Popularny cel turystyczny Polaków, czyli Stara Płanina

Stara Płanina to łańcuch górski biegnący na wschodzie Półwyspu Bałkańskiego, rozciągający się na przestrzeni 560 km. Górskie miasteczka zasłynęły jako uzdrowiska i miejscowości turystyczne. Podpowiadamy, dlaczego warto się tam wybrać!
Stara Płanina

Stara Płanina odegrała ważną rolę w historii narodu bułgarskiego – góry dawały schronienie ludności walczącej za kraj i wolność. Ciekawa i intrygująca przeszłość oraz niezaprzeczalne walory przyrodnicze sprawiły, że w regionie turystyka zaczęła kwitnąć. Najwyższym szczytem łańcucha jest Botev leżący na wysokości 2376 m n.p.m. Prowadzi do niego kilka szlaków, jednak podejście nie należy do najłatwiejszych. Stara Płanina to także liczne jaskinie i pieczary z podziemnymi rzekami i źródłami.

Stara Płanina – miejsce idealne na urlop

Stara Płanina podzielona jest na trzy części – zachodnią, wschodnią i środkową. Góry rozciągają się od granicy z Serbią i biegną aż do Morza Czarnego. Na terenie Starej Płaniny leży kilka parków narodowych, nie brak tu również miejsc o historycznym znaczeniu dla mieszkańców kraju (np. przełęcz i góra Szipka, gdzie odbyły się bitwy z Osmanami). Sporą atrakcją jest tracki grobowiec w mieście Kazanłyk. Został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Stara Płanina, inaczej Góry Bałkan leżą na południe od Niziny Naddunajskiej. W wysokich partiach gór wypasane są owce, na północy Starej Płaniny wytwarza się znaną i lubianą śliwowicę. Bałkan to liczne szlaki piesze, rowerowe i konne, które zachęcają turystów do wędrówek po okolicy. Góry bułgarskie są również miejscem idealnym do uprawiania sportów zimowych. Przyjeżdżają tu także kuracjusze, by korzystać z dobrodziejstw klimatu w górskich uzdrowiskach.

Stara Płanina – co warto zobaczyć?

Jednym ze znanych na świecie symboli Starej Płaniny jest futurystyczny pomnik Buzłudża. W jego pobliżu znajduje się park pamięci, który zaczyna się przy przełęczy Szipka. Po pokonaniu 900 schodów oczom ukazuje się Pomnik Wolności, postawiony na górze w 1934 roku. We wnętrzu działa muzeum udostępniane do zwiedzania. Do Buzłudża prowadzi prosta droga z widokami na Doliną Róż, gdzie warto odwiedzić plantację. Jako że Bułgaria jest największym producentem olejku różanego na świecie, wycieczki z całego świata przybywają do miejsca, gdzie produkowane są kosmetyki na jego bazie.

Bułgaria już od wielu lat jest miejscem wybieranym przez polskich turystów. Wczasy w popularnych kurortach stały się alternatywą dla urlopu nad Bałtykiem. Bułgaria przyciąga piękną pogodą, piaszczystymi plażami, dobrym jedzeniem i słynnym winem. Jednak czas można tam spędzić nie tylko na Morzem Czarnym, ale także w malowniczych i tajemniczych Górach Bałkanach. Co więcej, Bułgarzy uchodzą za bardzo gościnną nację i mają bardzo dobrze przygotowaną bazę noclegowo-gastronomiczną. Dodatkowym atutem są na pewno dość niskie ceny. 

Stara Płanina – przygotowania do wyjazdu

Trasy biegnące przez bułgarskie góry nie należą do łatwych, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić stopień trudności szlaków i przygotować swój niezbędnik turystyczny. Co przyda się podczas letniej wędrówki w góry?

  • wygodne buty trekkingowe z wysoką cholewką;
  • pojemny plecak;
  • kurtka przeciwdeszczowa;
  • okulary przeciwsłoneczne;
  • czapka, chusta wielofunkcyjna;
  • cieplejsza bluza;
  • krem z filtrem UV.

Wszystkie akcesoria i elementy stroju znajdziesz w sklepie Decathlon. Jeśli dobrze przygotujesz się do wyprawy w góry, nic cię nie zaskoczy. Czas poświęcisz na podziwianie widoków i poznawanie historii Bułgarii. Góry położone w tym kraju kuszą zarówno latem, jak i zimą. Niezależnie od tego, czy lubisz trekking czy zjazdy na nartach, w Bułgarii znajdziesz coś dla siebie.


Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zobacz też