Niżnie Rysy (2430 m n.p.m.) – opis szlaku, który prowadzi na szczyt w Tatrach Wysokich

Wycieczka na Niżnie Rysy to propozycja dla turystów, którzy w Tatrach zdobyli już wszystko. Najpopularniejszy szlak prowadzi od Buli pod Rysami, a podejście nie jest najtrudniejsze. Jeżeli planujesz zdobywanie tego szczytu, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
niżnie rysy

Niżnie Rysy są trzecim najwyższym szczytem w polskich Tatrach. Ustępują jedynie Rysom oraz Mięguszowieckiemu Szczytowi Wielkiemu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie prowadzi tam żaden oznakowany szlak turystyczny. Aby legalnie zdobyć wierzchołek, wystarczy się jednak wpisać do książki wyjść taternickich, która znajduje się w schronisku nad Morskim Okiem, ale jest dostępna również online.

Niżnie Rysy w Tatrach Wysokich – najważniejsze informacje

Niżnie Rysy przełęcz
Fot. MOs810 via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Niżnie Rysy to jedno z ciekawszych tatrzańskich wzniesień. Znajduje się w bocznej grani Tatr Wysokich – dokładnie w północnej grani Rysów, która oddziela Dolinę Białej Wody od Doliny Rybiego Potoku. Sąsiaduje z Rysami, pomiędzy nimi rozciąga się Przełęcz pod Rysami, a także z Żabim Szczytem Wyżnim (pomiędzy nimi leży Ciężka Przełączka). Przez Niżnie Rysy przebiega granica Polski i Słowacji. Po stronie słowackiej znajduje się Tomkowa Jaskinia – to grota skalna o długości 7 m, która stanowi schronienie taterników. Masyw Niżnich Rysów tworzą cztery wierzchołki:

  • główny wierzchołek (2430 m n.p.m.);
  • Zadnia Turnia w Niżnich Rysach (2410 m n.p.m.);
  • Skrajna Turnia w Niżnich Rysach (2375 m n.p.m.);
  • południowy wierzchołek (2405 m n.p.m.).

Prognoza pogody to nie wszystko. Sprzęt, który będzie potrzebny na szlaku

Do każdego wyjścia w góry trzeba podchodzić odpowiedzialnie. Planowanie zaczyna się od sprawdzenia prognozy pogody, należy to zrobić nie tylko kilka dni przed wyjściem, ale także chwilę przed opuszczeniem kwatery. Aktualne informacje o warunkach zawsze są dostępne na stronie internetowej TOPR. Wychodząc na taki szlak, jaki prowadzi na trzeci co do wysokości szczyt Polski, trzeba skompletować odpowiedni sprzęt. Według skali taternickiej szlak nie stwarza większych trudności (dotyczy to doświadczonych osób), jednak przygotowania warto potraktować naprawdę poważnie. Na pewno pomocne będą akcesoria, które dostępne są w sklepach Decathlon. Należą do nich między innymi:

  • odzież trekkingowa;
  • buty trekkingowe;
  • pojemny plecak turystyczny;
  • apteczka turystyczna;
  • przeciwsłoneczne okulary turystyczne;
  • kijki trekkingowe;
  • kask wspinaczkowy (warto mieć go przy sobie).
Zobacz też:  Gerlach – szczyt Korony Europy. Dojazd, czas podejścia, szlaki

Opis szlaku do Niżnich Rysów od Buli pod Rysami

Niżnie Rysy czarny
Fot. Makarczuk via Wikipedia, CC BY-SA 2.5

Na zdobywanie Niżnich Rysów od polskiej strony na pewno trzeba przeznaczyć cały dzień (około 9 godzin na wejście i zejście). Nie jest to szybka wycieczka, dlatego warto zacząć jak najwcześniej. Najpierw trzeba dotrzeć na Palenicę Białczańską, gdzie znajduje się parking i kasy biletowe Tatrzańskiego Parku Narodowego. Warto wybrać jedną z dwóch opcji – wygodny dojazd busem z Zakopanego (samochody są oznaczone wyraźnymi tablicami „Morskie Oko”) albo własne auto. W tym drugim przypadku koniecznie trzeba z wyprzedzeniem zarezerwować parking i nie ociągać się z wyjazdem, bo można utknąć w długim korku.

Szlak z Palenicy Białczańskiej nad Morskie Oko

Pierwszy etap odbywa się najbardziej uczęszczaną tatrzańską trasą. Od kas TPN aż do schroniska prowadzi wygodna asfaltowa droga, a czas przejścia to jakieś 1,5 godziny. To okazja do podziwiania uroków tatrzańskiej przyrody. Na trasie są między innymi słynne Wodogrzmoty Mickiewicza, wartki potok Roztoka oraz polana Włosienica. Większość turystów maszeruje aż do Morskiego Oka, najpiękniejszego górskiego jeziora w Europie.

Znad Morskiego Oka na Niżnie Rysy

Niżnie Rysy staw
Fot. Rafal Sikora via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Nad Morskim Okiem znajduje się węzeł szlaków, które biegną między innymi do doliny Pięciu Stawów Polskich, na Szpiglasowy Wierch czy Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem. Aby dojść na Niżnie Rysy, trzeba kierować do Czarnego Stawu pod Rysami (czerwony szlak) – zajmie to niecałą godzinę. Kolejny etap to Bula pod Rysami, po drodze trzeba uważać na śliskie kamienie, a trudno robi się w okolicy Kotła pod Rysami. Po około 1,5 godzinie cel zostaje osiągnięty, ale urywa się czerwony szlak. Trzeba liczyć na dobrą orientację w terenie, cel osiąga się po godzinie i 15 minutach. Najlepiej iść żlebem, który spada z przełączki pomiędzy głównym a południowym wierzchołkiem Niżnich Rysów. Z trzeciego szczytu w Polsce rozciąga się piękny widok na sąsiednie Rysy, Mięguszowieckie Szczyty, Ciężki Szczyt, Orlą Perć i Tatry Bielskie. Droga powrotna wiedzie tą samą trasą.

Zobacz też:  Nosal z Zakopanego – widokowy szlak dostępny dla każdego

Niżnie Rysy to szlak lubiany przez wspinaczy i taterników, dla których wyznaczono wiele różnych podejść. Szczyt kusi również bardziej doświadczonych turystów. Ich obycie z górami w Polsce, dobre przygotowanie techniczne oraz świadomość własnych możliwości zazwyczaj pomagają w osiągnięciu celu.

Fot. ilustracji Krzysztof Dudzik via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts