Ostredok – najwyższy szczyt w Wielkiej Fatrze. Trasy, potrzebny sprzęt

Ostredok, sięgający 1596 m n.p.m., jest najwyższym szczytem pasma górskiego Wielkiej Fatry na Słowacji. Wejście na ten imponujący wierzchołek to cel wielu miłośników górskich wędrówek. Jednak czy każdy turysta podoła temu wyzwaniu? Dowiesz się tego z naszego artykułu.
Ostredok

Ostredok – położenie najwyższego szczytu Wielkiej Fatry

Ostredok znajduje się w centralnej części pasma Wielkiej Fatry, w Karpatach Zachodnich na Słowacji. Wielka Fatra to malownicze pasmo górskie, charakteryzujące się stromymi zboczami, rozległymi halami i bogatą przyrodą. Najwyższy punkt tego pasma – Ostredok – położony jest w jego wschodniej części, niedaleko miejscowości Ružomberok. Ostredok otoczony jest innymi znaczącymi szczytami Wielkiej Fatry. U podnóża masywu znajdują się malownicze doliny rzeczne oraz rozległe polany, zapewniające piękne widoki na okolicę.

Ostredok trawy
Fot.: David Paloch via Wikipedia, CC BY-SA 2.5

Park Narodowy „Wielka Fatra”

Niemal cały teren Wielkiej Fatry został objęty ochroną parku narodowego. To najmłodszy park narodowy na Słowacji, utworzony w 2002 roku. Położony jest w środkowej części kraju i obejmuje pasmo górskie Wielkiej Fatry oraz fragment Starohorskich Wierchów. Park zajmuje powierzchnię ponad 40 tys. ha, a jego najwyższym szczytem jest Ostredok. Wielka Fatra charakteryzuje się zróżnicowaną rzeźbą terenu, malowniczymi dolinami i bogatą przyrodą. 

Na terenie parku znajdują się liczne szlaki turystyczne, umożliwiające podziwianie piękna tutejszego krajobrazu. Klimatem przypomina polskie Bieszczady – nadal uważane są za najmniej zatłoczone. Park Narodowy Wielka Fatra chroni cenne ekosystemy leśne oraz rzadkie gatunki roślin i zwierząt, będąc ważnym obszarem przyrodniczym Słowacji.

Czy wejście na Ostredok jest trudne? Dla kogo zdobycie szczytu?

Trasy prowadzące na Ostredok nie należą do najtrudniejszych technicznie, jednak wymagają dobrej kondycji fizycznej i podstawowego doświadczenia w turystyce górskiej. Podejście na szczyt wiąże się z pokonaniem znacznych przewyższeń oraz przejściem fragmentów stromych i eksponowanych. Zdobycie Ostredoka można polecić osobom, które mają już za sobą pierwsze doświadczenia w wędrówkach górskich i czują się pewnie w terenie. Nie jest to trasa dla zupełnych początkujących czy cierpiących na lęk wysokości. Warto też pamiętać o odpowiednim przygotowaniu kondycyjnym przed wyruszeniem na szlak.

Zobacz też:  Biskupia Kopa - wejście na szczyt. Poznaj szlaki piesze.

Znakowane szlaki na Ostredok – nasze propozycje

Na Ostredok prowadzi kilka znakowanych szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. Wybór odpowiedniej trasy zależy od indywidualnych preferencji, doświadczenia oraz kondycji fizycznej. Warto dokładnie zapoznać się z przebiegiem szlaku i przewidywanym czasem przejścia przed wyruszeniem w trasę.

Czerwony szlak na Ostredok – wyjście z miejscowości Vyšná Revúca

Do Wielkiej Fatry jeździ się po to, by podziwiać rozległe widoki. Najlepsze szanse na to otrzymujemy, korzystając z czerwonego szlaku, nazywanego Magistralą Wielkofatrzańską. Jej całkowita długość wynosi prawie 50 km, chociaż my nie spędzimy na niej tak wiele czasu. Punktem startowym jest miejscowość Vyšná Revúca – auto najlepiej zaparkować przy białym kościółku. To „strategiczne” miejsce, ponieważ w sąsiedztwie świątyni znajduje się również węzeł szlaków turystycznych.

