Wołoszyn – góra idealna do wspinania? Jak się przygotować?

Wołoszyn to jeden ze szczytów w Tatrach Wysokich, który można polecić bardziej doświadczonym osobom. Z jego zdobyciem wiąże się kilka trudności, z których nie zdają sobie sprawy „zwykli” turyści. Jedną z przeszkód jest brak wyznaczonego szlaku turystycznego.
wołoszyn

Osoby, które w polskich Tatrach „schodziły” już wszystkie oficjalne trasy, zaczynają szukać nowych wyzwań. Kuszące okazują się zwłaszcza te miejsca, gdzie większość turystów nie dociera. Jednym z nich jest Wołoszyn – kilkadziesiąt lat temu jego grzbietem biegł szlak Orlej Perci. Dlaczego teraz na jego szczyt nie prowadzi żadna znakowana trasa?

Wołoszyn – najważniejsze informacje

Wołoszyn giewont

Wołoszyn położony jest w Tatrach Wysokich, a jego grzbiet oddziela Dolinę Waksmundzką od Doliny Roztoki. To potężny masyw stanowiący kontynuację Orlej Perci, który ciągnie się od przełęczy Krzyżne aż do Polany pod Wołoszynem. Uwagę zwracają tu dwa sąsiadujące ze sobą wierzchołki – Wielki Wołoszyn (2155 m n.p.m.) oraz Mały Wołoszyn (2144 m n.p.m.).

Na Wołoszynie swoje gawry mają niedźwiedzie, oprócz tego można spotkać także kozice i świstaki. Występowanie tych zwierząt, borów limbowych oraz rzadkich okazów roślin doprowadziło do utworzenia tam rezerwatu przyrody. Obecnie przez Wołoszyna nie przebiega żadna znakowa trasa, a jedyną oficjalną możliwością zdobycia szczytu jest wejście w towarzystwie uprawnionego przewodnika tatrzańskiego.

Zdobywanie Wołoszyna – potrzebny sprzęt

Turyści, którzy chcą zdobyć Wołoszyn, powinni podejść do tematu odpowiedzialnie. Dla laika szlak może okazać się trudny, więc warto zaopatrzyć się w dobry sprzęt. Przydatne będą akcesoria dostępne między innymi w sklepach Decathlon, w tym:

  • buty trekkingowe;
  • odzież trekkingowa;
  • kijki trekkingowe;
  • apteczka turystyczna;
  • turystyczne okulary przeciwsłoneczne.

Jak wejść na Wołoszyn?

Odpowiedni sprzęt ułatwia zdobywanie tatrzańskich szczytów. Aby zdobyć wierzchołek Wołoszyna, trzeba najpierw dotrzeć do Polany pod Wołoszynem – tam zaczyna się ścieżka najwygodniejsza dla turystów. Jedną z możliwości jest wejście na czerwony szlak przy Wodogrzmotach Mickiewicza, malowniczych wodospadach przy drodze do Morskiego Oka. Wygodny dojazd sprawia, że taka trasa wydaje się najlepszym rozwiązaniem.

Ścieżki na Wołoszyn trzeba wypatrywać w środkowej części polany. Na szczęście zachowały się ślady starej drogi, która po wyjściu z lasu już na grani jest jeszcze całkiem wyraźna. Trasa biegnie aż do przełęczy Krzyżne.

Zobacz też:  Hyrlata – jak dojść na jeden z najdzikszych bieszczadzkich masywów?

Fot. ilustracji: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts