Opołonek w Bieszczadach – najbardziej na południe wysunięte miejsce w Polsce

Opołonek to najbardziej wysunięty na południe szczyt polskich Bieszczadów! Co prawda wspinaczka na niego jest nieco utrudniona i wymagająca, lecz dla każdego miłośnika przyrody będzie to wynagrodzony trud.
opołonek

Opołonek to co prawda nie najwyższy ani nie najładniejszy szczyt pasma Bieszczadów, lecz zdecydowanie warto go zdobyć. Dlaczego? Jest najdalej wysuniętym na południe punktem Polski, graniczącym z Ukrainą. Góruje nad Przełęczą Użocką, z wysokości 1028 m n.p.m. Sprawdź, jak dotrzeć na szczyt i co czeka cię po drodze.

Opołonek w Bieszczadzkim Parku Narodowym – ciekawostki i odrobina historii

Opołonek widok

Opołonek, porośnięty buczyną karpacką, leży w Bieszczadach Zachodnich, praktycznie na samej granicy polsko-ukraińskiej. Znakowany szlak turystyczny, który na niego prowadzi, przebiega wzdłuż wielu przedwojennych słupków wyznaczających dawną granicę polsko-czechosłowacką, a później polsko-węgierską. Wycieczka od ukraińskiej strony szczytu jest szczególnie ciekawa. Przy samej granicy znajduje się imponujący pomnik przyrody – Skała Dobosza. Dobosz był jednym ze znanych zbójników karpackich – legenda głosi, że w piwnicach pod skałą ukrył wielki skarb.

Na Opołonku możesz też natknąć się na pozostałości po płocie z drutu kolczastego. W latach 70. XX wieku sięgał on 2 metrów wysokości i był podłączony do prądu o niskim natężeniu. Miał na celu uniemożliwienie przekraczania granicy państwowej. Nawet lekkie dotknięcie ogrodzenia wyzwalało sygnał, który docierał do radzieckich wopistów. Reagowali błyskawicznie, pojawiając się na miejscu tak szybko, jak tylko było to możliwe.

Najbardziej na południe wysunięty punkt Polski – szlaki turystyczne

Opołonek bieszczady

Przez szlak prowadzący na szczyt Opołonka przebiega polsko-ukraiński pas graniczny. Kilkaset metrów na południe od samego wierzchołka, na południowo-wschodnim stoku, znajduje się siodło bez nazwy i słupek graniczny o numerze 219. Zdecydowanie warto tędy przejść – to właśnie ten punkt jest najdalej na południe wysuniętym miejscem w Polsce.

Zobacz też:  Pico de Aneto - jak się przygotować na wspinaczkę? Które szlaki wybrać?

Choć szczyt Opołonka należy do terytorium Polski, wejście na tę górę od polskiej strony jest niedozwolone. Wierzchołek leży na obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Nie prowadzi na niego żaden oznakowany szlak turystyczny. Istnieją dwie opcje dostania się na szczyt:

  • uzyskanie specjalnej zgody od zarządu Parku Narodowego i Straży Granicznej – jest to konieczne każdorazowo przed wyprawą na górę;
  • udanie się na Opołonek od strony ukraińskiej – na szczyt prowadzi szlak zielony, który rozpoczyna się w Przełęczy Użockiej i prowadzi aż na Kińczyk Bukowski.

Co zabrać ze sobą w podróż na szczyt Opołonek w Bieszczadach?

Opołonek las

Przed udaniem się na wyprawę pamiętaj przede wszystkim o zabraniu ze sobą paszportu. W Werchowyna-Bystra odbywa się kontrola – dopiero po niej można udać się w dalszą trasę. Szlak na Opołonek nie należy do najłatwiejszych – by dotrzeć na wierzchołek, trzeba wykazać się dobrą kondycją i silną wolą. Na górze nie znajduje się żadne schronisko ani inne udogodnienia, dlatego na wyprawę trzeba być dobrze przygotowanym. Warto wcześniej wstąpić do Decathlonu, gdzie można zaopatrzyć się we wszystkie najpotrzebniejsze do wspinaczki rzeczy:

  • dobrej jakości buty trekkingowe – koniecznie wodoodporne. Jeśli wybierasz się na Opołonek w zimowych miesiącach, wybierz model ocieplany;
  • odzież górską, która przepuszcza powietrze, odprowadza pot, trzyma ciepło, a jednocześnie nie krępuje ruchów;
  • lekki i pojemny plecak do trekkingu;
  • mapy i akcesoria do nawigacji;
  • lampki i latarki;
  • bidony na napoje i pojemniki na żywność.

Jeśli Opołonek wydaje ci się zachęcającym szczytem, lecz nie chcesz udawać się na Ukrainę, pamiętaj o załatwieniu zezwolenia na trekking od strony polskiej od Straży Granicznej. Wspinaczka bez takiego dokumentu może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami ze strony patrolującej jego teren straży. Mimo utrudnień, zdecydowanie polecamy odwiedzenie tego najdalej wysuniętego na południe punktu na mapie Polski.

Zobacz też:  Skrzyczne, schronisko turystyczne i trasy zjazdowe

Może Cię także zainteresować:
Archiwum: październik 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts