właściwe przygotowanie. Ze względu na wysokość i zmienną pogodę, należy zabrać odpowiedni sprzęt, w tym ciepłą odzież i solidne obuwie. Trzeba śledzić też prognozy pogody i planować wyprawę z uwzględnieniem aktualnych warunków. Ważne jest też dostosowanie trasy do własnych umiejętności i kondycji fizycznej, by cieszyć się bezpiecznym i satysfakcjonującym trekkingiem.
Przedstawiona wyżej trasa nie należy do bardzo trudnych technicznie, ale nie jest wolna od wyzwań. Trzeba również zarezerwować cały dzień na jej pokonanie. Warto też pamiętać, że turyści mogą z niej korzystać jedynie latem, gdyż pomiędzy listopadem a czerwcem spora jej część jest zamknięta.
Fot. główna: AvantaR, Wikimedia Commons, CC BY 3.0
Może Cię także zainteresować:
- Niżnie Rysy (2430 m n.p.m.) – opis szlaku, który prowadzi na szczyt w Tatrach Wysokich
- Rysy – Najwyższy szczyt Polski. Poznaj najlepsze szlaki!
- Dolina Mięguszowiecka – szlaki turystyczne, jak dojechać?
- Dolina Białej Wody – gdzie się znajduje, jak dojechać, opis szlaku
- Gładka Przełęcz – jak wygląda dojście?