Wybieramy żółte oznaczenia, które biegną w kierunku szczytu Ploská (1532 m n.p.m.), gdzie napotykamy szlak czerwony. Przez większą część wyprawy idziemy widokowym szlakiem – nic nie ogranicza widoczności. Dlatego warto mieć pod ręką aparat, by nie wyjmować go co chwilę w celu zrobienia zdjęcia. Kolejne na trasie są Chyžky i Suchý vrch, a następnie Ostredok. Po zdobyciu szczytu ruszamy dalej – naszym celem jest Krížna. To trzeci co do wielkości szczyt w grupie Wielkiej Fatry. Liczy sobie 1574 m n.p.m. Stąd wracamy do punktu startowego, kierując się żółtymi i zielonymi oznaczeniami.

Trasa na Ostredok – żółty szlak z miejscowoTurecká

Poruszając się po Słowacji, najlepiej korzystać z własnego transportu. Parking w miejscowości Turecká położony jest tuż przy wejściu na żółty szlak. Uwaga: opłatę za postój trzeba uregulować w parkomacie. Można też skorzystać z postoju w przysiółku Salášky. Aby wejść na trasę, trzeba minąć wiejskie zabudowania i dotrzeć do dolnej stacji wyciągu narciarskiego. Od razu zaczyna się strome podejście wśród lasu. Ścieżka biegnie wzdłuż wyciągu aż do jego górnej stacji.

Teraz zaczyna się o wiele bardziej widokowa część. Pierwszym etapem podejścia na Ostredok jest Líška (1445 m n.p.m.), a następnie Krížna. Na jej szczycie, o czym nie wspomnieliśmy wcześniej, znajduje się tablica z opisaną panoramą. Ze wzniesienia można podziwiać między innymi:

Zobacz też:  Błatnia – szlaki, schronisko turystyczne, informacje praktyczne

Warto pamiętać, że stąd na Ostredok jest jeszcze godzina drogi. Co prawda bardzo widokowej, ale jednak dość męczącej. Krótki postój na zjedzenie kanapki i uzupełnienie energii w zupełności wystarczy. Będąc u celu można, zdecydować, co robić dalej – czy wracać tym samym szlakiem, czy może eksplorować inne zakątki Wielkiej Fatry. Jeśli jednak przyjechaliśmy samochodem, najlepiej wrócić na parking. W nogach i tak będziemy mieć 15 km.

Ile czasu zajmuje wejście na Ostredok?

Czas potrzebny na zdobycie Ostredoka zależy od wyboru trasy oraz indywidualnego tempa marszu. Pełna pętla z Vyšnej Revúcy przez Krížną i z powrotem to około 7 godzin i 50 minut marszu, przy dystansie około 23 km. Planując wycieczkę, warto przewidzieć także czas na odpoczynek, posiłki oraz podziwianie widoków. W zależności od kondycji i doświadczenia, wejście na Ostredok może zająć nawet 8 lub 9 godzin. Zawsze lepiej zarezerwować sobie więcej czasu, aby móc w pełni cieszyć się wędrówką i uniknąć pośpiechu.

