Wielką Czantorię można odwiedzić na trzy sposoby: wędrując wytyczonymi częściowo przez obszar rezerwatu przyjemnymi szlakami Beskidu Śląskiego, nowoczesną koleją krzesełkową dostosowaną do ruchu pieszego oraz rowerem. Po zdobyciu szczytu warto spędzić chwilę w tamtejszej czeskiej Chacie na Czantorii z wyjątkowym klimatem górskim, ale stworzonym w nieco eklektycznym stylu.
Wielka Czantoria – turystyczny przystanek na szlakach Beskidu Śląskiego
Wyniosła na 995 m n.p.m. Wielka Czantoria, wklejona pomiędzy Wisłą a Ustroniem, nie należy do najwyższych punktów szczytowych Beskidu Śląskiego po rodzimej stronie (tu zaszczytne 1. miejsce zajmuje Skrzyczne z wysokością 1257 m n.p.m), choć góruje dla części czeskiej. Niezależnie od tego, na której pozycji znajduje się Wielka Czantoria w kategorii wyniosłości, z pewnością zajmuje wysokie miejsce na liście najciekawszych w regionie. Położona dokładnie na granicy pomiędzy Polską a Republiką Czeską pozwala na swobodną eksplorację terenów górskich po obu jej stronach.
Na niewielkim terenie w okolicy masywu znajdziesz gęstą sieć szlaków pieszych, rowerowych i narciarskich, a także kilka czynnych schronisk. Zapewniają one pełen komfort przemieszczania się bez konieczności schodzenia do doliny: miejsce do odpoczynku, solidne zaplecze gastronomiczne oraz pakiety sezonowych, tematycznych atrakcji dla dużych i małych. Zrównoważenie infrastruktury turystycznej z walorami krajobrazowymi w tej części polskich Karpat zachęca do odwiedzenia regionu o każdej porze roku.
Wieża widokowa na Czantorii (995 m n.p.m.)– wartość dodana, której nie warto omijać
Ze względu na to, że w coraz większej liczbie miejsc pojawiają się wieże widokowe, wielu doświadczonych, zapalonych wędrowców coraz skrzętniej omija je szerokim łukiem. Dzieje się tak dlatego, że tam, gdzie górują panoramiczne platformy, zwykle na ich obejrzenie czekają w kolejce niemałe tłumy. Fakt, że Wielka Czantoria wciąż skrywa się w cieniu szczyrkowskiego Skrzycznego działa w tym przypadku na jej korzyść, bo, nawet gdy sezon letni w pełni, na jej szczycie można znaleźć kawałek zieleni dla siebie. Dodatkowo wpływa na to odległość szczytu od górnej stacji kolejki linowej Czantoria – aby z miejsca, w którym kończą jazdę wagoniki, dostać się pod tablicę szczytową należy przeznaczyć jeszcze ok. 30 minut na marsz szlakiem grzbietowym.
Wiele osób rezygnuje ze zdobycia tego punktu, pozostając na polanie Stokłosica, gdzie nie brakuje atrakcji. Zorganizowano tam sezonową scenę muzyczną, górską plażę wprost idealną do odpoczynku w promieniach słońca, a także spory tor saneczkowy, który zapewni solidny zastrzyk adrenaliny nie tylko najmłodszym. Jeżeli jednak zdecydujesz się iść dalej, na wieżę widokową po czeskiej stronie, widok szczytowy może Cię zaskoczyć. Aby zobaczyć coś więcej niż drzewa, należy wspiąć się na panoramiczną, zadaszoną platformę na wysokości 29 m. Dopiero stamtąd będziesz mógł podziwiać nie tylko rozległą panoramę Beskidu Śląskiego z Baranią Górą oraz Skrzycznem, lecz także malujący się bajkowo w dolinie zarys Ustronia, wijącego się pomiędzy zabudowaniami koryta Wisły z jej niewielkimi uskokami wodnymi.
Ścieżka Rycerska Wielkiej i Małej Czantorii – spacer pętlą wokół masywu
Wprawdzie czteroosobowa kolej linowa z wygodną kanapą ułatwia dostanie się w górne partie Beskidów, jednak wciąż najprzyjemniejszą formą poznawania tamtejszych terenów jest trekking. Wielką Czantorię można zdobyć w ten sposób pętlą, pokonując dystans 10,5 km Ścieżką Rycerską, nazywaną też szlakiem rycerskim. Prowadzi ona zarówno grzbietem Czantorii, jak i trawersując jej zbocze tuż nad doliną. Wytyczenie tej drogi wiąże się z legendą o rycerzach śpiących we wnętrzu góry – w czasie wędrówki, dzięki specjalnej aplikacji Kompas Go, możesz zapoznać się z historią jej powstawania oraz ciekawostkami historycznymi i przyrodniczymi ścieżki.
Umownym punktem startowym wspomnianego szlaku rycerskiego na Czantorii jest Polana Stokłosica, gdzie znajduje się stacja wyciągu. Biegnie ona przez Wielką Czantorię w kierunku czeskiego schroniska górskiego, dalej przez niewielką polanę Bąkula i ku dolinie Poniwca. Jeśli zdecydujesz się na ten wariant, po zaznaczeniu swojej obecności w 12 wskazanych punktach, spacer zakończysz prawdopodobnie przy dolnej stacji kolejki. W kasie możesz wówczas uzyskać odznakę, która z pewnością będzie wyjątkową pamiątką zwłaszcza dla młodszych piechurów.
Między Ustroniem a Wisłą – szlaki turystyczne Beskidu Śląskiego na wyciągnięcie ręki
Przemierzanie szlaków wokół Czantorii wiąże się z szeregiem turystycznych atrakcji i to o każdej porze roku. Warto jednak pamiętać, że zbaczanie z wytyczonych ścieżek jest w tym rejonie zabronione, ponieważ obszar masywu objęty jest formą ochrony jako rezerwat przyrody. Przez rezerwat przebiegają m.in. takie szlaki piesze jak:
- ścieżka przyrodniczo-leśna Czantoria (z inicjatywy Nadleśnictwa Ustroń);
- szlaki turystyczne (w całości lub we fragmentach) – niebieski, zielony i czerwony;
- szlak dydaktyczny Ścieżka Rycerska.
Spacerując w tym rejonie, nieco poniżej szczytu Wielkiej Czantorii, ale już po stronie czeskiej, możesz odwiedzić historyczne schronisko wybudowane w latach 1903-1904 przez niemiecką organizację Beskidenverein. Bez trudu zapłacisz tam zarówno w złotówkach, euro, jak i koronach czeskich. Po krótkim przystanku możesz ruszyć przez Kubalonkę i Beskidek w stronę Baraniej Góry, szlakiem, który niektórzy dla żartu określają mianem szlaku beskidzkich schronisk. To zrozumiałe, ponieważ po drodze miniesz ich aż trzy na dystansie niespełna 30 km. Dzięki temu możesz swobodnie eksplorować okoliczne tereny bez konieczności powrotu na noc do miejscowości.
Wędrówka od Polany Stokłosica przez Beskid i Beskidek na Baranią Górę – czym na trasie zainteresować najmłodszych?
Na szczyt Wielkiej Czantorii możecie wejść najkrótszym dostępnym szlakiem tj. czerwonym z Ustronia Polany. To fragment znacznie dłuższego i niezwykle ciekawego głównego szlaku beskidzkiego im. Kazimierza Sosnowskiego. Zaczyna się on w Ustroniu Zdroju, a kończy dopiero w Wołosatem w dalekich Bieszczadach. Jednak na Was czeka dystans znacznie krótszy, bo jedyne 3,1 km. Wystarczy około 1 godziny i 45 minut, aby nawet w towarzystwie ciekawskich malców stanąć na szczycie, tuż pod samą wieżą.
Inny dostępny wariant to szlak niebieski, który startuje niedaleko przystanku kolejowego Ustroń Zdrój. Trasa ta mierzy ok. 7 km, a jej pokonanie zajmie Wam zapewne około 3 godzin z przystankami. Na szczyt Wielkiej Czantorii prowadzi jeszcze jeden szlak: zielony z Goleszowa. Przebiega on u podnóży Małej Czantorii i dalej, grzbietem masywu, na południe. Dojdziecie nim na polanę podszczytową i dalej, drogą o wielokolorowym oznakowaniu (tu łączą się ze sobą wszystkie dostępne szlaki) do samej tabliczki szczytowej. Zielony szlak mierzy ok. 12,2 km, a na jego pokonanie należy przeznaczyć ok. 4 godzin.
Oczywiście możecie też pokusić się o wielką wędrówkę z Ustronia w kierunku Baraniej Góry. Warto jednak zadbać wówczas o dodatkowe atrakcje dla dzieci. Po drodze warto skorzystać z oferty schroniska PTTK Przysłop, które zaskakuje zarówno organizacją obiektu, jak i kreatywnym podejściem do zagospodarowania najmłodszym ich czasu wolnego. Przed wyjściem na szlak zabierzcie ze sobą koniecznie Przygody Małej Czantorii – bajkę o górze, która wybrała się w świat. Czytana w czasie przystanków pod gołym niebem z pewnością zainspiruje dzieci do odkrywania górskich tajemnic, a tym samym sprytnie przyspieszy marsz w najtrudniejszych jego momentach.
Może Cię także zainteresować:
- Czantoria Mała – propozycja na wycieczkę w góry. Poznaj najciekawsze szlaki
- Karolówka w Beskidzie Śląskim. Co warto wiedzieć o tym szczycie?
- Wielka Przehyba – szlaki i ciekawostki turystyczne. Zaplanuj wędrówkę!
- Wielka Rycerzowa – gdzie się znajduje i jakie szlaki prowadzą na ten szczyt?
- Przełęcz Kubalonka w Beskidzie Śląskim – atrakcje, szlaki turystyczne!