Stara Płanina – popularny cel turystyczny Polaków

Stara Płanina to łańcuch górski biegnący na wschodzie Półwyspu Bałkańskiego, rozciągający się na przestrzeni 560 km. Górskie miasteczka zasłynęły jako uzdrowiska i miejscowości turystyczne. Podpowiadamy, dlaczego warto się tam wybrać!
Stara Płanina

Stara Płanina odegrała ważną rolę w historii narodu bułgarskiego – góry dawały schronienie ludności walczącej za kraj i wolność. Ciekawa i intrygująca przeszłość oraz niezaprzeczalne walory przyrodnicze sprawiły, że w regionie turystyka zaczęła kwitnąć. Najwyższym szczytem łańcucha jest Botev leżący na wysokości 2376 m n.p.m. Prowadzi do niego kilka szlaków, jednak podejście nie należy do najłatwiejszych. Stara Płanina to także liczne jaskinie i pieczary z podziemnymi rzekami i źródłami.

Stara Płanina – miejsce idealne na urlop

Stara Płanina miejsce idealne na urlop
Fot. .:Ajvol:. via Wikipedia, CC BY 2.5

Stara Płanina podzielona jest na trzy części – zachodnią, wschodnią i środkową. Góry rozciągają się od granicy z Serbią i biegną aż do Morza Czarnego. Na terenie Starej Płaniny leży kilka parków narodowych, nie brak tu również miejsc o historycznym znaczeniu dla mieszkańców kraju (np. przełęcz i góra Szipka, gdzie odbyły się bitwy z Osmanami). Sporą atrakcją jest tracki grobowiec w mieście Kazanłyk. Został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Stara Płanina, inaczej Góry Bałkan leżą na południe od Niziny Naddunajskiej. W wysokich partiach gór wypasane są owce, na północy Starej Płaniny wytwarza się znaną i lubianą śliwowicę. Bałkan to liczne szlaki piesze, rowerowe i konne, które zachęcają turystów do wędrówek po okolicy. Góry bułgarskie są również miejscem idealnym do uprawiania sportów zimowych. Przyjeżdżają tu także kuracjusze, by korzystać z dobrodziejstw klimatu w górskich uzdrowiskach.

Stara Płanina – co warto zobaczyć?

Stara Płanina co warto zobaczyć
Fot. Evgord via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Jednym ze znanych na świecie symboli Starej Płaniny jest futurystyczny pomnik Buzłudża. W jego pobliżu znajduje się park pamięci, który zaczyna się przy przełęczy Szipka. Po pokonaniu 900 schodów oczom ukazuje się Pomnik Wolności, postawiony na górze w 1934 roku. We wnętrzu działa muzeum udostępniane do zwiedzania. Do Buzłudża prowadzi prosta droga z widokami na Doliną Róż, gdzie warto odwiedzić plantację. Jako że Bułgaria jest największym producentem olejku różanego na świecie, wycieczki z całego świata przybywają do miejsca, gdzie produkowane są kosmetyki na jego bazie.

Zobacz też:  Alpy Julijskie: najwyższe szczyty i atrakcje, które musisz poznać!

Bułgaria już od wielu lat jest miejscem wybieranym przez polskich turystów. Wczasy w popularnych kurortach stały się alternatywą dla urlopu nad Bałtykiem. Bułgaria przyciąga piękną pogodą, piaszczystymi plażami, dobrym jedzeniem i słynnym winem. Jednak czas można tam spędzić nie tylko na Morzem Czarnym, ale także w malowniczych i tajemniczych Górach Bałkanach. Co więcej, Bułgarzy uchodzą za bardzo gościnną nację i mają bardzo dobrze przygotowaną bazę noclegowo-gastronomiczną. Dodatkowym atutem są na pewno dość niskie ceny. 

Stara Płanina – przygotowania do wyjazdu

Stara Płanina przygotowania do wyjazdu
Fot. Evgeni Dinev via Wikipedia, CC BY 2.0

Trasy biegnące przez bułgarskie góry nie należą do łatwych, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić stopień trudności szlaków i przygotować swój niezbędnik turystyczny. Co przyda się podczas letniej wędrówki w góry?

  • wygodne buty trekkingowe z wysoką cholewką;
  • pojemny plecak;
  • kurtka przeciwdeszczowa;
  • okulary przeciwsłoneczne;
  • czapka, chusta wielofunkcyjna;
  • cieplejsza bluza;
  • krem z filtrem UV.

Wszystkie akcesoria i elementy stroju znajdziesz w sklepie Decathlon. Jeśli dobrze przygotujesz się do wyprawy w góry, nic cię nie zaskoczy. Czas poświęcisz na podziwianie widoków i poznawanie historii Bułgarii. Góry położone w tym kraju kuszą zarówno latem, jak i zimą. Niezależnie od tego, czy lubisz trekking czy zjazdy na nartach, w Bułgarii znajdziesz coś dla siebie.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też