Ochodzita – skąd i jak wejść? Co widać z Ochodzitej?

Ochodzita jest szczytem Beskidu Śląskiego leżącym na wysokości 895 m n.p.m. Najkrótszy szlak na wierzchołek wiedzie z Koniakowa. To wspaniały punkt widokowy, z którego roztacza się widok na Beskidy, a nawet Tatry. Zobacz, dlaczego warto choć raz wejść na górę!
ochodzita

Góra Ochodzita znajduje się w Beskidzie Śląskim i jest doskonałym punktem widokowym, wznoszącym się nad Koniakowem. Na szczycie znajduje się kapliczka będąca dziełem miejscowego artysty. To miejsce, z którego można podziwiać panoramę Beskidów (Baranią Górę, Babią Górę, część Beskidu Małego), Tatry, wierzchołek Wielkiego Chocza oraz najwyższe szczyty Małej Fatry. Góra nie jest wysoka, a dojście na szczyt zajmuje zaledwie 15 minut. Jak głosi ludowa legenda, z tego miejsca zbójnicy wypatrywali ciągnących z Węgier karawan bogatych kupców. Ci, chcąc uniknąć konfrontacji, okrążali górę, znacznie nadkładając drogi. Sława niebezpiecznej góry, którą trzeba było obchodzić, prawdopodobnie została utrwalona w jej nazwie. Szczyt jest chętnie odwiedzanym miejscem, dlatego, jeśli szukasz w górach odludnych miejsc, Ochodzita może cię rozczarować. Co jeszcze warto wiedzieć o tym miejscu?

Ochodzita – jak dojechać?

Ochodzita jak dojechać
Fot. Adrian Tync via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Ochodzita jest niezalesioną górą, z której szczytu przy bezchmurnej pogodzie rozpościera się imponujący widok. Z tego powodu miejsce to jest oblegane przez turystów w każdym sezonie. Stoki Ochodzitej wykorzystuje się jako uprawne pola, pastwiska, łąki. Góra łączy pasmo Baraniej Góry z wododziałem karpackim. Jak dojechać na miejsce? Ochodzita znajduje się około 40 km w kierunku południowym od Bielska-Białej, skąd podróż zajmuje około godziny (w nawigację wystarczy wpisać karczmę w Koniakowie). Szlak na szczyt wiedzie spod restauracji Karczma Ochodzita. Na miejscu przygotowano parking, na którym za niewielką opłatą można pozostawić samochód. Z tego miejsca na górę wiedzie betonowy dukt – podejście na górę zajmuje 15 minut. W drodze powrotnej ze szczytu warto zatrzymać się w koniakowskiej restauracji i skorzystać z tamtejszej oferty gastronomicznej.

Zobacz też:  Jak wejść na Sławkowski Szczyt w Tatrach Wysokich? Czas podejścia na Slavkovský štít

Ochodzita – niesamowita panorama ze szczytu

Ochodzita niesamowita panorama ze szczytu
Fot. Kamil Czaiński via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Z bezleśnego, kopulastego szczytu rozpościera się niesamowity widok, dlatego niemal zawsze jest tu tłoczno i gwarno. To najpiękniejsza panorama w całych Beskidach Zachodnich. Co można podziwiać przy sprzyjającej pogodzie? Łatwo dojrzeć szczyty Beskidu Żywieckiego jak Pilsko, Romanka, Wielka Racza. Po słowackiej stronie widoczne są szczyty Małej Fatry. Gdy aura sprzyja, z daleka wyłaniają się Tatry, wierzchołek Wielkiego Chocza. Na tym nie kończy się lista widoków, ponieważ jeśli wybierzesz się na Ochodzitą, możesz dojrzeć Beskidy Kisuckie, Jaworniki czy Beskid Śląsko-Morawski. To nie tylko miejsce, gdzie podziwia się jedną z najpiękniejszych panoram w Beskidach Zachodnich, lecz także punkt, z którego można zachwycać się wschodami i zachodami słońca.

Szczyt Ochodzitej – nie tylko punkt widokowy

Szczyt Ochodzitej nie tylko punkt widokowy
Fot. Pborys via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Na szczycie Ochodzitej znajduje się przekaźnik telewizyjny, radiowy i telefonii komórkowej, a także pomnik Jana Pawła II oraz kapliczka Matki Boskiej Beskidzkiej – Królowej Gór, dzieło twórcy z Koniakowa. Na stokach Ochodzitej mieści się również stacja narciarska z wyciągiem orczykowym o długości 850 metrów. Miłośnicy białego szaleństwa mogą skorzystać z 5 tras o różnym stopniu trudności – 2 km to odcinki łatwe, natomiast 2,5 km to szlaki bardziej wymagające.

Wieś Koniaków (najwyżej położona w całym Beskidzie Śląskim), z której wyrusza się na szczyt Ochodzitej zasłynęła z koronkowych dzieł sztuki – warto zajrzeć do Muzeum Koronki Koniakowskiej, gdzie można podziwiać cuda wykonane na szydełku i poznać ich historię. Gdy będziesz w okolicy, odwiedź również Centrum Pasterskie.

Ochodzita – jak przygotować się do wędrówki?

Choć wysokość Ochodzitej nie jest imponująca, a podejście nie należy do trudnych, warto odpowiednio przygotować się do wędrówki. Zapewne na tym nie zakończy się podróż po górach, dlatego tym bardziej należy pamiętać o tym, co w górach niezbędne. Na pewno przydadzą ci się zarówno przydatne akcesoria, jak i odzież sportowa, które znajdziesz w sklepach Decathlon:

  • wygodne obuwie trekkingowe dostosowane do pory roku;
  • ciepła kurtka;
  • czapka i rękawice;
  • pojemny plecak;
  • kijki trekkingowe.
Zobacz też:  Ślęża – informacje turystyczne. Dojazd, parking, najlepsze szlaki

Każda wędrówka po górach to wielka przygoda, dlatego dobrze warto być przygotowanym na każdą ewentualność.

Ochodzita ze swymi pięknymi widokami na Tatry i Beskidy to doskonały kierunek na weekend. Gdy będziesz w okolicy, nie zapomnij zajrzeć do karczmy w Koniakowie, znajdź chwilę, by podziwiać koniakowskie koronki. Koniecznie na dłużej zatrzymaj się na samym szczycie, by zachwycić się niezwykłą górską panoramą.

Fot. główne: marcin Słyk via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: styczeń 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts