Mimo że jest najniższy, Skrajny Granat można uznać za najciekawszy w trójwierzchołkowym masywie Granatów. Rozciąga się stąd o wiele bardziej rozległy widok niż z Zadniego i Pośredniego Granatu. Można podziwiać nie tylko doliny rozciągające się u stóp wzniesienia (np. Kozia Dolinka, Buczynowa Dolinka, Dolina Czarnego Stawu Gąsienicowego), ale także położoną dalej Dolinę Pańszczycy. Jak dotrzeć na ten szczyt, by móc nacieszyć oczy widokiem Tatr? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje.
Skrajny Granat – najważniejsze informacje

Składający się z trzech wierzchołków masyw Granatów wchodzi w skład bocznego grzbietu Świnicy, który oddziela Dolinę Pięciu Stawów od kotliny Czarnego Stawu. Znajduje się tu Skrajny Granat (2225 m n.p.m.), a także Zadni Granat (2240 m n.p.m.) oraz Pośredni Granat (2234 m n.p.m.). Ta część Tatr Wysokich stała się popularna, gdy wytyczono Orlą Perć. Sława tego szlaku nie mija i cały czas znajdują się turyści, którzy czują się na siłach, by zmierzyć się z tą legendarną trasą.
Szlaki turystyczne na Skrajny Granat
Na Skrajny Granat można wejść od dwóch stron, więc każdy turysta znajdzie drogę odpowiednią dla siebie. Ze szczytu rozciąga się imponująca panorama, uważana za jedną z najpiękniejszych w Tatrach. Warto zaznaczyć, że obie trasy biegną przez Tatrzański Park Narodowy. Przypominamy zatem, że wejście na jego teren jest płatne.

Szlak z Doliny Gąsienicowej
Jedna z chętniej wybieranych tras prowadzi z Hali Gąsienicowej, ale do czasu przejścia należy dodać jeszcze przemarsz z Kuźnic.
- Rozpoczyna się blisko schroniska PTTK Murowaniec, gdzie mamy jeden z największych w Tatrach węzeł szlaków turystycznych.
- Aby dostać się na Skrajny Granat, należy wybrać niebieski szlak, który biegnie do Czarnego Stawu Gąsienicowego. To świetny punkt widokowy między innymi na Kościelec, Żółtą Turnię oraz cel wycieczki, jakim są Granaty.
- Warto od razu kierować się na Skrajny, by móc spokojniej zejść Zadnim Granatem (szlak jest o wiele łatwiejszy).
- Dlatego należy opuścić niebieską trasę na Zawrat i wejść na żółty szlak, który powiedzie cię do celu.
- Po drodze miniesz żleb, który prowadzi do Pańszczyckiej Przełęczy i dojdziesz do ściany Skrajnego Granatu. Jest to jedyne na szlaku miejsce z łańcuchem.
- W partii podszczytowej prowadzi Orla Perć, więc można iść nią na Krzyżne albo dokończyć wspinaczkę na szczyt.
Aby wrócić przez Zadni Granat, należy zejść ze Skrajnej Sieczkowej Przełączki, mijając po drodze Żleb Drege’a i pokonać szczelinę nad przepaścią. Na Zadnim skręć w prawo i zielonym szlakiem zejdź do Zmarzłego Stwawu, a później w stronę Doliny Gąsienicowej.
Szlak z Doliny Pięciu Stawów Polskich

Jest to trudniejsza opcja, która z Doliny Pięciu Stawów prowadzi czarnym szlakiem na Kozi Wierch.
- Pierwszy etap wydaje się dość przyjemny. Trasa biegnie zakosami, a dzięki małemu stopniowi trudności można podziwiać przepiękne widoki.
- Kiedy kosodrzewina przerzedza się, wychodzisz na skały. Otaczające zbocza robią się coraz bardziej strome. To znak, że zbliża się trudna część szlaku, wymagająca dużej pomocy rąk.
- Można darować sobie wierzchołek i od razu skręcić na Granaty, jednak warto stanąć na szczycie Koziego Wierchu, by zobaczyć ostre granie i strzeliste wierzchołki.
- Stąd również można udać się na Skrajny Granat, kierując się oczywiście czerwonym szlakiem. Należy pamiętać o takich utrudnieniach jak łańcuchy i klamry, które zostały umieszczone w dalszej części szlaku na kominie Czarnego Mniszka.
W drodze z Koziego Wierchu najpierw miniesz Zadni Granat, a dopiero później ścieżka poprowadzi cię na Skrajny. Można stąd iść na Krzyżne lub zdecydować się na szlak prowadzący z powrotem w doliny.
Wyjście w góry. Jak się do tego przygotować?
Aby dobrze przygotować się do wyjścia w góry, warto odwiedzić wcześniej sklep sieci Decathlon. Znajdziesz tam wszystkie potrzebne akcesoria oraz sprzęt niezbędny podczas trudniejszej wędrówki bardziej wymagającymi szlakami. Musisz więc mieć:
- buty trekkingowe;
- odzież trekkingową;
- kijki trekkingowe;
- plecak z wyposażeniem: apteczką turystyczną, ochroną przeciwsłoneczną i suchym prowiantem.
Skrajny Granat to jedno z wyzwań, które czeka na ciebie w górach. Do wyboru masz łatwiejszą lub bardziej wymagającą trasę. Nawet jeśli nie jesteś jeszcze w życiowej formie, możesz wybrać się na naprawdę ciekawą wycieczkę.
Fot. główne: Selso via wikipedia, CC BY-SA 3.0
Może Cię także zainteresować:
- Zadni Granat – średnio trudny szlak. Jak wygląda podejście z Hali Gąsienicowej?
- Kozi Wierch – poznaj najciekawsze szlaki
- Jagnięcy Szczyt – szlak w Tatrach Wysokich, czas wejścia na Jahňací štít
- Niżnie Rysy (2430 m n.p.m.) – opis szlaku, który prowadzi na szczyt w Tatrach Wysokich
- Szpiglasowy Wierch – opis szlaku z Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Szpiglasową Przełęcz