Ostredok podejście
Fot.: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Sprzęt potrzebny do wejścia na Ostredok 

Planując wejście na Ostredok należy odpowiednio się do tego przygotować. Najważniejszą kwestią jest skompletowanie sprzętu, który zapewni bezpieczeństwo i komfort podczas górskiej wędrówki. Można to zrobić w najbliższym sklepie Decathlon. Podstawowy ekwipunek powinien obejmować:

  • solidne buty trekkingowe za kostkę – najlepiej z membraną, zapewniające stabilność i przyczepność na skalnym podłożu. Dobrze dopasowane i rozchodzone buty to podstawa udanej wyprawy;
  • plecak górski o pojemności 30-40 litrów – wygodny, z szerokim pasem biodrowym i regulowanym systemem nośnym. Pozwoli wygodnie rozłożyć ciężar i pomieści cały potrzebny sprzęt;
  • kurtka przeciwdeszczowa i wiatrówka – lekkie, oddychające i wodoodporne okrycia wierzchnie, które ochronią przed nagłymi zmianami pogody w górach;
  • zestaw ciepłych ubrań – polar, softshell, bielizna termiczna. Warto ubierać się na tzw. cebulkę, aby móc dostosować ubiór do aktualnych warunków;
  • akcesoria chroniące przed słońcem i wiatrem – czapka z daszkiem lub kapelusz, chusta wielofunkcyjna, okulary przeciwsłoneczne, rękawiczki;
  • sprzęt nawigacyjny – mapa turystyczna okolicy, kompas, a także GPS lub aplikacja w telefonie. Umiejętność orientacji w terenie jest niezwykle istotna;
  • prowiant i woda – lekkie, wysokoenergetyczne przekąski oraz minimum 1,5 litra wody na osobę. Warto mieć też termos z ciepłym napojem;
  • apteczka pierwszej pomocy – podstawowe środki opatrunkowe, leki przeciwbólowe, bandaż elastyczny, folia NRC. To absolutne minimum na szlaku.
Zobacz też:  Mont Blanc – ile czasu zajmuje wspinaczka na najwyższy szczyt Europy?

Dodatkowe wyposażenie – to również może się przydać na szlaku

Oprócz podstawowego ekwipunku można rozważyć zabranie dodatkowego sprzętu, takiego jak:

  • kijki trekkingowe – odciążają stawy i ułatwiają podejścia;
  • stuptuty – chronią przed błotem i wilgocią;
  • lornetka – pozwoli podziwiać widoki i obserwować dziką przyrodę;
  • powerbank – do naładowania telefonu lub GPS-a.

Warto przemyśleć, co może się przydać w trakcie wycieczki, jednocześnie nie obciążając nadmiernie plecaka. Odpowiednio dobrany sprzęt zapewni komfort i bezpieczeństwo podczas górskiej wyprawy.

Schroniska turystyczne i bazy wypadowe

W rejonie Ostredoka znajdują się schroniska turystyczne, które mogą służyć jako baza wypadowa lub miejsce odpoczynku podczas dłuższych wędrówek. Najbliższe schroniska to:

  • schronisko pod Borišovom – położone na wysokości 1325 m n.p.m., około 2 godziny od szczytu Ostredoka;
  • schronisko Kráľova studňa – oddalone o ok. 3 godziny marszu od Ostredoka, na wysokości 1280 m n.p.m.

Nocleg w schronisku pozwala podzielić wycieczkę na dwa dni i zdobyć Ostredok bez pośpiechu. Alternatywą są tzw. utulnie, gdzie warunki są nieco spartańskie, ale za to jest co wspominać. Trzeba jednak dobrze przygotować się do zanocowania w takim miejscu – warto mieć własny śpiwór i karimatę. To dobra opcja dla osób, które chcą bardziej komfortowo zaplanować swoją górską przygodę.

Ostredok – dla poszukujących spokoju na szlakach

Ostredok, najwyższy szczyt Wielkiej Fatry, to wspaniały cel dla miłośników górskich wędrówek. Choć wejście na szczyt wymaga pewnego doświadczenia i dobrej kondycji, widoki z pewnością wynagrodzą włożony wysiłek. Wybierając się na Ostredok, warto dokładnie zaplanować trasę, zabrać odpowiedni sprzęt i ekwipunek oraz realistycznie ocenić swoje możliwości. Dzięki temu zdobycie najwyższego szczytu Wielkiej Fatry będzie niezapomnianą i satysfakcjonującą przygodą.

Fot. Główne: Michal Klajban via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts