Przełęcz nad Łapszanką – punkt widokowy na Tatry i Podhale

Przełęcz nad Łapszanką stanowi wyjątkowy punkt widokowy, skąd roztacza się zapierająca dech w piersiach panorama Tatr. Miejsce jest łatwo dostępne dla turystów, ponieważ można nie tylko dojść szlakami turystycznymi, ale również dojechać samochodem.
przełęcz nad łapszanką

To warto wiedzieć!

  • Przełęcz nad Łapszanką to wyjątkowy punkt widokowy na Tatry i Podhale, z zapierającą dech w piersiach panoramą.
  • Dostępna jest dla turystów zarówno pieszo, jak i samochodem.
  • Charakterystycznym elementem krajobrazu przełęczy jest kapliczka loretańska, z którą wiąże się tragiczna historia.

Historia Przełęczy nad Łapszanką

Przełęcz nad Łapszanką, usytuowana na wysokości 943 m n.p.m, stanowi ważny punkt na mapie Podhala. Położona jest na Pogórzu Spiskim w górskim grzbiecie, który ciągnie się od Bryjowego Wierchu do Zubrovki. Pomiędzy nimi znajduje się m.in. Holowiec (1035 m n.p.m.), Petrelovka (940 m n.p.m.) i Malorówka. 

W 1928 r. postawiono tu kapliczkę Matki Boskiej Częstochowskiej, krytą gontem i bieloną, która do dziś przyciąga wielu mieszkańców Łapszanki oraz turystów. 17 lipca 1967 roku kapliczka stała się miejscem dramatu – podczas burzy mężczyzna dzwoniący na alarm został rażony piorunem, co wstrząsnęło lokalną społecznością. Dzisiaj można zobaczyć tam tabliczkę, która upamiętnia ofiarę tego tragicznego zdarzenia.

Oprócz bogatej historii przełęcz odgrywała ważną rolę jako połączenie pomiędzy Łapszanką a sąsiednimi wioskami. Trasa biegnie z Łapsz Wyżnych, przez Rzepiska do Jurgowa. Dzisiaj jest nie tylko punktem widokowym, ale również miejscem przecięcia licznych szlaków turystycznych, zarówno pieszych, jak i konnych. W okolicy biegnie również granica państwa, co daje możliwość eksplorowania nie tylko polskich, ale również słowackich tras.

Punkt widokowy na Tatry i Podhale

Przełęcz nad Łapszanką uważana jest za jeden z najlepszych punktów widokowych w regionie. To właśnie tutaj powstają zdjęcia, ukazujące przepiękną panoramę Tatr. Widać stąd szczyty Tatar Wysokich oraz Bielskich (m.in. Rysy, Gerlach, Mięguszowieckie Szczyty, Wysoką, Płaczliwą Skałę, Hawrań czy Murań), a także Magurę Spiską. Dla takich krajobrazów warto zerwać się skoro świt i przyjechać do Łapszanki jeszcze przed innymi turystami.

Zobacz też:  Przełęcz Bukowska – odkrywamy atrakcje bieszczadzkich szlaków

Atrakcje w okolicach przełęczy

przełęcz nad łapszanką przestrzeń

Jak wspomniano wcześniej, jednym z charakterystycznych miejsc jest murowana kapliczka loretańska. Wewnątrz można podziwiać obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Po południowej stronie przełęczy wypływa Osturniański Potok. Płynie on później przez słowacką dolinę, w której znajduje się miejscowość Osturnia. Natomiast po północnej stronie spływa potok Łapszanka.

Kolejnym punktem, który warto odwiedzić, jest wieś Łapszanka. Znajduje się tu wiele tradycyjnych domów, a także kościół z 1902 roku. Mieszkańcy tej wsi są dumni z lokalnej historii i kultury, chętnie dzielą się opowieściami o minionych latach.

Szlaki turystyczne, które warto wybrać

Przełęcz nad Łapszanką to idealne miejsce dla miłośników górskich wędrówek. Wiedzie stąd wiele szlaków, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych turystów. Panoramy Tatr, które rozciągają się z przełęczy, są naprawdę zapierające dech w piersiach. Szlaki prowadzą przez malownicze doliny, wzdłuż potoków i przez wiejskie krajobrazy.

Miłośnikom konnych wycieczek Przełęcz nad Łapszanką polecamy Transbeskidzki Szlak Konny, prowadzący przez tereny Polski i Słowacji. Jest to doskonała okazja do połączenia pasji do jazdy konnej z podziwianiem piękna przyrody. Natomiast rowerzyści mają do dyspozycji niebieską trasę z Trybsza do Łapsz Niżnych.

Piesze szlaki turystyczne biegnące przez przełęcz to:

  • żółty szlak z Łapsz Niżnych do granicy państwa;
  • niebieski szlak z Kacwina do Przełęczy nad Łapszanką;
  • niebieski szlak z Łopusznej do Przełęczy nad Łapszanką.

Jak przygotować się do wędrówki?

Jeśli planujesz wędrówki po regionie, dobrze się do tego przygotuj! W sklepie Decathlon kupisz sprzęt, który może okazać się potrzebny. Warto mieć ze sobą na przykład:

  • kijki trekkingowe;
  • apteczki turystyczne;
  • zegarki górskie, kompasy, mapy, GPS.

Ciekawostki i legendy związane z przełęczą

przełęcz nad łapszanką polana

Jednym z bardziej niezwykłych faktów dotyczących tej przełęczy jest jej położenie na granicy polsko-słowackiej. Niejednokrotnie była świadkiem ważnych wydarzeń historycznych, zarówno tych radosnych, jak i smutnych. Dawniej mieszkańcy Podhala wierzyli, że burze są ściągane przez płanetników. Tu duchy osób, które zginęły gwałtowną i tragiczną śmiercią. Kapliczkę loretańską wybudowano więc nie tylko, by ostrzegała mieszkańców wsi przed nadchodzącym żywiołem. Według podań dźwięk dzwonu miał odstraszać niespokojne dusze.

Zobacz też:  Przełęcz Furka (Furkapass) – jedna z najpiękniejszych przełęczy Szwajcarii

Przełęcz nad Łapszanką to miejsce, które łączy w sobie niezwykłą historię, kulturę i przyrodę. Jest idealnym miejscem zarówno dla tych, którzy pragną spokojnego odpoczynku, jak i dla tych, którzy szukają aktywności w sercu Tatr. Jej magia przyciąga turystów z całego świata, a dla miejscowych jest symbolem dumy i tradycji. Bez względu na to, czy jesteś zapalonym turystą, czy po prostu pragniesz podziwiać piękno przyrody, Przełęcz nad Łapszanką z pewnością cię nie zawiedzie. Warto przyjechać tu chociażby po to, aby podziwiać rozległe widoki na Tatry. Widać stąd Tatry Bielskie oraz Tatry Wysokie, a także Magurę Spiską.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: wrzesień 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts